Matt Fraser (v bílém dresu) z Bostonu právě rozhodl duel s Montrealem.

Matt Fraser (v bílém dresu) z Bostonu právě rozhodl duel s Montrealem. | foto: AP

Boston srovnal stav série s Montrealem, Anaheim ukončil jízdu LA

• 10
Hokejisté Montrealu byli ve čtvrtek blízko přiblížení postupu do finále Východní konference. Nakonec se ale v Kanadě radoval vítěz letošní základní části NHL. Boston po výhře 1:0 z prodloužení srovnal sérii na 2:2 na zápasy. Dramatizuje se i souboj mezi Los Angeles a Anaheimem. Hostující Ducks zvítězili těsně 3:2 a ukončili tak vítěznou sérii Kings dlouhou šest duelů.

V případě čtvrteční výhry, k níž navíc mohl využít výhody domácího ledu, by Montreal odskočil do vedení 3:1 na zápasy. Proti byli ovšem favorizovaní hokejisté Bostonu, kteří v dramatické bitvě nakonec potvrdili své kvality z vítězné základní části a srovnali na 2:2 na zápasy.

Autorem jediné branky utkání byl ve druhé minutě prodloužení překvapivě mladý útočník Bruins Matt Fraser. 23leté pravé křídlo tak na svůj debut v play-off NHL jen tak nezapomene.

V základní části dostal v prvním týmu šanci ve 14 startech a připsal si dvě branky. O tom, že naskočí i do play-off, se dozvěděl až ve středu, kdy byl povolán z týmu Providence z nižší AHL.

Fraser se prosadil dorážkou z brankoviště po předchozím pokusu Carla Söderberga, jenž byl jako první u odraženého puku po nepřesné střele do zadního mantinelu od obránce Johnny Boychuka. Boston byl blíže triumfu už během řádné hrací doby, kdy domácímu Carey Pricemu dvakrát pomohla horní tyč. V první třetině jí nastřelil Carl Söderberg a ve třetí dvacetiminutovce pak ještě Reilly Smith.

Také bostonský Tuukka Rask ale musel předvést řadu těžkých zákroků. Na druhé čisté konto letošního play-off, celkově páté ve své kariéře v NHL, potřeboval 33 zásahů. Za svůj výkon byl finský gólman zvolen první hvězdou před domácím Pricem a autorem vítězné branky Fraserem.

"Přesně o něčem takovém jsem snil v dobách, kdy jsem vyrůstal a bavil se hokejem venku. Každý kluk snil o tom, rozhodnout prodloužení. Slova ten pocit nedokážou popsat," řekl nadšený Fraser zámořským novinářům.

Anaheim zastavil vítěznou jízdu Los Angeles

Po obratu série ze stavu 0:3 na 4:3 proti San Jose uspěli hokejisté Los Angeles i v obou úvodních duelech na ledě Anaheimu. Jejich vítězná série se však zastavila na šesti zápasech poté, co v aréně STAPLES Center ve čtvrtek uspěli těsně 3:2 hostující Ducks.

Kings po většinu řádné hrací doby pouze dotahovali náskok soupeře. Anaheim jim odskočil do vedení 1:0 a 3:1. Otevírací gól dal už v 5. minutě kanonýr Corey Perry. V úvodu druhého dějství v přesilovce srovnal Jeff Carter, další početní výhodu ale využili i hosté. V čase 35:10 se po skvělém pasu Nicka Bonina prosadil veterán Teemu Selänne.

Na další brankovou situaci se čekalo až do 58. minuty, kdy Ben Lovejoy pojistil náskok Ducks třetí trefou. Následné snížení Mika Richardse z času 59:29 tak již na výhře hostí nic nezměnilo. Anaheim snížil stav série na 1:2 na zápasy, přestože se ve třetí třetině musel vyrovnat s nucenou změnou brankářů. Zraněného Frederika Andersena na posledních deset minut řádné hrací doby musel nahradit Jonas Hiller.

Výsledky 2. kola play-off:

Východní konference - 4. zápas:
Montreal - Boston 0:1 v prodl.
Branka:
62. Fraser. Střely na branku: 33:35. Diváci: 21 273. Stav série: 2:2.

Západní konference - 3. zápas:
Los Angeles - Anaheim 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
25. J. Carter, 60. M. Richards - 5. Perry, 36. Selänne, 58. Lovejoy. Střely na branku: 31:22. Diváci: 18 622. Stav série: 2:1.