Balkán hlásí už 44 obětí povodní. Jsou nejhorší za 120 let, tvrdí úřady

  • 60
Záplavy na Balkáně už si vyžádaly nejméně 44 lidských životů. S odvoláním na místní úřady to v neděli uvedla agentura AFP. Předchozí bilance hovořila o 34 mrtvých v Srbsku a v Bosně a Hercegovině. Počet obětí ještě nemusí být konečný. V Srbsku hrozí zatopení elektráren, což by způsobilo masivní výpadky v dodávkách elektřiny.

Srbské úřady uvedly, že Balkán zasáhly nejhorší povodně za posledních 120 let. Největší obavy mezi Srby vzbuzuje stále řeka Sáva, jejíž hladina se kvůli silným dešťům neustále zvedá. Během několika dní napršelo v Bělehradě tolik vody, kolik obvykle naprší za tři měsíce.

Jak pomoci?

České charitativní organizace vyhlásily veřejné sbírky, jejichž prostřednictvím je možné přispět postiženým oblastem na Balkáně.

ADRA ČR
Účet: 34983498/0300
Variabilní symbol: 510
Je možné přispět online.

Člověk v tísni
Účet: 51945194/0300
Je možné přispět i kartou.

Charita ČR
Účet: 55660022/0800
Variabilní symbol: 109 (Srbsko), 102 (Bosna a Hercegovina)
Dárcovská SMS: DMS CHARITASVET na číslo 87 777, cena DMS je 30 Kč. Charita ČR obdrží 28,50 Kč

Materiální pomoc
Do nedělních 20 hodin je možné na pražském Smíchově darovat vodu, oblečení, čisticí prostředky, hygienické potřeby nebo konzervované jídlo občanskému sdružení Lastavica, které je odveze do Bosny. Sídlo sdružení je ve Zborovské ulici 40.

Svého vrcholu ještě nedosáhly hladiny v srbském hlavním městě Bělehradu a na západě Srbska.

Voda se podle agentury Reuters nebezpečně přiblížila také k elektrárně Kostolac, která se nachází nedaleko Bělehradu. Pracovníci továrny, vojáci, a také místní lidé se nyní snaží vykopat odvodňovací kanály, které by vodu odvedly pryč od elektrárny. Pokud voda stoupne a elektrárnu zatopí, hrozí podle místních úřadu energetický kolaps celému Srbsku.

Těsně před zatopením je také největší elektrárna v zemi - Nikola Tesla ve městě Obrenovac.

Velké nebezpečí podle úřadů představuje také riziko sesuvů půdy, a to hlavně v kopcovité Bosně a Hercegovině.

Server B92 v neděli odpoledne informoval, že se nedaleko města Obrenovac našlo dalších dvanáct těl. Úřady se obávají, že obětí ještě přibude.

Mrtvého hlásí i Chorvatsko

Obrenovac leží jižně od srbské metropole Bělehradu a kromě Sávy se na jeho katastru rozvodnila i malá říčka Kolubara. Ta podle zpravodajského serveru Blic.rs zatopila až 90 procent města.

Podle reportérů B92 je Obrenovac stále uzavřený. Do jeho ulic mají přístup jen záchranáři, místní se domů vrátit stále nemohou a není zatím známo, kdy je úřady do města pustí.

Srbský premiér Aleksandar Vučić podle AFP oznámil, že se v jeho zemi aktuálně ví o 16 mrtvých. Bosna hlásí nejméně 27 obětí a jednoho mrtvého našli v neděli v Chorvatsku. Ani jemu se povodně nevyhnuly, značnou část hranice mezi Bosnou a Chorvatskem totiž tvoří právě rozvodněná Sáva.

Voda v Bosně vyplavila nášlapné miny

Bezprostřední nebezpečí už nehrozí v srbských městech Šabac, Mitrovica a Kostolac. Řada lidí však stále v zaplavených městech a obcích čeká na pomoc. Celkem bylo v Srbsku evakuováno na 20 tisíc lidí.

Kritická je vedle Srbska také situace v Bosně a Hercegovině. Katastrofický obraz skýtá například tamní město Doboj, kde obyvatele zaskočila přívalová vlna vysoká tři až čtyři metry a město zcela zaplavila.

Podle úřadů tam záchranáři objevili zatím 20 těl a s prohledáváním domů ještě zdaleka nejsou hotovi. "Nejvyšší prioritou je teď najít mrtvé. Bude jich mnoho," řekl tamní starosta Obren Petrović.

Jak upozorňuje britská BBC, v Bosně a Hercegovině hrozí obyvatelům i další neobvyklé nebezpečí. Povodňová vlna už odkryla a aktivovala několik nášlapných min, které zůstaly v zemi po válečném konfliktu v devadesátých letech.

Česká vláda posílá na Balkán další hasiče a techniku

Na Balkán už v sobotu zamířil tým devíti českých hasičů s čerpadlem, terénními vozidly a motorovým člunem. Do Bělehradu zároveň odletěl šéf libereckých hasičů Roman Hlinovský, který bude společně s experty z dalších zemí koordinovat humanitární pomoc Evropské unie.

Česká vláda se chystá do postižených zemí vyslat ještě další dva týmy hasičů. Jeden z nich se specializuje na záchranu lidí, druhý opět přiveze velkoobjemové čerpadlo. V neděli o tom informovala Adriana Rajmová z tiskového odboru Úřadu vlády. Na Balkáně už od soboty pomáhají záchranáři z dalších evropských zemí, zapojilo se třeba i Rusko (více se dočtete zde).

Se záplavami se v minulých dnech potýkalo i Rakousko, Slovensko a Polsko, hladiny řek však v těchto zemích až na výjimky klesají. Například na Slovensku platí podle internetových stránek Slovenského hydrometeorologického ústavu třetí povodňový stupeň už jen na řece Hornád u Košic, prvního povodňového stupně dosahuje na východě Slovenska ještě řeka Bodva.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video