Voliči čekají ve frontě na volební lístky (Mariupol, 11. května 2014).

Voliči čekají ve frontě na volební lístky (Mariupol, 11. května 2014). | foto: Reuters

Většina je pro nezávislost, hlásí Doněck. Referendum přerušila střelba

  • 2338
Pro samostatnost Doněcké oblasti na Ukrajině se v referendu podle předběžných výsledků vyslovilo přes 89 procent hlasujících. Výsledky v Luhanské oblasti zatím nejsou známé, ale čekají se podobná čísla. Nedělní hlasování narušila střelba do davu, zemřel nejméně jeden člověk.

Podle předsedy volební komise pro Doněckou oblast Romana Ljagina hlasovalo pro samostatnost v referendu přes 89 procent lidí, citovaly jeho nedělní prohlášení zpravodajské agentury. Účast voličů podle Ljagina dosáhla téměř 75 procent. Jsou to však předběžné výsledky.

V pondělí ráno Ljagin prohlásil, že není jisté, kdy komise oznámí konečné výsledky. "Plánovali jsme vydat zprávu ke konečným výsledkům referenda do 15:00 místního času. Jen stěží tak ale můžeme učinit kvůli napětí v Doněcké oblasti," řekl agentuře Interfax. Odkazoval přitom na dříve zveřejněná předběžná data.

Kvůli eskalujícímu násilí v regionu je podle něj přeprava hlasovacích lístků k centrální volební komisi otázkou života a smrti pro ty, kdo ji mají na starost. "Může to trvat i týden dopravit hlasovací lístky, ale nemůžu vám říct přesný termín," namítal.

Výsledky pro Luhanskou oblast, která také žádá nezávislost na Ukrajině, zatím nejsou známy. Očekávají se nicméně podobná čísla jako v Doněcké oblasti.

Ukrajinští vojáci údajně začali pálit do davu

Hlasování v neděli narušil krvavý incident, když před radnicí ve městě Krasnoarmijsk v Doněcké oblasti začali podle agentury AP údajní ukrajinští vojáci střílet do davu. Na místě byl nejméně jeden mrtvý a jeden zraněný. Podle fotografa AP ležela na zemi dvě nehybná těla. Vůdce separatistů Denis Pušilin podle agentury ITAR-TASS uvedl, že počet obětí střelby je zatím neznámý. Kdo byli útočníci však není jasné, regionální úřady totiž účast ukrajinských gardistů na akci odmítly.

Do města ležícího zhruba 30 kilometrů od Doněcku vojáci dorazili o několik hodin dříve. Překazili hlasování v referendu o nezávislosti regionu, které se konalo před radnicí a budovu obsadili. Večer se pak strhla rvačka s lidmi, kteří se před radnicí shromáždili. Vojáci poté začali střílet.

Vůdce takzvané Doněcké lidové republiky Pušilin již dříve v neděli oznámil, že po vyhlášení výsledků referenda v oblasti vzniknou nové úřady. "Všichni vojáci na našem území budou po oficiálním vyhlášení výsledků referenda považováni za nelegální a prohlášeni za okupanty," citoval Pušilina Interfax. "Je nezbytné vytvořit vlastní státní úřady a armádu, co nejdříve to bude možné."

Předseda doněcké volební komise se podle agentury Reuters vyjadřoval o poznání mírněji. "Vyhlášením výsledků se status Doněcké oblasti zcela nezmění. Nepřestaneme být součástí Ukrajiny, nestaneme se částí Ruska," uvedl Roman Ljagin. Obě možnosti jsou ale podle něj stále otevřené. "Chceme jen ukázat světu, že chceme změnu. Chceme o budoucnosti svého regionu rozhodnout sami," dodal.

O čem se vlastně hlasovalo?

Hlasování na řadě míst komplikovaly organizační potíže. Někteří lidé si nebyli zcela jisti, pro co přesně hlasují - zda pro úplnou samostatnost, autonomii v rámci Ukrajiny či budoucí připojení k Rusku. Otázka na hlasovacích lístcích podle agentury Reuters zněla "Podporujete státní samosprávu Doněcké lidové republiky?".

"Chci, aby Doněck měl své pravomoci, určitý druh autonomie oddělené od Kyjeva. Nejsem proti jednotné Ukrajině, ale nechci, aby nám vládli ti lidé, které jsme nezvolili, kteří se chopili moci a ruinují zem," uvedla 54letá Irina, která hodlala zaškrtnout "ano", ale na rozdíl od příznivců samostatnosti mínila autonomii v rámci Ukrajiny.

Podle ukrajinského prezidenta Oleksandra Turčynova znamená radikály prosazovaná federalizace pro obyvatele Luhanské a Doněcké oblasti sebedestrukci. "Pro tyto oblasti je to krok do propasti," prohlásil v sobotu Turčynov. Samostatnost by oběma regionům podle něj přinesla úplný rozvrat ekonomiky i sociálních programů. 

Referendum na východě Ukrajiny. Bez plenty a s průhlednou urnou:

Střety armády se separatisty pokračují

Kyjevské ministerstvo zahraničí obvinilo Kreml z toho, že referendum inspiroval, organizoval a financoval. Rusko od počátku odmítá, že by nepokoje a referendum samotné iniciovalo. Podobně tomu bylo i v případě Krymu, prezident Putin nicméně později nepřímo přiznal, že na něj ruští vojáci dohlíželi (více čtěte zde).

V den hlasování na východě Ukrajiny pokračovaly ozbrojené střety. Mluvčí úřadu prezidenta Serhij Pašinskyj potvrdil, že nadále pokračuje vojenská operace proti ozbrojeným separatistům. "Ve finální fázi je protiteroristická operace v oblasti měst Krasnyj Lyman, Slavjansk a Kramatorsk," uvedl. Během operace podle něj bylo zneškodněno mnoho separatistů, žádná konkrétní čísla neuvedl.

Boje pokračují od sobotního večera v okolí Slavjansku, zejména u obce Andrijivka. Ozbrojené incidenty hlásí proruští radikálové i v dalším doněckém městě Krasnyj Lyman. V Luhanské oblasti podle nich vládní jednotky napadly pozice rebelů v Novoajdaru.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue