Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Zloději se nebojí ani majitelů v domě. Dveře si otevřou za pár sekund

  • 29
Vyloupených bytů, domů, ale i garáží opět přibývá. Odborníci odhadují, že situace v létě překoná i loňská čísla. Bohužel více než čtyři pětiny tuzemských dveří zvládne překonat i nepříliš zkušený zloděj během tří minut. Tak málo se v tuzemsku dbá na dostatečné zabezpečení.

S pěkným počasím přichází nárůst vykradených objektů. Lidé ponechávají například otevřená okna kvůli větrání, jenže v případě dvoupodlažních rodinných domů, které mívají ložnice v patře, jde doslova o pozvánku pro zloděje.

Oblíbenou dobou tak bývá interval mezi půlnocí a druhou hodinou ranní. "Zloději počítají s tím, že obyvatelé budou pravděpodobně spát v horním patře domu. Zatímco majitelé spí, zloději ve spodním patře nerušeně loupí. Případy, kdy pachatelé kradou za přítomnosti obyvatel, jsou bohužel stále častější," říká Ivan Pavlíček z firmy Next.

Vykradená garáž

Do některých domů se zloději dokonce vracejí opakovaně. Dostatečnou překážkou pro ně nebývají ani zamčené dveře. Například u zámků si většina majitelů objektů stále kupuje stavítkové vložky nízkých bezpečnostních tříd nebo zcela bez certifikace.

Ve výsledku to znamená, že přes 80 procent dveří lze překonat pomocí jednoduchých zlodějských metod, například pomocí bumpingu. Testy ukázaly, že s pomocí této metody lze zvládnout otevření uzamčených dveří dokonce už za čtyři sekundy.

"Standard" se pohybuje do tří minut. Stačí takzvaný vyklepávací klíč a jeden či dva údery třeba šroubovákem, aby se stavítka posunula do takové polohy, která již umožňuje otevření zámku (viz video).

A nejen to, zámek pak jde uzamknout, takže se těžko prokazuje vloupání, což také znamená, že majitel jen obtížně uspěje u pojišťovny. Krádeže si totiž může všimnout až po několika dnech či dokonce týdnech, záleží na tom, co si zloděj odnese či jaké jsou vztahy v rodině.

Pozvánka do bytů

To, co platí u rodinných domků, platí také u bytových domů. V prvním čtvrtletí roku 2014 provedla společnost TOKOZ, která vyrábí zámky a kování již od roku 1920, celorepublikový průzkum zaměřený na společenství vlastníků jednotek. Z něj vyplynulo, že celých 59 % vchodů do bytových domů je chráněno zámkem nejvýše druhé bezpečnostní třídy.

 Bezpečnostní dveře má nainstalováno pouze kolem 13 % bytových domů. V kombinaci s nedostatečně zabezpečenými dveřmi do bytů, případně sklepních kójí, jde o výrazné riziko pro nájemníky.

Přesto určité změny lze najít. V současné době se například začínají stále častěji používat i takzvané aktivní dveřní doplňky, mezi které patří čtečka otisku prstů.

„Tento systém umožňuje, ve spojení s elektromotorickou vložkou nebo zámkem, odemknout dveře bez použití klíče, stačí pouze přiložit prst," vysvětluje  Ivan Pavlíček.

Čtečka ve standardním zápustném provedení se instaluje přímo na křídle dveří. Lze však použít i verzi skrytou v madle dveří. Systém má paměť až na 99 otisků prstů.

Výhody čtečky? Už nikdy nebudete muset řešit problém se ztracenými klíči. Vyhnete se zároveň riziku, že vám někdo okopíruje klíče nepatentovaných profilů. Cena za takový dveřní systém se bohužel (zatím) pohybuje přibližně od 23 tisíc a a výš.

Čtečka prstů "zvládne" až 99 otisků.

Čtečka prstů nahrazuje stále častěji čipy.

Jak zabezpečit sklep

Bezpečnost sklepních kójí zvýší uzamykání domu, ale také sklepních prostor a instalace kamerových systémů. "I tady platí, že základem jakéhokoliv zabezpečení jsou dveře. Proto jednoznačně doporučujeme instalaci kvalitních bezpečnostních dveří minimálně do vstupu oddělující chodbu od sklepních kójí.," radí Ivan Pavlíček.

V samotných kójích může být praktické zabudování pevných ocelových ok do sklepní podlahy, které se hodí například k uzamykání kola lankovým zámkem, sedlo je nejlépe demontovat. Jestliže má sklep okna, je nutné tyto stavební otvory zajistit bezpečnostní mříží nebo fólií.

Zabudování pevných ocelových ok do sklepní podlahy je praktické.

Důležité je i odpovídající pojištění věcí. "Zpravidla platí, že čím lepší úroveň zabezpečení sklepa, tím vyšší limity pojistného plnění. Jestliže zloděj překoná dveře uzamčené obyčejným dózickým zámkem, může pojištěnému vzniknout nárok na plnění maximálně do výše 50 tisíc korun. Jsou-li věci umístěny v uzavřeném prostoru, jehož dveře jsou uzamčeny například bezpečnostním zámkem nebo celoplošnou závorou, limit pojistného plnění může dosáhnout až na 300 tisíc korun," říká Lucie Ponertová, produktová ředitelka Slavia pojišťovny.

Pozdě bycha honit

"Pro Čechy je charakteristická nízká gramotnost v otázce zabezpečení vlastního majetku a podceňování rizik," je přesvědčena Lucie Filová, specialistka společnosti TOKOZ. "Z toho vyplývá nedostatečná prevence. Výrazně lépe k bezpečnosti svého majetku přistupují teprve po první zkušenosti se zlodějem."

To, že by situaci neměl nikdo podceňovat, svědčí vývoj počtu vykradených objektů: v roce 2013 bylo totiž vyloupeno o celých 22 % domů a 5 % bytů více než v roce 2012.