Letecký pohled na tabákovou farmu ve státě Virginia.

Letecký pohled na tabákovou farmu ve státě Virginia. | foto: Profimedia.cz

I v USA děti dřou na tabákových farmách. Zákony to umožňují

  • 135
Dětská práce je po mnoho let celosvětovým problémem. Podle nejnovější zprávy organizace Human Rights Watch se nevyhýbá ani vyspělým státům jako USA. Zde na tabákových plantážích ve špatných podmínkách pracují i dvanáctileté děti, jejichž zdraví trpí dlouhým pobytem v tabákem nasáklém prostředí.

Děti se tak dostávají podle Human Rights Watch (HRW) do paradoxní situace. Tabákové výrobky si mohou kupovat až od 18 let, na jejich výrobě se však podílejí i v mnohem nižším věku. Dlouhé hodiny strávené na plantážích v Severní Karolíně, Kentucky, Tennesse nebo Virginii si na dětském organismu pochopitelně vybírají svou daň.

Pracovníci HRW na základě rozhovorů se 141 dětmi, které pracují na tabákových plantážích, zjistili, že u mnohých z nich se objevují potíže jako zvracení, nevolnosti, bolesti hlavy a závratě. Podle HRW se jedná o jasné znaky otravy tabákem.

"Necítil jsem se moc dobře, ale i přesto jsem pracoval. Pak jsem začal zvracet," svěřil se 16letý chlapec pracovníkům HRW. Děti si také často stěžovaly na práci v extrémním horku a mnohdy i nebezpečných podmínkách.

Kompletní zprávu Human Rights Watch v angličtině najdete zde

Dětskou práci na tabákových plantážích a jiných farmách umožňují americké zákony. Ty dětskou práci na farmách zakazují jen v době školní výuky. Jakmile však škola skončí, dětská výpomoc na farmách je zákonem povolena, píše server independent.co.uk.

V období školních prázdnin a vrcholu pěstební sezony tabáku pak děti tráví prací dlouhé hodiny.

"Když skončí školní rok, děti zamíří na tabákové plantáže, kde se jednoduše nemohou vyhnout nebezpečnému nikotinu, a to ani nemusí vykouřit žádnou cigaretu," uvedla Margaret Wurthová, spoluautorka studie. "Není divu, že se dětem, které jsou vystaveny jedovatým účinků tabáku, dělá špatně," dodala.

Tabákové firmy přislíbily nápravu

HRW upozorňuje také na nebezpečí, které nejen pro pracující děti skrývají pesticidy používané při pěstování tabáku. Pesticidy mají dlouhodobý vliv na zdraví a mohou způsobit mimo jiné rakovinu, problémy s učením a poruchu kognitivních funkcí.

"Tabákové firmy by neměly profitovat z hazardování s dětskými pracovníky. Mají zodpovědnost za dodržování čistých a zevrubných standardů, které děti udrží daleko od nebezpečné práce na tabákových farmách," myslí si Wurthová.

HRW ve své zprávě uvádí, že tabák získaný z plantáží, kde pracují děti, využívá deset velkých tabákových společností včetně Altria Group, Lorillard či Philip Morris. Kromě společnosti China National Tobacco všechny jmenované firmy přislíbily, že problematiku budou řešit se svými dodavateli.

Americká administrativa v roce 2011 plánovala změny v zákonech, které by zamezily zaměstnávání dětí mladších 16 let na tabákových plantážích. V roce 2012 byl však návrh na změny smeten ze stolu. Na základě zprávy HRW nyní americký předseda panelu pro zdraví a práci Tom Harkin přislíbil, že všechny dotčené tabákové společnosti osobně kontaktuje a bude s nimi problematiku zaměstnávání dětí řešit.

Podívejte se na krátký dokument od HRW z tabákových farem v USA:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue