Hokejisté Montrealu slaví výhru v prodloužení. Smutně přihlíží obránce Rangers...

Hokejisté Montrealu slaví výhru v prodloužení. Smutně přihlíží obránce Rangers Marc Staal. | foto: Reuters

Montreal je zpátky ve hře, Plekanec asistoval u vítězného gólu

• 2
Po dvou domácích porážkách 2:7 a 1:3 zavítali hokejisté Montrealu na led slavné Madison Square Garden. S podporou vyprodaného publika ovšem Rangers nakročení za postupem nezvládli. O vítězi třetího pokračování finále Východní konference totiž rozhodovalo až prodloužení, v jehož druhé minutě dorazil střelu Tomáše Plekance útočník Alex Galchenyuk.

V úvodu duelu na místo gólů zvedaly fanoušky ze sedadel ostré zákroky. Hlavní roli v tom sehrál bitkař Montrealu Brandon Prust, jenž nejprve nevybíravě sestřelil Dereka Stepana a v následné odvetě se porval s mstitelem Derekem Dorsettem. Ve stejný čas byl vyloučen do konce zápasu také bouřlivák domácích Rangers Daniel Carcillo, jenž napadl rozhodčího poté, co nesouhlasil s neudělením trestu za bodyček Prusta proti Stepanovi.

Na první gól se čekalo až do 16. minuty a slavili domácí příznivci New Yorku. Z brejku 2 na 1 se po dorážce proti mladému brankáři Dustinu Tokarskimu prosadil Carl Hagelin. Asistence putovala na konto Martina St. Louise. Montrealu se podařilo vyrovnat v úvodu druhého dějství. Ofenzivu svým výpadem podpořil obránce Andrej Markov a po přihrávce od Maxe Paciorettyho z pravého kruhu pro vhazování prostřelil Henrika Lundqvista - 1:1.

Smírné skóre pak vydrželo až do finální pětiminutovky řádné hrací doby, kdy fanoušci zažili infarktové stavy. Nejprve totiž do trháku odskočili hosté, když se v 57. minutě prosadil šťastným odrazem od brusle bránícího hráče Daniel Briere. Nejtěsnější vedení ale Canadiens udrželi jen do času 59:31, kdy při hře bez brankáře utkání poslal do prodloužení Chris Kreider.

Na gólovou smršť z konce řádné hrací doby pak navázal už ve druhé minutě prodloužení montrealský Alex Galchenyuk. Vítězné trefy, své první v play-off, dosáhl dorážkou z bezprostřední blízkosti branky Henrika Lundqvista po předchozím pokusu od levého mantinelu z hole Tomáše Plekance.

"Upřímně ani netuším, jak se to vše událo. Tlačil jsem se na branku a Tomáš (Plekanec) vystřelil. Odražený puk mě trefil nebo to šlo od hokejky. Hlavně, že to skončilo v síti a pak už mohly začít oslavy," řekl mladý útočník, jenž po návratu z marodky nastoupil ke svému teprve druhému startu v letošních vyřazovacích bojích. Canadiens díky výhře 3:2 z prodloužení snížili stav série na 1:2 na zápasy.

Výsledek:

Finále Východní konference - 3. zápas:

Rangers - Montreal 2:3 PP (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)
16. Hagelin, 60. Kreider - 24. Markov, 57. Briere, 62. Galchenyuk (Plekanec). Střely na branku: 37:25. Diváci: 18 006. Stav série: 2:1.