Hokejisté Los Angeles Kings se radují po rozhodující výhře nad Anaheimem.

Hokejisté Los Angeles Kings se radují po rozhodující výhře nad Anaheimem. | foto: AP

V Anaheimu kralovali Králové. Finále Západní konference si zahraje LA

• 20
Místo očekávaného dramatu to byla poměrně jednoznačná podívaná. Hokejisté Los Angeles Kings vyhráli v rozhodujícím sedmém duelu 2. kola play-off NHL na ledě Anaheimu 6:2 a ve finále Západní konference se utkají s Chicagem. Králové nastříleli tři góly v první třetině, ve 35. minutě zvyšoval Gáborík už na 5:0...

Vyřazení Ducks s vysokou pravděpodobností znamená konec kariéry pro třiačtyřicetiletého útočníka Teemu Selänneho, který se v této sezoně marně pokoušel připravit Jaromíra Jágra o post nejlepšího evropského střelce v historii soutěže (Jágr v zákl. části 24 gólů - celkem 705, Selänne v zákl. části 9 gólů - celkem 684).

Finálové série

Z celkového počtu třinácti Čechů, kteří letos zasáhli do play-off NHL, zůstávají ve hře o Stanley Cup pouze dva.

Západní konference:

Chicago (Rozsíval) x Los Angeles

Východní konference:

Montreal (Plekanec) x Rangers

"Věděl jsem, že to bude velká oslava nebo naopak velké zklamání. Bohužel je to to druhé," komentoval výsledek finský rekordman. Konec kariéry v NHL bude v létě zvažovat i jeho krajan Saku Koivu. 39letý centr si vezme na rozhodnutí, zda pokračovat v dosavadní 18leté zámořské anabázi, několik týdnů.

Kings v letošní vyřazovací části vyhráli všech šest zápasů, v nichž čelili vyřazení. V prvním kole otočili sérii se San Jose z 0:3 a v historicky první sérii v kalifornském derby s Anaheimem obrátili stav zápasů z 2:3. Přitom ve velkém stylu zvládají rozhodující duely, ve kterých v obou případech zvítězili venku rozdílem čtyř branek.

K postupu nasměrovala Los Angeles už úvodní třetina, v níž si trefami Justina Williamse, Jeffa Cartera a Mikea Richardse vypracovali třígólový náskok. V prostředním dějství narostlo vedení Kings po trefách Anže Kopitara a Mariána Gáboríka až na 5:0 a arénou se nesl pokřik hostujících fanoušků "My jsme tady doma." Na přelomu druhé a třetí části snížili Kyle Palmieri a Corey Perry, ale další drama nepřipustil šestým gólem Kings Tanner Pearson.

Ofenzivní duo Kopitar - Gáborík si ze zápasu odneslo shodnou bilanci (1+1). Oba borci si tak upevnili suverénní postavení ve statistikách play-off. Slovinec Kopitar vévodí produktivitě s 19 zápisy (5+14) ze 14 startů, s 15 body druhý v pořadí Gáborík pak díky devíti gólům kraluje pro změnu střelcům.

"Máme tým ideální pro play-off. V základní části se nám moc nedařilo. Důvod opravdu neznám. Vždy, když jde do tuhého, ale dokážeme nejvíce zabrat," řekl po zápase obránce vítězů Drew Doughty.

Výsledek 2. kola play-off:

Západní konference - 7. zápas:

Anaheim - Los Angeles 2:6 (0:3, 1:2, 1:1)
38. Palmieri, 44. Perry - 5. Williams, 9. J. Carter, 16. M. Richards, 23. Kopitar, 35. Gáborík, 54. Pearson. Střely na branku: 27:30. Diváci: 17.395. Konečný stav série: 3:4.