VÍTĚZNÁ EXTÁZE. Hokejisté New York Rangers slaví průnik do semifinále Stanley

VÍTĚZNÁ EXTÁZE. Hokejisté New York Rangers slaví průnik do semifinále Stanley Cupu. | foto: AP

Rangers senzačně vyřadili Pittsburgh, Chicago se přiblížilo obhajobě

• 51
Hokejisté Rangers poprvé v 88leté klubové historii otočili sérii play-off ze stavu 1:3 na 4:3 na zápasy a postoupili do finále Východní konference NHL. Velký obrat proti favorizovanému Pittsburghu dokonali úterní venkovní výhrou 2:1. Postup slavili i obhájci Stanley Cupu z Chicaga, které do finále Západní konference posunulo vítězství 2:1 z prodloužení na ledě Minnesoty.

Hlavní hvězdou rozhodujícího triumfu Rangers byl gólman Henrik Lundqvist, jenž pochytal 35 z 36 střel Pittsburghu. Odchovanec švédské brankářské školy navíc stanovil nový rekord NHL poté, co uspěl už v pátém sedmém duelu série play-off za sebou.

Ještě před pár dny to přitom s nadějemi New Yorku na postup nevypadalo vůbec dobře. Tým Sidney Crosbyho a Jevgenije Malkina vedl 3:1 na zápasy. V následujících třech partiích však Lundqvist pochytal 102 z celkových 105 střel Penguins a po výsledcích 5:1, 3:1 a 2:1 se zrodil velký obrat.

"Na konci jsem byl už strašně unavený, ale ten pocit, že jsme to dokázali, je úžasný," rozplýval se po vítězství nadšený Lundqvist, kterého ve výběru tří hvězd utkání doplnili ještě střelec rozdílové branky Brad Richards a autor jediné trefy domácích Jussi Jokinen.

Rangers poslal poprvé do vedení v 6. minutě Brian Boyle po pěkné souhře s Dominicem Moorem. Pittsburgh vrátila do hry finská spolupráce z 25. minuty, kdy střelu obránce Olli Määtty dorazil zmiňovaný Jokinen. Stav 1:1 ale neměl dlouhého trvání. V čase 27:56 využil přesilovou hru Richards, kterého před brankou našel Martin St. Louis.

Ve finále Východní konference Rangers narazí na vítěze série mezi Bostonem a Montrealem. Dané celky čeká ve středu rovněž rozhodující sedmý duel.

Chicago uspělo v Minnesotě a slaví postup

Poprvé v sérii mezi Chicagem a Minnesotou zvítězil hostující tým a hned se z toho zrodil postup. V úvodních pěti duelech vždy slavili domácí. V úterý obhájci Stanley Cupu nastupovali na ledě týmu Wild za vedení 3:2 na zápasy a první mečbol hned proměnili v zopakování účasti ve finále Západní konference.

Rozhodla o tom klička do bekhendu útočníka Patricka Kana z desáté minuty prodloužení. Asistence u vítězné trefy si připsali elitní obránci týmu Brent Seabrook a Duncan Keith.

V řádné hrací době favorizované Blackhawks poslal do trháku už ve 2. minutě Kris Versteeg. Domácí kontrovali na startu druhé dvacetiminutovky gólem finského forvarda Erika Hauly.

Chicago, hrající podruhé v řadě bez mezi nehrající náhradníky zařazeného českého obránce Michala Rozsívala, se ve finále Západní konference střetne s vítězem série mezi Anaheimem a Los Angeles. Ducks aktuálně vedou 3:2 na zápasy.

Výsledky 2. kola play-off:

Východní konference - 7. zápas:

Pittsburgh - NY Rangers 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
25. J. Jokinen - 6. Boyle, 28. B. Richards. Střely na branku: 36:20. Diváci: 18 635. Konečný stav série: 3:4.

Západní konference - 6. zápas:

Minnesota - Chicago 1:2 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)
23. Haula - 2. Versteeg, 70. P. Kane. Střely na branku: 35:27. Diváci: 19 396. Konečný stav série: 2:4.