Zemanův kandidát na ústavního soudce Nykodým narazil kvůli restitucím

  • 35
Jiří Nykodým se loni jako ústavní soudce podílel na zamítnutí stížnosti proti církevním restitucím. A prezident Miloš Zeman ho ve čtvrtek neprosadil znovu do této funkce. Prošli jen dva jiní Zemanovi kandidáti Tomáš Lichovník a Vojtěch Šimíček. Zeman se také v Senátu přimlouval za vyšší platy ústavních soudců.

Dosavadní soudce Nejvyššího správního soudu Šimíček dostal 56 z 58 hlasů, dosavadní šéf Soudcovské unie Lichovník 51 hlasů, Nykodým pouze 23. "Pan prezident bude muset navrhnout jiného kandidátka," řekl k tomu iDNES.cz šéf volební komise Tomáš Kladívko z ODS.

"Nečekejte ode mě dlouhý životopis těchto kandidátů z toho prostého důvodu, že jste je dostatečně grilovali ve svých výborech," řekl před tím prezident Zeman o trojici svých kandidátů. "Jsem rád, že jediný programový bod, který existoval mezi Senátem a mnou, byl, jak doufám, vyřešen, protože jsem zastával názor, že mezi soudci Ústavního soudu by měl být také praktik, který tam dosud chyběl," uvedl před senátory prezident.

Vojtěch Šimíček
Soudce Tomáš Lichovník, jaro 2009
soudce Ústavního soudu Jiří Nykodým

Kandidáti na nové ústavní soudce - Vojtěch Šimíček, Tomáš Lichovník a Jiří Nykodým.

Přimlouval se také za to, aby byl ústavním soudcům zvýšen plat. "Ústavní soudci jsou elita, jsou vrchol našeho soudního uspořádání," řekl Zeman. "Je poněkud bizarní, že jejich platy jsou nižší než platy krajských soudců," uvedl prezident. Podpořil návrh poslankyně ČSSD Marie Benešové na zvýšení platů ústavních soudců. Peníze na navýšení by hledal například na úkor Úřadu na ochranu osobních údajů.

Ani Zemanova přímluva ale nepomohla Nykodýmovi, kterému loni v prosinci v Ústavním soudu skončil desetiletý mandát. "V Ústavním soudu mi chyběl advokát a pan doktor Nykodým byl také nějakou dobu advokátem," uvedl Zeman. Senátory ale nepřesvědčil. Nykodým dostal v tajné volbě jen 23 hlasů z 58. Nehlasovala pro něj tedy řada sociálních demokratů, kteří v Senátu mají převahu.

"Tomu se říká hlasování z pomstychtivosti," glosoval to pro iDNES.cz bývalý šéf Senátu, nyní místopředseda horní komory parlamentu Přemysl Sobotka z ODS. Nykodým totiž loni ještě jako ústavní soudce byl u toho, když byla zamítnuta stížnost na církevní restituce. Kvůli tomu ho v Senátu kritizovali Pavel Lebeda a Vladimír Dryml, oba zvolení za ČSSD. Dryml ale později zamířil k Zemanovcům, nyní je nezařazeným senátorem.

Zemana zaujala věta, že ne každý hloupý zákon je protiústavní

Úspěšnější než Nykodým byli Šimíček a Lichovník. Šimíček, který dostal 56 hlasů, dříve řadu let pracoval jako asistent ústavního soudce Vojena Güttlera. Zřejmě nejvýraznějším Šimíčkovým rozsudkem bylo rozpuštění extremistické Dělnické strany.

Rozhodoval také v Nejvyšším správním soudu o odvoláních kandidátů na prezidenta republiky. "Vstoupil do mého srdce větou, že ne každý hloupý zákon je nutně protiústavní," prohlásil prezident. Ocenil také Šimíčkovu odvahu kritizovat některé aspekty Zemanovy kampaně, když už byl zvolen.

"Věřím, že se stejnou razancí, s jakou jste postupoval proti prezidentovi republiky, budete soudit i další případy, ať se týkají ústavních činitelů, či nikoli," vybídl Zeman Šimíčka. "Nabízím pracovitost, odbornost a považuji se za kolektivního hráče," řekl pak senátorům Šimíček.

Místopředseda Krajského soudu v Brně Lichovník, jenž v tajné volbě obdržel 51 hlasů, se v minulosti zasazoval za zvýšení platu soudců a jako soudce se specializuje na občanské právo. "O něm jistě nikdo nebude tvrdit, že není zatížen soudcovskou praxí," podpořil ho prezident Zeman. "Chtěl bych nabídnout své zkušenosti," řekl senátorům Lichovník.

Obměna "Klausových" soudců skončí příští rok

Začátkem tohoto týdne skončil jako ústavní soudce Stanislav Balík. Mandát ústavní soudkyně Michaely Židlické vyprší 16. června a její kolegyně Ivany Janů o tři měsíce později, 16. září.

Z éry exprezidenta Václava Klause zbudou po této obměně v patnáctičlenném Ústavním soudu čtyři soudci. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a Jan Musil, jež po Klausovi se souhlasem Senátu jmenoval i Zeman. A také dvojice Vlasta Formánková a Vladimír Kůrka, jimž skončí mandát až příští rok. Teprve až skončí i oni, bude obměna Ústavního soudu úplná a ve funkci budou na všech pozicích soudci navržení současnou hlavou státu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue