Thajští demonstranti požadují po odchodu premiérky i konec celého kabinetu. (9.

Thajští demonstranti požadují po odchodu premiérky i konec celého kabinetu. (9. května 2014) | foto: AP

Bangkok zaplavily tisíce lidí, po odchodu premiérky chtějí konec vlády

  • 2
Odpůrci thajské expremiérky Jinglak Šinavatrové, která musela na příkaz ústavního soudu odejít z čela vlády, opět protestují v ulicích Bangkoku. Požadují demisi celého kabinetu, který dosud vedla. Ministři však chtějí zemi dovést až k červencovým volbám.

Vůdce protivládních demonstrantů Sutchep Tchaugsuban naplánoval na pátek protestní pochod ulicemi Bangkoku. Odpůrci Šinavatrové se shromáždili před thajským parlamentem, protestním akcím se nevyhne ani úřad vlády nebo redakce místních televizních stanic.

"Získáme zpět svrchovanou moc, vytvoříme lidovou vládu a lidovou legislativní radu," vylíčil Sutchep své plány asijskému serveru ChannelNews. "Vyzýváme obyvatele města, aby obklíčili policejní auta a služebny. Nenechte je zranit nikoho z našich lidí," dodal vůdce protestů.

Jak informuje thajský zpravodaj CNN, do ulic města vyrazilo něco mezi 30 a 60 tisíci lidí. Rebelští předáci, kteří vytvořili Lidově demokratický reformní výbor, sezvali do metropole i nespokojené Thajce z venkova. Bezpečnostní poradce bývalé premiérky Paradon Patthanathabut uvedl, že náporu demonstrantů bude čelit zhruba 60 tisíc strážců zákona, a to včetně příslušníků armády.

Premiérka musela skončit kvůli zneužití moci

Thajský ústavní soud ve středu shledal Šinavatrovou vinnou ze zneužití moci při výměně šéfa Národní bezpečnostní rady, která podle jejích oponentů přinesla výhody premiérčině Straně Thajců, a nařídil jí odstoupit z úřadu. Ministerská předsedkyně obvinění rozhodně odmítla (více o rozsudku čtěte zde).

I po odchodu Šinavatrové však zemi stále vládne kabinet pod taktovkou Strany Thajců. Ministři se svých úřadů nechtějí vzdát až do voleb, které by se měly konat 20. července. 

Namítají, že po jejich odchodu by se země ponořila do chaosu. Místní parlament je totiž od prosince rozpuštěný.

V Bangkoku teď pracuje pouze senát a není jasné, zda má podle ústavy vůbec někdo pravomoc vládu jmenovat.

Demonstranti však o pokračování dosavadní vlády nechtějí ani slyšet. Kromě toho si chtějí vynutit politické reformy, které by utnuly vliv premiérčina bratra Tchaksina Šinavatry.

Stejně jako jeho sestra zastával i Tchaksin v minulosti post šéfa vlády. Teď žije v exilu, aby se vyhnul trestu vězení za zneužití moci. "Smeteme trosky Tchaksinova režimu ze země," prohlásil podle agentury Reuters vůdce demonstrantů Sutchep.

V Thajsku se protestuje už několik měsíců. Takhle ulice vypadaly v lednu:

13. ledna 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video