Rebelové obsadili letiště v Doněcku, armáda nasadila bombardéry

  • 2224
Ve východoukrajinském Doněcku probíhá boj o mezinárodní letiště. Desítky proruských ozbrojenců vytlačily ukrajinské vojáky a zřídily si na střeše palebné posty. Armáda odpověděla masivním protiúderem s nasazením stíhacího a bombardovacího letectva. Část povstalců letiště odpoledne vyklidila.

Desítky militantů vpadly na doněcké letiště ve tři hodiny ráno a žádaly stažení ukrajinských vojáků, kteří střeží vnitřní prostor letiště, uvedla agentura Unian. Podle její korespondentky se bojuje hlavně v novém terminálu. "Výsadkáři ho obklopili ze všech stran," citovala oficiální zdroje z odpolední tiskové konference.

Personál dopravního mezinárodního uzlu byl evakuován a provoz se zastavil. Nad letovým prostorem nad téměř dvoumilionovým Doněckem tudíž nemá nikdo kontrolu. Prostor nyní využívají pouze vojenské letouny a vrtulníky ukrajinské armády, která se snaží vytlačit vzbouřence z areálu. "Nad letištěm létají jen vojenské letouny, a ty si dělají, co chtějí," řekl odpoledne agentuře Unian jeden z dispečerů.

Povolební dění na Ukrajině a situaci v Doněcku jsme sledovali on-line

Podle vedení protiteroristické akce separatisty posílili další bojovníci, kteří dorazili z centra města. Žádné oficiální informace o zraněných nejsou k dispozici. Také zprávy o situaci jsou chaotické: podle některých zdrojů rebelové letiště opustili, podle jiných mají naopak areál pod kontrolou a armáda přerušila nálety.

Na obsazení letiště armáda reagovala tvrdě

Po obsazení dopravního uzlu separatisty vládní vojáci ustoupili do přilehlého lesa; jejich protivníci si vybudovali na střeše terminálu palebné posty, odkud střílejí z kulometů i granátometů. Z oblasti se ozývaly výbuchy a stoupal hustý dým.

Ukrajinská armáda oficiálně oznámila, že po masivním leteckém útoku nasadila na bitevní pole výsadkáře. Podle listu Ukrajinska pravda dostali povstalci ultimátum, aby složili zbraně a vzdali se armádním jednotkám.

Protože požadavek odmítli, zahájila vojska s podporou letectva útok. Po výstražné palbě z letounu Su-27 zasadil vzbouřencům několik leteckých úderů letoun MiG-29, uvedl ukrajinský list. Armáda zničila několik palebných postů separatistů, akce si vyžádala oběti, napsal bez dalších podrobností.

Podle televize Espreso letecké údery vnesly do řad separatistů chaos. Když se do operace zapojil výsadek ukrajinských parašutistů, část povstalců letiště vyklidila a ukryla se v okolní zástavbě. Vedení vzbouřenců však podle Interfaxu na Twitteru později oznámilo, že "lidová armáda Doněcké lidové republiky" obnovila kontrolu nad letištěm a letecké údery vládních sil jsou přerušeny.

Odpoledne se rozhořely střety i kolem doněckého železničního nádraží. Ruská tisková agentura ITAR-TASS informovala o přestřelce provázené výbuchy, zatímco ukrajinská média psala o evakuaci administrativní budovy kvůli sérií výstřelů, které na ni někdo vypálil. V budově později zřejmě jeden z projektilů způsobil požár. Vzbouřenci podle agentury Interfax oznámili, že o život přišli nejméně dva lidé a jedno dítě utrpělo zranění.

Podle povstaleckých vůdců, na jejichž informace se odvolávají ruská média, tři vrtulníky ukrajinské armády ostřelovaly i areál místního strojírenského závodu Točmaš. Jeden člověk byl při operaci zraněn. O důvodech akce se média nezmiňují. Dopravu v centru Doněcka zablokovala policie a přístupové silnice k letišti jsou uzavřeny. Ve městě nefunguje mobilní síť.

Několikátý útok povstalcům vyšel

Obsazení letiště je součástí plánu šéfa samozvané Doněcké lidové republiky Denise Pušilina, který v pondělí vyhlásil výjimečný stav včetně stanného práva. Za prvořadý úkol označil vyčištění republiky od cizích vojsk. Tedy ukrajinské armády.

Doněcké letiště bylo terčem útoku povstalců už několikrát. Armáda a Národní garda zatím pokaždé útok odrazila, hlídky vojáků byly v posledních týdnech rozestavěny v letištním terminálu i podél ranvejí.

Putin chce mluvit s Porošenkem

Ačkoliv Moskva v posledních týdnech soustavně tvrdila, že ukrajinské volby jsou neprávoplatné, s novým prezidentem Petrem Porošenkem nakonec bude jednat. 

Miinistr zahraničí Sergej Lavrov obrátil a řekl, že Rusko volby respektuje. Kyjev by však neměl stupňovat operaci proti povstalcům.

Porošenko by se chtěl s ruským vedením sejít v první polovině června. Stabilizace situace na východě Ukrajiny podle něj není bez Moskvy možná.

Nyní ovšem měli povstalci převahu a po něúspěšném jednání vypukla přestřelka. Podle svědků se dokonce na letišti bojovalo i v době, kdy nad ranvejí kroužila civilní letadla.

Incident se odehrává v momentě, kdy Ukrajina čeká na výsledky prezidentských voleb, v nichž téměř jistě zvítězí Petro Porošenko. Oligarcha voličům slíbil, že v zemi nastolí pořádek. Dokonce chce svou inauguraci uspořádat v neklidném Donbasu.

Šéf povstalců Pušilin je samozřejmě striktně proti. "Když někoho zvolí prezidentem, obvykle oznámí jméno země, kterou navštíví jako první. Tak se stavíme k prohlášení Porošenka o jeho cestě na Donbas," zdůraznil vůdce.

Podle něj je dialog Doněcké republiky s Kyjevem možný pouze přes prostředníky. "Jsme připraveni k výměně zajatců a k diskusi o odchodu ukrajinských vojsk," řekl.

Achmetov se nevrátí domů

Vzbouřenci mimo Porošenka nechtějí jednat ani s další mocnou postavou země Rinatem Achmetovem. Nejbohatší Ukrajinec v pondělí oznámil, že už se do rodného Doněcku nevrátí a počká na klidnější časy v Kyjevě. Proruští rebelové totiž o víkendu vpadli do jeho přepychové rezidence a obsadili ji.

Byla to odveta za oligarchovo vystoupení z minulého týdne, v němž Achmetov tvrdě kritizoval akce separatistů a prohlásil, že Ukrajině nenabízejí nic než bídu a hlad.

Po několika měsících nejasného postoje se výrazně postavil na stranu kyjevské vlády, a dokonce vyslal své zaměstnance demonstrovat proti rebelům.

Jeden z vůdců samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj v neděli oznámil, že Achmetovovu doněckou rezidenci povstalci "převzali pod svou kontrolu".

Dovnitř areálu proruští ozbrojenci nejspíš nepronikli, hlídkují v okolních ulicích.

Separatisté mají zájem o Achmetovovy peníze a žádají, aby Doněcké lidové republice jako novému státnímu útvaru odváděl daně. Pokud tak neučiní, hrozí oligarchovi znárodněním jeho podniků. Achmetov v Donbasu vlastní velké strojírenské a hutní podniky a uhelné doly, v nichž zaměstnává na 300 tisíc lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue