Eurovolby vyhrálo hnutí ANO s mírným náskokem před TOP 09

  • 919
Volby do Evropského parlamentu v Česku vyhrálo hnutí ANO. Hlas mu dalo 16,13 procent voličů. Druhá TOP 09 získala 15,95 a ČSSD 14,17 procent. Do europarlamentu prošli i komunisté, ODS, lidovci a Svobodní. Účast 18,12 % byla historicky nejnižší v eurovolbách v ČR. Nižší účast letos byla jen na Slovensku.

Vítězné ANO získalo v eurovolbách čtyři mandáty stejně jako ČSSD a TOP 09. KSČM a KDU-ČSL mají po třech mandátech, ODS dva a Svobodní jeden.

Nadšení ale zavládlo i ve štábu ANO: Členové propukli v obrovský jásot a opravdu nehranou radost před obrazovkou a někdo vykřikl: "My jsme to vyhráli." Šéf hnutí Andrej Babiš totiž odpoledne odhadoval, že ANO skončí až třetí (více zde).

Volební dění jsme sledovali on-line

"Čekali jsme, že budeme až na třetím místě. A jsme rádi, že to dopadlo zrovna takto. Je to důkaz, že jsme stabilní politickou sílou," prohlásil po vyhlášení výsledků voleb Babiš.

Lídr kandidátky hnutí ANO Pavel Telička poznamenal, že výsledek značně ovlivnil nezájem českých voličů. Volební účast totiž dosáhla jen 18,12 procent, v celé Evropě volit přišlo 43,11 procenta voličů.

Slavilo se ale i u TOP 09. Místopředseda Miroslav Kalousek dokonce předal lídrovi kandidátky Luďkovi Niedermayerovi světelný meč z hvězdných válek (rozhovor s ním najdete zde). "Je to sice pěkný výsledek, ale přál bych, aby nad námi vyhrála opravdová strana," rýpl si do ANO šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Nejvíc zřejmě budou slavit právě Svobodní, vůbec poprvé totiž strana uspěla u voličů. Dostala celkem 5,24 procenta hlasů. Šéf strany Petr Mach je přesvědčený, že tento úspěch posunul Svobodné na české politické scéně do "vyšší ligy".

"Jsme šťastní, že to tak je. Je to pro nás velký úspěch. A rozhodně to těmito volbami nekončí," prohlásil Mach.

Z pohledu počtu hlasů je absolutním vítězem Jiří Pospíšil, který kandidoval za TOP 09. Hlas mu totiž dalo 77 724 lidí, což je nejvíc ze všech nových europoslanců. Díky preferenčním hlasům se dostal do europarlamentu i komunista Miloslav Ransdorf, který byl původně na čtvrtém místě kandidátky. Komunisté nakonec získali tři mandáty. Do europarlamentu se naopak nedostal dlouholetý europoslanec Richard Falbr z ČSSD.

Výsledek voleb posoudí Ústavní soud

Výsledky eurovoleb chce napadnout Česká pirátská strana. Hodlá se obrátit na Ústavní soud a prosadit zrušení hranice pěti procent k získání mandátu v Evropském parlamentu. Strana získala 4,78 procenta hlasů.

"Uzavírací (pětiprocentní) klauzule omezuje poměrné zastoupení názorů v Evropě a ve volbách v Evropském parlamentu je zcela nesmyslná, protože vláda se v EU nesestavuje," uvedl člen Pirátů a jeden ze spoluautorů stížnosti Jakub Michálek.

Strana poukazuje na to, že německý Ústavní soud letos v únoru zrušil pravidlo, podle kterého politické strany potřebovaly ke vstupu do Evropského parlamentu získat ve volbách nejméně tři procenta odevzdaných hlasů.

Předseda Pirátů a lídr jejich kandidátky do Evropského parlamentu Ivan Bartoš s poukazem na 21 mandátů pro české kandidáty v Evropském parlamentu upozornil, že podpora jeho strany ve volbách překročila jednu jednadvacetinu hlasů. "To znamená, že bychom měli získat jeden mandát," poznamenal.

Na Ústavní soud se ze stejného důvodu hodlá obrátit i Strana zelených, která získala 3,77 procenta hlasů.

Kdo se dostal do europarlamentu

ANO 2011 (4 mandáty) 244 501 hlasů
Pavel Telička
Petr Ježek
Dita Charanzová, Ph.D.
Martina Dlabajová

TOP 09 a Starostové (4 mandáty) 241 747 hlasů
Jiří Pospíšil
Luděk Niedermayer
Jaromír Štětina
Stanislav Polčák

Česká strana sociálně demokratická (4 mandáty) 214 800 hlasů
Jan Keller, CSc.
Olga Sehnalová, MBA
Pavel Poc
Miroslav Poche

Komunistická strana Čech a Moravy (3 mandáty) 166 478 hlasů
Kateřina Konečná
pořadí na kandidátce: 1
Miloslav Ransdorf, CSc.
Jiří Maštálka

Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová (3 mandáty) 150 792 hlasů
Michaela Šojdrová
Pavel Svoboda
Tomáš Zdechovský

Občanská demokratická strana (2 mandáty) 116 389 hlasů
Jan Zahradil
Evžen Tošenovský, Dr.h.c.

Strana svobodných občanů (1 mandát) 79 540 hlasů
Petr Mach

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue