Lidi neberou volby vážně, vadí Zemanovi. A kritizoval normu pro klozety

  • 421
První, co prezidenta Miloše Zemana zajímalo, když odvolil na pražské Základní škole v Brdičkově ulice na Lužinách, byla volební účast. "Deset procent je málo, snad ještě někdo přijde," řekl, když se od členů volební komise dozvěděl aktuální číslo. Lidé podle Zemana neberou volby příliš vážně.

"Mylně se domnívají, že se jich netýká. Přitom osmdesát procent zákonů, které se u nás přijímají, jsou zákony z dílny Evropské unie. To by bylo dobře, kdyby voliči věděli," prohlásil Zeman.

Na dotaz, kdo je na vině, že o tom voliči dost nevědí, prezident odvětil: "Vždycky jsou na vině novináři, to je axiom. Vy novináři máte to, co jsem teď říkal, lidem sdělovat."

Za jednu z nejhloupějších evropských norem označil tu pro jednotné evropské klozety kvůli snížené spotřebě vody při splachování. "Já bych si nepřál, aby díky její aplikaci celá Evropská unie smrděla," řekl prezident.

Volební účast je povinnost, prohlásil prezident

Vyslovil se také pro to, aby lidé chodili volit povinně a to alespoň u domácích voleb, u evropských to vidí jako sporné. "Volební účast je právo každého občana, ale - a to je můj soukromý názor - i povinnost. Za Masarykovy první republiky byla volební povinnost, i dnes je v některých zemích, v Belgii, Lucembursku, Austrálii. Kdo nešel k volbám, zaplatil mírnou pokutu. Pan Babiš by neměl problémy," řekl Zeman.

Ve volbách občané volí 21 zástupců České republiky v Evropském parlamentu. Oproti současnému stavu to bude o jednoho méně.

Po minulých eurovolbách získaly křesla jen čtyři strany - ODS 9, ČSSD 7, KSČM 4 a lidovci měli v uplynulých pěti letech 2 europoslance. Do české Poslanecké sněmovny bylo zvoleno loni na podzim sedm uskupení, kromě čtyř výše zmíněných hnutí ANO, Úsvit přímé demokracie a TOP 09. Lze očekávat, že i o europoslance se podělí víc uskupení než před pěti lety.

Volební výsledek nebude mít bezprostřední vliv na vládu. Ale může mít vliv na výběr eurokomisaře za Českou republiku. Šéf ANO Andrej Babiš by v této funkci rád viděl lídra eurokandidátky Pavla Teličku, sociální demokracie exministra financí a lidovci chtějí nabídnout do "koaličního mariáše" o eurokomisaře bývalou ministryni zdravotnictví Zuzanu Roithovou. Ta si zatím vzala čas na rozmyšlenou, zda by o to vůbec stála.

Celkem se v Evropě volí na pět let 751 poslanců. Nyní má Evropský parlament 766 poslanců. Výsledky budou známy až v neděli po třiadvacáté hodině, protože mohou být zveřejněny až ve chvíli, kdy volby skončí ve všech zemích Unie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video