Ona

Havlíček radí: Bez pohybu nezhubnete, tvoří třetinu úspěchu

  • 51
Chcete-li žít zdravě, bez pohybu se neobejdete. Pravidelné cvičení totiž ovlivňuje nejen váhu, ale také zdraví. Proč sportovat a jak často? Výživoví specialisté Petr Havlíček a Karolína Hlavatá v projektu "Vím, co jím" opět radí, jak zdravě žít.

"Věděli jste, že když chcete zhubnout, tak strava tvoří pouze třetinu vašeho úspěchu? Zbytek se dělí mezi pohyb a relaxaci," říká výživový specialista Petr Havlíček.

Pravidelným sportováním předcházíte obezitě a snižujete riziko nemocí, jako je vysoký krevní tlak nebo cukrovka, a zároveň zlepšujete svou psychiku. 

Vím, co jím

Program vychází z celosvětové iniciativy The Choices Programme, která definuje složení potravin odpovídající zdravé výživě na základě kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Značka "Vím, co jím" je určena především spotřebitelům pro jejich snadnější orientaci v nabídce potravin. Posláním značky je umožnit spotřebitelům snadnější výběr výživově hodnotných potravin.

Více o zdravých potravinách čtěte zde.

Vím, co jím

"Vaše tělo se díky pohybu začne zbavovat tuku a nikoliv svalů. Navíc u lidí, kteří pravidelně cvičí, se zmenšuje riziko jojo efektu a také se u nich může zvýšit bazální metabolismus. I díky tomu mají větší šanci zhubnout a udržet si svoji váhu," vysvětluje Havlíček. 

Nejdříve posilujte střed těla

Začít s pravidelným pohybem můžete kdykoli. Měli byste ale dodržovat určitá pravidla. Rozhodně není dobré po letech bez sportování vletět do posilovny, zničit se tam a pak zase půl roku nic nedělat. 

"Každý, kdo chce začít cvičit, musí nejprve posílit tělesné jádro. Tedy břišní svaly, hluboké břišní svaly, svaly pánevního dna, dýchací svaly a svaly kolem páteře. Poté už může přejít k posilování na strojích, které pomáhá nabrat tělesnou svalovou hmotu," radí osobní trenérka Dita Šípková. 

A dodává, že pro získání kondice, jsou dobrá například spinningová kola, a když chcete zhubnout, volte kardio stroje (více o cvičení v kardio zóně zde) nebo pohyb venku. 

"Pohyb venku navíc má určitou nadstavbu. Zvýší se vám produkce hormonů dobré nálady. Tím nejzákladnějším pohybem, který zvládne úplně každý, je chůze. Pro udržení dobrého zdravotního stavu stačí, když nachodíte 10 tisíc kroků denně, což je asi 7 kilometrů," radí výživový specialista Petr Havlíček.