Wintonův čin mapuje výstava. Sbírají se podpisy, aby dostal Nobelovku

  • 1
Rozšířená verze venkovní výstavy Wintonovy vlaky začala v pondělí na pražské Kampě. Přibližuje osudy židovských dětí, jejichž odjezd do Anglie sir Nicholas Winton zorganizoval. Zahájení se zúčasnili i režisér Jiří Menzel či ministr obrany Martin Stropnický.

Jindřich odcestoval vlakem z Prahy do Anglie v květnu 1939 spolu s dalšími židovskými dětmi. Bylo mu sedmnáct a matka před ním musela zatajit těžkou nemoc, aby ho k odjezdu do ciziny přesvědčila.

Oba jeho rodiče o tři roky později nastoupili do transportu C do Lodže, kde zahynuli. On sám se mezitím v Anglii živil prací v továrně na rukavice a později jako zbrojíř RAF.

Celý jeho příběh, který veřejnost dosud neznala, rozšířil znovu uvedenou výstavu Wintonovy vlaky, která byla v pondělí při příležitosti 105. narozenin sira Wintona zahájena na Kampě.

Premiéra výstavy se uskutečnila na pražském Vyšehradě a v Londýně v roce 2011. Kromě nového příběhu jednoho ze zachráněných dětí mezi panely s fotografiemi a dobovými dokumenty přibyla i koláž gratulací k Wintonovu jubileu.

Wintonovy vlaky

Co: venkovní výstava fotografií a dokumentů na 28 osvětlených panelech mapuje příběhy židovských dětí z Československa, které sir Nicholas Winton v roce 1939 zachránil před smrtí v nacistických táborech tak, že zajistil jejich přesun vlaky do Británie.

Kdy: od 19. května do 19. června 2014, 24 hodin denně

Kde: mezi Werichovou vilou a Sovovými mlýny na Kampě

Za kolik: zdarma

"Na tom panelu je i něco, co se dosud nikde neobjevilo – kompletní seznam jmen více než šesti set dětí, které v roce 1939 ve vlacích opustily protektorát Čechy a Morava a dostaly se do Anglie. Seznam pochází z roku 1940," vypráví autor výstavy, režisér a fotograf Jaroslav Brabec.

"Tak jako jsou v Pinkasově synagoze sepsána jména jejich rodičů, obětí holokaustu, tady jsou jména zachráněných. Když vidíte to množství jmen, pochopíte úžasnost činu sira Wintona," pokračuje Brabec.

"Nejsilněji si pamatuji na pohled z okna vlaku, kdy jsme se dívali na plačící rodiče," vzpomíná Zuzana Marešová, která se jedním z vlaků dostala do Anglie jako sedmiletá.

Všechny děti tehdy jejich rodiče uklidňovali, že odjíždí jen na chvíli na prázdniny někam, kde je to příjemnější, a že se brzo setkají. Objetí nebo polibek na nádraží byly však pro většinu z dětí poslední vzpomínkou na rodiče. Nejmladším "Wintonovým dítětem" přitom byla jen dvouletá Helena Fleishmannová.

Dočká se Nobelovy ceny za mír?

Studenti středočeského gymnázia Open Gate dlouhodobě usilují o to, aby byla siru Wintonovi udělena Nobelova cena za mír.

Už v prosinci vláda rozhodla, že se Wintonovy nominace ujme. Svůj podpis již na petici studentů přidalo více než 241 tisíc podporovatelů nejen z Česka.

Po dobu konání výstavy bude možné přidat na ni svůj podpis v muzejním obchodě Musea Kampa v Sovových mlýnech. Nobelova komise má rozhodnout na podzim.