Za metanolovou smrt padly doživotní tresty pro dva hlavní míchače

  • 448
Za zabití desítek lidí jedovatým alkoholem padly doživotní tresty. Zlínský soudce je uložil za obecné ohrožení Tomášovi Křepelovi a Rudolfu Fianovi jako hlavním míchačům metanolové směsi. Jejich klíčový distributor Jiří Vacula, který pomohl případ objasnit, dostal patnáct let.

Po požití otráveného alkoholu zemřelo pět desítek lidí a další desítky konzumentů mají trvale poškozené zdraví. Státní zástupce obžaloval celkem 31 lidí, hlavní líčení u zlínského soudu se však týkalo jen deseti z nich, ostatní budou projednávat další soudy v zemi.

Tresty za otravu metanolem

Rudolf Fian: doživotí

Tomáš Křepela: doživotí

Jiří Vacula: 15 let

Martin Jirout: 16 let

Alexander Jordán: 13 let

Aleš Svoboda: 12 let

Martin Cekota: 13 let a 6 měsíců

Viktor Koláček: 21 let

Libor Vanderka: 20 let a 6 měsíců

Robert Sedlařík: 8 let (souhrnný trest)

Zbylých sedm obžalovaných poslal zlínský soud do vězení na 8 až 21 let (viz box).

"Obžalovaní museli být srozumněni, že mohou způsobit mnoha lidem vážné poškození zdraví, nebo i smrt," sdělil k trestu soudce Radomír Koudela.

Slovák Rudolf Fian podle obžaloby smíchal pět tisíc litrů metylalkoholu se stejným množstvím etanolu, Tomáš Křepela mu opatřil látky na míchání směsi a pomáhal mu. Jejich klíčový distributor Jiří Vacula pak dostal jedovatý alkohol do oběhu.

Soudce Radomír Koudela nejprve četl desítky minut jména obětí a lidí s trvale poškozeným zdravím. Velmi tvrdé tresty pak přijali všichni obžalovaní v klidu, někteří se dokonce usmívali.

Pouze Robert Sedlařík, šéf distributorské firmy Verdana, se zhroutil poté, co mu soudce uložil i za související případy souhrnný osmiletý trest a propadnutí majetku. Pláčem přitom doprovodil už svou závěrečnou řeč, kdy hovořil o tom, že jednal v dobré víře.

Doživotí pro Fiana a Křepelu navrhl žalobce Roman Kafka (rozhovor s žalobcem čtěte zde). Oba se na místě proti verdiktu odvolali.

Revoluční výše trestu

Pokud by vyšší instance trest potvrdily, bylo by to vůbec poprvé v polistopadové éře, kdy bylo doživotí udělené za obecné ohrožení a ne za vraždu (více o doživotních trestech v Česku čtěte zde). Ostatní odsouzení si ponechali lhůtu na případné odvolání.

Sedlařík už byl ve vězení, Fian, Křepela a Vacula zase ve vazbě, nově do ní soudce poslal i Jirouta, Koláčka a Vanderku, tedy další odsouzené s nejvyššími tresty. Do soudní síně si pro ně okamžitě přišli policisté. Obhájci proti tomu chtějí podat stížnost.

"Důvody pro vazbu jsou zákonné. Přece jen existuje obava, že by vzhledem k výši trestů mohli uprchnout a skrývat se," sdělil soudce.

Koláčkovi a Vanderkovi udělil více než dvacetileté tresty, tedy vyšší, než navrhoval státní zástupce.

Metanolová kauza

Metanolová kauza začala 3. září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům tak klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím.

Případy poškozených od ledna loňského roku jsou vyšetřovány mimo hlavní větev kauzy.

"I když už bylo oznámeno, že je směs kontaminovaná, tak ji dál distribuovali. Koláček navíc odběratelům říkal, že má vše nezávadné. Minimálně dvě smrti tak byly úplně zbytečné," vysvětlil přísnější právní kvalifikaci soudce Koudela.

Ten zároveň přiznal nároky na odškodnění a nemajetkovou újmu poškozeným a pozůstalým po obětech, kteří se už dříve přihlásili dohromady o zhruba 70 milionů korun. K tomu přidaly své nároky také zdravotní pojišťovny a nemocnice.

Neexistují důkazy naší viny, tvrdili Fian s Křepelou

Fian a Křepela u soudu tvrdili, že namíchali směs určenou do ostřikovačů, Vacula však namítá, že o skutečném využití směsi věděli (více zde).

"Neexistuje žádný videozáznam, nahrávka hovoru nebo svědek, který by dokazoval, že jsme Vaculovi přivezli 10 tisíc litrů lihu. Jediným důkazem je výpověď Vaculy, který ale mlží a mění výpovědi. Nevím, co tím Vacula sleduje. V tomto případu je hodně nevyřešených otázek, které je potřeba otevřít, mohou vést někam úplně jinam," sdělil ve své závěrečné řeči Rudolf Fian.

Tomáš Křepela, majitel firmy na výrobu autokosmetiky Carlogic z Řitky u Prahy, prohlásil, že podle něj proti němu neexistují žádné důkazy.

Míchači metanolu patří do dolů

Jednoho z metanolových soudů ve Zlíně se zúčastnil také muž, který po požití otráveného alkoholu skončil téměř slepý. Přečtěte si jeho svědectví.

"Cítím se nevinný, očekávám úplné osvobození. Neměl jsem potřebu dodávat Vaculovi nelegálně vyrobenou směs. Měl jsem být zakrývacím manévrem nelegální činnosti Vaculy," uvedl Křepela.

Z hlavních viníků kauzy zazněla slova lítosti pouze od hlavního distributora Jiřího Vaculy. "Lituji toho, co se stalo, je to veliké neštěstí. Ani ve snu by mě nenapadlo, že líh bude závadný, od Fiana jsem vždy kupoval kvalitní líh. Třemi dodávkami lihu jsem byl zákeřně podvedený," poznamenal Vacula.

Zbylých sedm obžalovaných u soudu prohlásilo, že se sice cítí nevinní, ale následky kauzy je mrzí a omlouvají se rodinám obětí.

Hlavní aktéři metanolové kauzy první den u soudu:

3. března 2014

,