Martin St. Louis z New York Rangers střílí na branku pittsburského...

Martin St. Louis z New York Rangers střílí na branku pittsburského Marka-Andreho Fleuryho. | foto: AP

Crosby ukončil čekání na gól, LA v play-off vyhrálo už pošesté v řadě

• 9
Nejproduktivnější hokejista základní části NHL, kanadský útočník Sidney Crosby, se v play-off dlouho nemohl střelecky prosadit. Své první trefy se dočkal až v letošním devátém startu v bojích o Stanley Cup. Jeho Pittsburgh porazil Rangers 2:0 a v sérii vede 2:1 na zápasy. Další výhru slavilo i rozjeté Los Angeles, když po výsledku 3:1 uspělo pošesté v řadě a vede nad Anaheimem 2:0 na zápasy.

Dva proměněné brejky zajistily hokejistům Pittsburghu venkovní výhru 2:0, díky níž se ujali i vedení v sérii nad Rangers 2:1 na zápasy. Hosté uspěli, přestože na střely byli jednoznačně aktivnější Blueshirts v poměru 35:15.

Fanoušci newyorského celku ve vyprodané Madison Square Garden si však gól nezakřičeli ani jednou. Stejně jako tomu bylo v předešlé partii o den dříve v Pittsburghu, kdy favorit série uspěl pro změnu 3:0. Gólman Marc-Andre Fleury tak vychytal už dvě nuly za sebou.

Při jmenování tří hvězd pondělního zápasu ovšem před Fleurym dostali přednost střelci obou branek Penguins, Sidney Crosby a Jussi Jokinen. Finský reprezentant se prosadil v 36. minutě, kdy zvyšoval náskok z brejku po návratu z trestné lavice. Kapitán Crosby pak proměnil rovněž samostatný únik, do kterého jej v 23. minutě vyslal skvělým pasem obránce Robert Bortuzzo.

Crosby prostřelil jinak skvěle chytajícího Henrika Lundqvsita zakončením mezi betony a přidal tak k šesti asistencím svůj první gól v probíhajícím play-off. V součtu s předešlým ročníkem bojů o Stanley Cup se kanadský útočník prosadil dokonce po třinácti zápasech bez gólu.

"Můžeme už z toho být frustrovaní, ale to by nebylo dobré. Pořád jsme jen v polovině série. Ze tří odehraných zápasů byly dva z našeho podání opravdu dobré," neztrácí naději na obrat útočník Rangers Brad Richards. New York uspěl v otevíracím duelu 3:2 po prodloužení, následně ale padl 0:3 a 0:2.

Rozjeté LA slaví šestou výhru v řadě

Po skvělém obratu série proti San Jose ze stavu 0:3 na 4:3 na zápasy hokejisté Los Angeles vítězí i v konfrontaci s Anaheimem. Po sobotním úspěchu 3:2 z prodloužení, o které se zasloužil a následně jej i rozhodl kanonýr Marián Gáborík, vyhráli Kings i odvetu na ledě soupeře po výsledku 3:1. Další gól si na své konto připsal ve velké formě hrající Gáborík.

Slovenský reprezentant otevíral skóre druhého duelu už po 34 vteřinách hry. S šesti zásahy tak kraluje střelcům bojů o Stanley Cup. Asistenci u jeho branky si připsal Anže Kopitar, jenž pro změnu se 14 body vévodí produktivitě play-off.

Vše podstatné se v utkání odehrálo už v zahajovacím dějství. Na rychlou trefu Gáboríka totiž Anaheim odpověděl využitou přesilovkou z 10. minuty, na 1:1 srovnával Patrick Maroon. Vedení však hostům krátce na to vrátil od modré čáry pálící obránce Alec Martinez. Stav 2:1 pak Kings udrželi až do samotného závěru řádné hrací doby, kdy do prázdné branky výsledek pojistil Dwight King.

Stejně jako v souboji Rangers s Pittsburghem (výsledek 0:2, přestože na střely to bylo 35:15) i duel Anaheimu s Los Angeles skončil triumfem hostů, kteří v ofenzivě vytěžili z minima maximum. Ducks totiž soupeře přestříleli pro změnu 37:17.

Výsledky 2. kola play-off:

Východní konference - 3. zápas:
New York Rangers - Pittsburgh 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)
23. Crosby, 36. J. Jokinen. Střely na branku: 35:15. Diváci: 18 006. Stav série: 1:2.

Západní konference - 2. zápas:
Anaheim - Los Angeles 1:3 (1:2, 0:0, 0:1)
10. Maroon - 1. Gáborík, 13. Martinez, 60. King. Střely na branku: 37:17. Diváci: 17 281. Stav série: 0:2.