JÁSOT. Hokejisté Montrealu slaví postupu do semifinále Stanley Cupu.

JÁSOT. Hokejisté Montrealu slaví postupu do semifinále Stanley Cupu. | foto: AP

Montreal uspěl v Bostonu a postupuje, LA si vynutilo sedmý zápas

• 38
Den poté, co z play-off vypadl Pittsburgh se Sidney Crosbym a Jevgenijem Malkinem, jsou ze hry o Stanley Cup také favorizovaní hokejisté Bostonu. Vítěz letošní základní části v sedmém duelu na domácím ledě podlehl Montrealu 1:3. Asistenci u jediné branky Bruins si připsal David Krejčí. V dalším zápase Los Angeles porazilo Anaheim 2:1 a vynutilo si rozhodující sedmý duel.

Pro hokejisty Montrealu, jediného zástupce Kanady v letošním play-off NHL, byl úspěchem už postup z prvního kola, což se slavnému klubu povedlo poprvé za poslední čtyři roky.

Následný triumf proti favorizovanému Bostonu je už jen bonusem navíc. Canadiens po venkovní výhře 3:1 z rozhodujícího sedmého klání postoupili do finále Východní konference teprve podruhé od zisku rekordního 24. Stanley Cupu z ročníku 1993.

Boston svého soupeře přestřílel 30:18. Poprvé se však prosadil až za stavu 0:2. Hosty z Kanady poslali do trháku góly ze 3. a 31. minuty útočníci Dale Weise a Max Pacioretty. Oba se prosadili střelou do odkryté branky Tuukky Raska po skvělých přihrávkách od spoluhráčů.

Bruins umazali nulu na kontě spolehlivě chytajícího Careyho Price až v 38. minutě, kdy využil přesilovou hru Jarome Iginla. Asistence si připsali Torey Krug a David Krejčí. Střelec Iginla měl ve třetí třetině velkou šanci vyrovnat, trefil však pouze tyč Priceho branky.Poslední slovo tak patřilo opět hostům, když v 58. minutě za přispění nechtěné teče od bruslí bránícího Zdena Cháry zvýšil na finálních 3:1 útočník Daniel Briere.

"Porazili jsme nejlepší tým ligy. Za stavu série 2:3 jsme ukázali hodně charakteru a odhodlání. Ukončili jsme to navíc v Bostonu, kde se hraje hodně těžko," pochvaloval si práci svých svěřenců trenér Michel Therrien.

Los Angeles si vynutilo rozhodující sedmý zápas

V sérii vedli 2:0 na zápasy, po třech porážkách v řadě ale ve středu čelili mečbolu Anaheimu. Výsledkem 2:1 jej ovšem odvrátili a za stavu 3:3 si tak hokejisté Los Angeles jako třetí tým ze čtyř sérii druhého kola play-off vybojovali rozhodující sedmý zápas. Jediní obhájci Stanley Cupu z Chicaga letos dokázali do finále konference postoupit rychleji, když Minnesotu vyřadili v šesti utkáních.

Češi v play-off:

1. Tomáš Plekanec (MTL), 11z. - 7b. (3+4)
2. Tomáš Hertl (SJS), 7z. - 5b. (2+3)
3. Jakub Voráček (PHI), 7z. - 4b. (2+2)
4. Michal Rozsíval (CHI), 10z. - 4b. (1+3)
5. David Krejčí (BOS), 12z. - 4b. (0+4)
6. Ondřej Palát (TBL), 3z. - 3b. (2+1)
7. Vladimír Sobotka (STL), 6z. - 3b. (0+3)
8. Roman Polák (STL), 6z. - 1b. (0+1)
9. Radko Gudas (TBL), 3z. - 1b. (0+1)
10. Jan Hejda (COL), 7z. - 0b.
11. Jakub Kindl (DET), 4z. - 0b.
12. Andrej Šustr (TBL), 3z. - 0b.
13. Martin Havlát (SJS), 1z. - 0b.

Kings otevřeli skóre duelu v 9. minutě, kdy nejproduktivnější muž dosavadního průběhu vyřazovacích bojů Anže Kopitar křižným pasem vybídl k zakončení ofenzivního beka Jaka Muzzina. V 35. minutě si pak vybral slabší chvilku nováček v brance Anaheimu John Gibson, když pustil mezi betony střelu Trevora Lewise - 2:0 pro domácí.

Ještě před druhým odchodem do kabin Ducks snížili zásluhou Kyla Palmieriho, na vyrovnání už ale nedosáhli. Proti byla kompaktní obrana LA na čele se skvěle chytajícím Jonathanem Quickem.

"Máme tým stavěný na podobné zápasy. Lídři jasně ukazují cestu a ostatní za nimi jdou. Těšíme se na to a rozhodně nejsme nervózní," řekl před pátečním sedmým kláním bek vítězného LA Drew Doughty.

Vítěz souboje ve finále Západní konference narazí na Chicago s českým obráncem Michalem Rozsívalem. Druhým Čechem, jenž je stále ve hře o Stanley Cup, je centr Montrealu Tomáš Plekanec. Toho ve finále Východní konference čekají Rangers.

Výsledky 2. kola play-off:

Východní konference - 7. zápas:

Boston - Montreal 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
38. Iginla (Krejčí) - 3. Weise, 31. Pacioretty, 58. Briere. Střely na branku: 30:18. Diváci: 17 565. Konečný stav série: 3:4.

Západní konference - 6. zápas:

Los Angeles - Anaheim 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
9. Muzin, 35. Lewis - 36. Palmieri. Střely na branku: 23:22. Diváci: 18 519. Stav série: 3:3.