Hlavní aktéři metanolové kauzy u zlínského soudu. Na lavici obžalovaných jsou zcela vlevo Rudolf Fian a druhý zprava Tomáš Křepela, jimž hrozí doživotní trest. | foto: Zdeněk Němec, ČTK

Za metanol hrozí doživotí, soudy je dosud udělovaly jen za vraždy

  • 7
Metanolový proces pokračuje ve středu ve Zlíně závěrečnými řečmi obžalovaných. Žalobce v kauze pro dva hlavní aktéry navrhuje doživotí. Trest, který je nejvyšším možným v Česku, si ve věznicích odpykává 46 lidí.

Může to být první doživotní trest ve Zlínském kraji. A také vůbec první v polistopadové éře udělený za obecné ohrožení a ne za vraždu.

V metanolové kauze ho navrhl žalobce Roman Kafka pro Rudolfa Fiana a Tomáše Křepelu, kteří měli namíchat smrtící směs alkoholu. Ta zabila kolem padesáti lidí a další desítky mají doživotní následky.

Kdo také v Česku dostal doživotí

Josef Kott a Michal Kutílek
Za čtyři vraždy ze začátku roku 1990.

Ludvík Černý
Za vraždu pěti osob, které se našly na dně Orlické přehrady.

Jiří Kajínek
Nejznámější na doživotí odsouzený vězeň dostal trest za nájemnou vraždu podnikatele a jeho bodyguarda.

Oto Biederman
Člen kolínského gangu, podle policie jednoho z nejnebezpečnějších. V 90. letech brutálně zavraždil pět lidí.

Miroslav Szettey
Za ubodání své bytné.

Ivan Roubal
Za vraždu pěti lidí, těla dalších obětí se nenašla.

Jaroslav a Dana Stodolovi
Vraždili osmkrát, hlavně seniory.

Petr Zelenka
V nemocnici dal sedmi pacientům lék na ředění krve, po kterém vykrváceli.

Romana Zienertová
Za vraždu svých čtyř dětí ve věku od dvou měsíců do osmi let.

"Jde o velmi vysoký, mimořádně závažný stupeň společenské škodlivosti takového činu včetně nenapravitelného následku," zdůvodnil svůj návrh Kafka (rozhovor s žalobcem čtěte zde).

V českých věznicích si doživotí odpykává 46 odsouzených. Ve všech případech za brutální, případně sériovou vraždu.

Za obecné ohrožení ani jeden. Takto definovaný čin spáchala například známá Olga Hepnarová, která před 41 lety najela v Praze nákladním autem do lidí čekajících na tramvaj. Za úmyslné obecné ohrožení tehdy dostala dokonce trest smrti (více zde). Pokud by stejnou tragédii způsobila dnes, poprava už by jí nehrozila. Od roku 1990 je totiž v Česku trest smrti zrušený.

Jedno doživotí do roka

Nejvyšším možným potrestáním je teď doživotí. Každý rok ho soudy využijí minimálně jednou. Výjimkou byly roky 2005 až 2007, kdy nejvyšší trest nepadl.

"Je to mimořádná záležitost a mělo by se s ní zacházet jako se šafránem," nabádá zkušený právník Jiří Císař, předseda trestní sekce České advokátní komory. "Doživotí je hrůzný trest, na druhou stranu pořád je to pro odsouzeného lepší situace než v dobách trestu smrti," dodal.

Sám v minulosti zastupoval zločince, kterým hrozil i trest smrti. "Čtení obhajoby bylo několikanásobně složitější než při doživotí. Smrt je definitivní," vysvětlil.

I zlínský žalobce zvažoval svůj návrh měsíce. Podle něj ale právě jednání dvou hlavních aktérů metanolové kauzy zákonné podmínky doživotního trestu splňuje.

Soud ho může uložit pachateli, který spáchal trestný čin vraždy nebo který při trestném činu vlastizrady, teroru, obecného ohrožení nebo genocidy zavinil úmyslně smrt jiného člověka. A nezbytnou podmínkou je, že stupeň nebezpečnosti takového činu pro společnost je mimořádně vysoký.

Zákon ale i v doživotních trestech připouští propuštění na svobodu. "Odsouzený ale musí splnit přísné podmínky, vzorné chování nestačí," ujistil Císař.

Požádat o propuštění může vězeň nejdříve za dvacet let. Odborníci pak zkoumají třeba to, jestli nehrozí, že svůj čin zopakuje. V řadě případů jde ale o nebezpečné vrahy, mnohdy s patogenními sklony, asociály a nenapravitelné delikventy. V takovém případě pak propuštění na svobodu nepřipadá úvahu.

Desítka obžalovaných v hlavní větvi metanolové kauzy má poslední možnost vyjádření právě ve středu. Před senátem svou řeč přednesou i Fian s Křepelou. Jestli to bude mít vliv na rozhodnutí soudce, se uvidí ve středu či ve čtvrtek, kdy má padnout rozsudek.

Státní zástupce žádá doživotí pro hlavní míchače metanolové směsi: