Budoucí ministr obrany Martin Stropnický (23. ledna 2014) | foto: Michal Šula, MAFRA

Stropnický se zpovídal premiérovi. Splníme závazky v NATO, řekli poslanci

  • 1241
Ministra obrany Martina Stropnického si ve středu premiér Bohuslav Sobotka pozval na pohovor. Vyčinil mu za to, že vojáky NATO prakticky přirovnal k okupačním vojskům po srpnu 1968, když mluvil o tom, že by byl problém, aby byli vojáci zemí NATO v Česku trvale. "Je to ponaučení. Už vím, čeho jsou někteří ve fabulaci schopni," řekl Stropnický.

Ve Sněmovně ve středu sám navrhl usnesení, že Česká republika je plně připravena plnit veškeré závazky, které vyplývají z jejího členství v NATO. Pro hlasovalo 115 přítomných poslanců ze 160, proti bylo 31 komunistů (jak hlasoval který poslanec, najdete zde).

Neprošly návrhy usnesení od šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury a Marka Ženíška z TOP 09, které výslovně říkaly, že Česká republika je připravena schválit umístění vojsk NATO na území České republiky. Poslanci se tématem zabývali v reakci na rozhovor Stropnického pro agenturu Reuters. Ministr obrany po schůzce se Sobotkou připustil, že bylo bezpředmětné v rozhovoru mluvit o rozmístění vojsk NATO, protože to není aktuální.

O čem se v parlamentu hlasovalo

Návrh usnesení od ministra obrany Martina Stropnického:
bylo přijato - detail hlasování najdete zde

"Česká republika považuje členství v NATO za základní pilíř své bezpečnostní politiky a národní obrany. To platilo od prvního okamžiku našeho vstupu do NATO v roce 1999 a platí to více i dnes. Právě v roce, kdy si připomínáme 15. výročí našeho vstupu do Severoatlantické aliance a ve světle znepokojujícího vývoje situace na Ukrajině, uvědomujeme si zásadní význam NATO pro udržení stability a míru. Česká republika je proto plně připravena plnit veškeré závazky, které z jejího členství a Washingtonské smlouvy vyplývají. Aktivní obranu hodnot, na kterých je Aliance postavena, považujeme za samozřejmou a čestnou povinnost.

Návrh usnesení od Zbyňka Stanjury z ODS
neprošlo - detail hlasování najdete zde

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky v zájmu zajištění bezpečnosti a územní celistvosti České republiky je připravena v případě potřeby schválit umístění spojeneckých vojsk NATO v České republice.

Návrh usnesení od Marka Ženíška z TOP 09
neprošlo - detail hlasování najdete zde

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky prohlašuje, že je připravena podpořit kroky Severoatlantické aliance a plnit svoje závazky vyplývající z alianční smlouvy, a to včetně vytvoření podmínek pro případné společné akce vojsk a jejich umístění na území České republiky.

"Jasně jsme řekli, že splníme veškeré závazky," řekl ve Sněmovně ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Považoval proto za zbytečné hlasovat i pro návrhy usnesení od opozičních pravicových stran.

"Ti, kteří nepodpořili návrh usnesení pana Stanjury a pana Ženíška, zaujali pozici kryptokomunistů," nebyl ale spokojen předseda poslanců TOP 09, exministr financí Miroslav Kalousek.

"Já jsem nemluvil o svém názoru, o názoru vlády. Pouze jsem řekl, že pro část populace je to citlivé téma," vysvětloval ještě před hlasováním o usnesení ministr obrany aféru, která vznikla po jeho rozhovoru pro Reuters. V něm mluvil o tom, že trvalá přítomnost cizích vojsk je psychologický problém, protože patří ke generaci, která pamatuje přítomnost okupačních vojsk po srpnu 1968.

Stropnický si silně poškodil pověst, ale nevyměním ho, řekl Sobotka

Ministr obrany kvůli tomu dostal ve středu další varování od premiéra Bohuslava Sobotky. Podle předsedy vlády rozostřil mezinárodní vnímání České republiky. "Silně to poškodilo jeho pověst uvnitř resortu," řekl Sobotka.

"Takový kontext by nikdy neměl připustit," prohlásil premiér a ukázal monitoring ze zpráv ruských tiskových agentur, kdy bylo vyjádření českého ministra obrany dáno do protikladu s vyjádřeními dalších českých představitelů, včetně prezidenta Miloše Zemana.

Vyměnit Stropnického ale premiér nemůže, protože by s tím musela nejdříve souhlasit strana ANO, která ho do vlády nominovala. A Sobotka by tak musel získat souhlas šéfa ANO Andreje Babiše.

"U nás trvalý pobyt jakýchkoli cizích jednotek je prostě nějakým způsobem problém pořád. Patřím ke generaci, která tady zažívala 80 tisíc dočasně umístěných sovětských vojáků v době normalizace a pořád ještě je to trochu psychologický problém," prohlásil Stropnický v rozhovoru pro agenturu Reuters, jenž byl zveřejněn v pondělí. Hned druhý den to rozbouřilo Sněmovnu a opozice se snažila vynutit si mimořádné jednání, kde by premiér vysvětlil pozici české vlády (více zde).

Dát do jedné linie naše působení v NATO a okupaci vojsky Varšavské smlouvy je podle premiéra "velký problém" a "hrubá chyba". Co je od České republiky požadováno, je účast na ochraně vzdušného prostoru Pobaltí, řekl předseda české vlády při setkání s novináři. Tak to Sobotkovi tlumočil při nedávném setkání generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

I když nikdo podle Sobotky nežádá o to, aby byly rozmístěny jednotky NATO v České republice, nelze podle předsedy vlády do budoucna takovou věc apriori vyloučit. "Nemůžeme vědět, jaká bude bezpečnostní situace za pět let," řekl předseda české vlády.

V kontextu současné bezpečnostní situace taková potřeba však ještě není. Nikdo ovšem ještě před lety také nečekal konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, dodal. Pokud by se bezpečnostní situace zhoršila, čeští občané by podle Sobotky přítomnost jednotek NATO v České republice pochopili. V příštích letech by také podle Sobotky měly postupně růst výdaje státu na obranu.

Vyjádření Martina Stropnického pro Reuters:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video