Nigerijci žádají úřady i mezinárodní organizace, aby proti únoscům zakročily.

Nigerijci žádají úřady i mezinárodní organizace, aby proti únoscům zakročily. Shromáždění na podporu unesených dívek se konalo i v Londýně. (9. května 2014) | foto: AP

Únosu stovek dívek v Nigérii se dalo zabránit, úřady varování ignorovaly

  • 15
Útoku na internátní školu v nigerijském Chiboku, odkud skupina Boko Haram v dubnu unesla přes dvě stovky žákyň, se možná dalo předejít. Ve chvíli, kdy islamisté na dívčí ubytovnu vtrhli, už o nich úřady věděly několik hodin. Dívkám však nikdo na pomoc nepřijel.

Obyvatele vesničky Gagilam na severovýchodě Nigérie v pondělí večer překvapila neobvyklá návštěva. Desítky neznámých mužů na motocyklech, kteří měli podle svých slov namířeno do nedalekého města Chibok.

Bojuje se v ulicích i na Twitteru

K twitterové kampani za osvobození unesených školaček se připojila i Michelle...

Nigerijci žádají svou vládu i mezinárodní organizace, aby proti islamistům z Boko Haram zasáhly a unesené školačky osvobodily.

Obyvatelé Londýna, Washingtonu i dalších měst svou podporu vyjádřili přímo v ulicích, další se přidávají na sociálních sítích. Do akce s názvem #BringBackOurGirls se připojila i americká první dáma Michelle Obamová.

"Je to příběh, který se děje před našimi zraky každý den, kdy mladé dívky po celém světě riskují svůj život, aby naplnily své tužby," cituje ČTK prohlášení Obamové. V sobotu jej netradičně pronesla v rádiu, kde obvykle mluví její muž.

Členové sousedské hlídky, která se v Gagilamu stará o pořádek, proto začali opakovaně telefonovat úřadům. Na podezřelou skupinu upozornili vojenské velitelství v Maiduguri a dokonce i samotného guvernéra státu Borno.

"Kolem desáté hodiny večerní jsem volal několika policejním a vojenským velitelům, abych je informoval o tom, na co mě gagilamská domobrana upozornila. Slíbili mi, že posily už jsou na cestě," řekl jeden z úředníků organizaci Amnesty International. Jiný představitel místní samosprávy dokonce přiznal, že se ho jeden z motorkářů výslovně ptal, kde je v Chiboku dívčí škola.

Krátce před půlnocí už dorazili do města i další islamisté, kromě motocyklistů jich část přijela i v nákladních autech. Celkem dvě stovky ozbrojenců nejdříve po krátké přestřelce zneškodnili místní policii a nepříliš početnou armádní jednotku.

Ta se navíc po smrti jednoho z vojáků raději úplně stáhla, nigerijští branci mnohdy nemají odvahu se islamistům postavit.

Dívkám nikdo nic neřekl, místo evakuace se učily fyziku

Nikdo další už na pomoc nepřijel. Boko Haram proto 15. května dopoledne nerušeně vstoupila do školy, odkud si odvedla přes dvě stovky vyděšených školaček. Žákyně ani zaměstnance školy před útokem nikdo nevaroval, až do poslední chvíle se připravovaly na zkoušku z fyziky (více o útoku zde).

"Skutečnost, že nigerijské bezpečnostní složky o chystaném útoku Boko Haram věděly, ale přesto nebyly schopné rychle zasáhnout, jen prohlubuje mezinárodní pobouření z tohoto odporného zločinu," říká Netsanet Belay, šéf africké pobočky Amnesty International.

Spolupráce mezi jednotlivými státními orgány podle něj v Nigérii selhala, o to je však důležitější, aby se teď všichni zasadili o jejich osvobození.

K případu unesených školaček se v pátek vyjádřila i OSN. "Členové Rady bezpečnosti vyjádřili záměr aktivně sledovat situaci kolem unesených dívek a zvážit odpovídající opatření proti Boko Haram," citovala z jejího usnesení ČTK. Rada zároveň vyzvala k okamžitému propuštění unesených a vyjádřila znepokojení nad vyjádřeními vůdce islamistů, jak s dívkami hodlá naložit. Příbuzní školaček se bojí, že je islamisté přinutili k sňatku (více o obavách čtěte zde).

Řekli, že jsou vojáci a dívky zachrání, vzpomíná učitel z Chiboku:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue