Ročně se v Česku podle drogové zprávy vyrobí tuny pervitinu, policie však zadrží jen desítky kilogramů. Ilustrační foto | foto: Dalibor Glück, MAFRA

V ČR se ročně vyrobí šest tun pervitinu, většina míří do Německa

  • 195
Česká republika ročně vyprodukuje až šest tun pervitinu. Při průměrné ceně gramu tisíc korun tak černý trh s touto drogou dosahuje objemu šesti miliard korun. Uvádí to Evropská zpráva o drogách pro letošní rok, z níž v úterý citoval Úřad vlády. Většina vyrobené drogy směřuje do Německa.

Odhad množství vyrobené nelegální drogy v Česku zveřejnil úřad po několika letech. Současně v tiskové zprávě uvedl, že se čím dál víc šíří za hranice. Zvýšila se totiž poptávka v sousedních německých spolkových zemích Sasko a Bavorsko.

Policie a celníci přitom zachytí jen desítky kilogramů pervitinu. V roce 2013 to například bylo 69 kilogramů, uvádí aktuální drogová zpráva.

Co je pervitin

Pervitin neboli metamfetamin je syntetický stimulant z řad amfetaminů. Poprvé byl připraven v roce 1887 v Japonsku. Zprvu byl používán při léčbě chorobné spavosti a astmatu, masově byl poté spolu s amfetaminem použit jako povzbuzující prostředek během II. světové války. Dodnes je povolen k léčbě některých nemocí, například narkolepsie.

"Jde o závažný a nebezpečný trend, který musíme řešit od základů. Jednak tvrdě trestat výrobce pervitinu, jednak omezit v Polsku volný prodej léků, z nichž se pervitin vyrábí a které jsou masivně pašovány do ČR," komentuje zprávu český národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

"Dříve lokální problém přerůstá hranice Česka a stal se záležitostí mezinárodní," připomíná mluvčí Národního monitorovacího střediska pro drogy Vlastimil Nečas.Problém se přitom dotýká i lidí, kteří žádné drogy neberou ani nebrali. Němci totiž kvůli exportu pervitinu tlačí na přísnější hraniční kontroly, byť v Schengenském prostoru nemohou nikdy kontrolovat každé auto a kontroly musí být namátkové.

Problém se týká i marihuany, její spotřeba mírně klesá

Stejně tak se podle vládních odhadů vyrobí v Česku dvacet tun konopných drog. Tady se dá cena vyrobeného materiálu hrubě odhadnout na čtyři miliardy korun. V roce 2013 odhalili policisté a celníci celkem 276 pěstíren marihuany a zabavili tři čtvrtě tuny drogy, která patří v Česku stále mezi nejoblíbenější.

Drogy v Evropě

  • v Evropě žije 1,3 milionu uživatelů opiových drog, především heroinu. Je to tedy pro srovnání zhruba tolik lidí jako populace Prahy
  • ročně zemře na předávkování drogami v Evropě 6 100 lidí (v roce 2009 zemřelo 7 100 lidí, trend je mírně pozitivní)
  • počet nových uživatelů v Evropě, kteří vyhledají pomoc odborníků, je 31 tisíc za rok 2012 (v roce 2007 léčbu vyhledalo 59 tisíc narkomanů)

    Pramen: Evropská zpráva o drogách

Zpráva však přináší i zajímavý trend, a to mírný pokles spotřeby této drogy. Ukázalo se totiž, že ke zkušenosti s kouřením marihuany se dnes nejčastěji přiznají lidé ve věku 20 až 24 let, zatímco ještě před pěti roky to byla mládež patnáctiletá a devatenáctiletá. Jinými slovy mladí kolem hranice plnoletosti už s konopím nezačínají experimentovat tolik jako dříve.

"Užívání marihuany mezi mladistvými v ČR je stále na velmi vysoké úrovni, ale podařilo se nám tento negativní trend zvrátit a snížit míru užívání konopných drog v nejrizikovější populaci mladistvých," uvedl koordinátor Vobořil. Podle mluvčího monitorovacího střediska Nečase je to statisticky významný údaj a "nabízí se vysvětlení, že marihuana už mezi mladými přestává být módou."

Droga ze soli do koupele

Evropská zpráva zmiňuje Česko i v kapitole o nových drogách, které se objevily na trhu. Konkrétně pojednává o tom, že se v Česku objevily takzvané katinony, což jsou syntetické drogy vyráběné zejména v Číně.

"Přestože injekční užívání katinonů není v Evropě rozšířené, bylo zaznamenáno v některých zemích, například České republice, Německu, Irsku, Španělsku, Rakousku," píše se ve zprávě.

Uživatelé drog v Česku

Opioidy (heroin) - Jeden až dva případy na tisíc obyvatel. Substituční léčbu podstupují čtyři tisíce lidí.

Kokain - Drogu podle nových údajů vyzkoušelo 2,3 % lidí, půl procenta v posledním roce. Mezi studenty ho vyzkoušelo jedno procento.

Extáze - Vyzkoušelo ji někdy v životě 3,6 % lidí, v posledním roce 1,2 % a tři procenta školní populace studentů.

Marihuana - Vyzkoušelo ji 27,9 % lidí. Mezi lidmi od 15 do 34 let ji v posledním roce okusilo osm procent lidí a 67 lidí se léčí ze závislosti na konopí.

Pramen: Evropská zpráva o drogách 2014

Syntetická mariahuana či jiné drogy nebyly původně na seznamu zakázaných látek (který se o ně rychle doplnil), ale česká policie si k nim cestu našla. V Česku je prodávaly takzvané Amsterdam shopy. Jejich provoz skončil po policejních raziích v roce 2011, ale syntetické drogy se tu pak prodávaly například přes internet. Některé se podle Nečase dovážely dokonce jako sůl do koupele.

Drogy z kanalizace

Letošní Evropská zpráva o drogách obsahuje navíc i neobvyklou odbornou studii o tom, jaké drogy se asi užívají ve 40 různých městech Evropy, postavenou na rozboru odpadních vod. Zbytky drog vyloučené z těl uživatelů se totiž dostanou do kanalizace. "Podobná studie pomůže udělat si obrázek o populaci uživatelů drog, kterou jinak nelze zachytit," vysvětluje Nečas.

Studie skutečně zjistila, že pervitin se už užívá nejen v tradičním Česku nebo Německu, ale i v zemích na severu Evropy, což se doposud příliš nevědělo.

V Česku není takový výzkum tak potřebný, protože zdejší uživatelé drog jsou poměrně dobře zmapovaní. Navíc je těžké výsledky interpretovat a každá chyba nadělá velkou škodu, jako se to stalo před pár lety v Česku. Tehdy jiná podobná studie "odhalila" nikoli opiové doupě, ale nemocnici, kde se podávají léky na bázi opiátů.

Při razii na tržnici v Potůčkách na Karlovarsku policie zajistila drogy za miliony: 

15. května 2014


Video