Český katolický duchovní Tomáš Halík v Londýně převzal Templetonovu cenu, která se uděluje za výjimečný přínos pro duchovní rozměr života (14. května) | foto: AP

Halík v Londýně převzal Templetonovu cenu, nobelovku za náboženství

  • 384
Český katolický duchovní Tomáš Halík v Londýně převzal Templetonovu cenu, která se uděluje za výjimečný přínos pro duchovní rozměr života. Pětašedesátiletý kněz, teolog a sociolog náboženství ji obdržel mimo jiné za duchovní činnost v době komunistické totality.

Halík se ve svém proslovu na ceremoniálu zamyslel nad obecnějšími otázkami víry či nutnosti náboženského dialogu, ale vyjádřil se i k aktuálním sociálním a politickým problémům. "Dějinná zkušenost naší části světa ukazuje, že ateismus není o nic méně imunní vůči pokušení moci a násilí než náboženství. Já jen přeji 'novému ateismu', až bude starší a dospělejší, aby byl alespoň tak tolerantní, jako je naše dnešní staré evropské křesťanství," řekl první český nositel Templetonovy ceny.

Halík rovněž varoval před aktuálním nebezpečím ruského nacionalismu a "imperiálními sny". "Tváří v tvář nebezpečnému vývoji na východě Evropy si musíme uvědomit svou zodpovědnost za udržení a prohloubení velkého projektu sjednocené Evropy," prohlásil Halík a varoval před nacionalismem, šovinismem, xenofobií, které "znovu zdvihají hlavu v evropských národech".

"Pokud by v Evropě zvítězilo nebezpečné pokušení národního sobectví a izolacionismu a došlo k tragédii rozpadu EU, evropské národní státy by nezískaly více suverenity, nýbrž by byly daleko více vystaveny silám chaosu a destrukce zevnitř," domnívá se čerstvý držitel prestižního ocenění.

Finanční odměnu dá Halík na dialog ateistů a věřících

O udělení ceny rozhodla nadace britského investora a filantropa Johna Templetona již v březnu. Vyzdvihovala, že se Halík po sovětské invazi a následné okupaci Československa v letech 1968 až 1989 zasloužil o budování náboženské a kulturní svobody. Zdůraznila také, že letošní laureát se stal mezinárodně uznávanou osobností obhajující dialog mezi různými vyznáními a nevěřícími (více o rozhodnutí o udělení ceny pro Halíka zde).

Ocenění je spojeno s finanční odměnou 1,1 milionu liber (asi 36 milionů korun). Výše odměny převyšuje i finanční bonus spojený s udělením Nobelovy ceny. Prémii chce Halík podle svých slov věnovat zejména na iniciativy spojené s dialogem mezi věřícími a ateisty (tiskovou zprávu k slavnostnímu převzetí ceny najdete zde).

"Zakládám Nadační fond Tomáše Halíka, který by měl financovat především mezináboženský a mezikulturní dialog a dialog věřících s nevěřícími. Při České křesťanské akademii vznikne také Institut dialogu. Velká část prostředků by měla směřovat právě sem," vysvětlil v rozhovoru pro MF DNES Halík.

V současné době Tomáš Halík působí jako profesor sociologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, je rektorem univerzitního kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze. Od února 1990 také zastává pozici prezidenta České křesťanské akademie

První laureátkou ceny Johna Templetona se v roce 1973 stala misionářka, humanitární pracovnice a katolická řeholnice Matka Tereza. K dalším držitelům ceny patří ruský spisovatel Alexandr Solženicyn nebo tibetský duchovní vůdce dalajlama. Loni ji získal jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu.

Tomáš Halík získal Templetonovu cenu:

13. března 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video