Průjezd zaplavenými Otvicemi u Chomutova krátce po páteční průtrži.  (23....

Průjezd zaplavenými Otvicemi u Chomutova krátce po páteční průtrži. (23. května 2014) | foto: Irena VojkovskáOčima čtenářů

Silné bouřky s kroupami zasáhly Čechy, ve Žďáru stoupala hladina Sázavy

  • 56
Republikou aktuálně postupuje pásmo bouřek, které postihly Ústecký, Jihočeský a Středočeský kraj a kolem 16. hodiny se dostaly také do Prahy. Silné bouřky s kroupami zasáhly večer i Vysočinu. V noci na sobotu se pak postupně přesunou nad část Moravy, uvedli meteorologové ve výstraze. Ještě před příchodem bouřek v Česku padly desítky teplotních rekordů.

"Podle údajů z radarů v nich na některých místech spadlo dvacet až třicet milimetrů srážek," uvedl Pavel Borovička z Českého hydrometeorologického ústavu.

Studená fronta postupuje přes území Česka k severovýchodu. Bouřky doprovázené intenzivním deštěm začaly zejména na Vysočině zvedat hladiny místních řek či potoků.

V pátek večer vydali meteorologové varování před povodňovým ohrožením na Sázavě v okolí Žďáru nad Sázavou. "V nejbližší době očekáváme překročení 3. stupně povodňové aktivity," uvedl ČHMÚ ve výstraze.

To se nakonec nevyplnilo, hladina Sázavy vystoupala na 160 centimetrů, což představovalo druhý povodňový stupeň, a poté začala pozvolna klesat. Stupeň ohrožení je ve Žďáru na 180 centimetrech. Kromě několika zatopených sklepů tak voda nezpůsobila vážnější problémy.

Vyplavené sklepy v Praze

Vydatné srážky zaplavily několik sklepů i v Praze. "V současnosti čerpáme vodu ze sklepů v Ďáblicích, Suchdole, Letňanech a Strašnicích," uvedla pro iDNES.cz před pátou hodinou večerní mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

V Praze 6 padaly velké kroupy:

Bouřkové pásmo se už přehnalo také přes část Ústeckého kraje. Hasiči zde vyjížděli do 18:00 k šesti zásahům na Chomutovsku a Děčínsku. Ve všech případech se jednalo o čerpání vody nebo uvolnění kanalizace.

Bouřka zaměstnala v podvečer i hasiče na Semilsku. Voda s bahnem a kamením zasáhla několik domů, silnice a také průmyslový areál v Košťálově. Hasiči odklízeli několik popadaných stromů, jeden v Košťálově spadl na automobil, nikdo však nebyl zraněn (více čtěte zde).

K nejnáročnějším patřil výjezd k požáru rodinného domu ve Velkých Hamrech na Jablonecku. V tamní osadě Bohdalovice zasáhl blesk rodinný dům a zapálil střechu.

V pražské Prosecké ulici se po silném dešti propadla vozovka:

V Libštátě zase hasili požár trafostanice, kterou zasáhl blesk. Neprůjezdná byla zhruba hodinu kvůli naplavenému bahnu s kamením silnice 283 mezi Libštátem a Bělou. Bahno zaplavilo i silnici 284 u nedaleké Nové Vsi nad Popelkou, silnice byla ale zůstala s opatrností průjezdná. Vrstva bahna zablokovala i jednu z ulic v Libštátě.

Výstraha platí až do sobotní noci

Podle předpovědi páteční bouřky zasáhnou hlavně střední část Čech, později večer i Vysočinu a východní Čechy. Přes Čechy postoupí nad Českomoravskou vrchovinu studená fronta a v sobotu se bude nad naším územím vlnit.

"V pátek odpoledne se budou v Čechách postupně od západu vytvářet četné bouřky, které budou ojediněle intenzivní s přívalovými srážkami kolem 50 mm, kroupami a nárazy větru kolem 20 m/s (72 km/h)," upřesnil Borovička.

V noci by se měly bouřky změnit na trvalý déšť. Ale během soboty se vytvoří nové, na západě Čech budou méně četné. "Bouřky budou ojediněle doprovázené přívalovými srážkami kolem 40 mm, popřípadě i kroupami nebo nárazy větru kolem 20 m/s (72 km/h)," upřesnil meteorolog Borovička.

V sobotu je nejvyšší pravděpodobnost intenzivních bouřek v Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém kraji a na Vysočině. Výstraha před bouřkami platí kromě Karlovarského a Plzeňského kraje pro celou Českou republiku až do sobotní noci.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Během neděle se bouřky vyskytnou jen zřídka, četnější budou na východě území. "Případné intenzivní bouřky se mohou znovu ojediněle objevit v první polovině příštího týdne," dodal meteorolog.

Příchod bouřek předcházely teplotní rekordy

Ještě před příchodem bouřkového pásma stačilo v Česku padnout 39 teplotních rekordů. Rtuť teploměru nejvýše vyšplhala na východě republiky. Nejtepleji zatím bylo v Karviné, kde meteorologové naměřili 30,1 stupně Celsia. Tím byl o 0,8 stupně překonán teplotní rekord z roku 2012. Historické maximum z téhož roku bylo překonáno i v Bohumíně, kde teplota zůstala čtyři desetiny pod tropickou třicítkou.

I v Jeseníku se opakovaly čtvrteční rekordní hodnoty (více o teplotních rekordech ze čtvrtka se dočtete zde). Meteorologové tam odpoledne naměřili 28,1 stupně, což bylo společně s Javorníkem nejvíce v Olomouckém kraji. Rekord byl vyrovnán také v Bělotíně na Přerovsku kde bylo 27,7 stupně.

Nejvyšší teploty v Jihočeském kraji naměřili meteorologové v Českých Budějovicích, kde teploměr ukázal 29 stupňů Celsia. Padl tak devadesát let starý rekord, 23. května 1924 bylo v Budějovicích naměřeno 27,7 stupně Celsia. Jen o desetinu stupně méně než v krajském městě bylo v Táboře.

Dosavadní historická maxima byla překonána i ve Středočeském kraji. V Průhonicích meteorologové odpoledne naměřili 28,6 stupně Celsia, o 0,2 stupně tak byl pokořen dosavadní rekord pro tento den starý dva roky. V Ondřejově se rtuť teploměru vyšplhala na 27,8 stupně, o necelé dva stupně tak bylo překonáno dosavadní historické maximum z roku 1979.

V severních Čechách padaly teplotní rekordy na Děčínsku a Jablonecku. Vyrovnán byl i dosavadní rekord v Liberci. V Bedřichově na Jablonecku meteorologové naměřili 25,1 stupně Celsia, dosavadní rekord z roku 1979 tak byl překonán o 0,8 stupně. Ve Varnsdorfu na Děčínsku bylo odpoledne 27,4 stupně Celsia, rekord z roku 1979 tak byl překonán o 0,1 stupně. V Liberci bylo 27,2 stupně Celsia, stejně vysoká teplota tu byla v roce 1979.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue