Aby vistárie nádherně kvetly, potřebují správný řez, radí botanik

  • 8
Bohatá záplava většinou fialových květů nás obvykle dostává do kolen při návštěvě jižních krajů. Ale v teplejších oblastech Česka si ji lze dopřát i na vlastní zahradě. Vyžaduje to však zajištění specifických podmínek a řezu, který se postará o přeměnu listových pupenů na květní.

Vistárie pocházejí z Asie a z Ameriky, existuje jich kolem deseti druhů. "Obvykle se ale pěstují, stejně jako u nás v Troji, dva základní druhy, a to vistárie čínská, tedy Wisteria sinensis, a Wisteria floribunda, což je druh pocházející z Japonska," vysvětluje kurátor dřevin mírného pásma Botanické zahrady hl. města Prahy Tomáš Vencálek.

"Ještě se občas pěstuje Vistaria frutescens, která pochází z Ameriky, a samozřejmě je k dispozici i spousta kříženců a kultivarů, včetně plnokvětých," dodává.

Jeden z těch plnokvětých v trojské botanické právě nádherně kvete. Nejoblíbenější jsou u vistárií základní odstíny fialové či modré barvy, následuje bílá či květy narůžovělé.

"Obecně vistáriím vyhovují teplejší oblasti, propustné půdy a teplá stanoviště," vysvětluje Tomáš Vencálek. Jsou to liány, které se potřebují kolem něčeho ovinout. Potřebují tedy oporu, což většinou ideálně splní pergola. Cíleně si tedy můžete kombinaci pergoly a terasy či balkonu přímo vybrat.

Co musíte pro vistárii udělat

"Počítejte ale s tím, že je lepší vistárii vysadit do volné půdy, v nádobě by mohla vymrznout. Případně by muselo jít o velkou nádobu, která by kořenový systém rostliny dostatečně ochránila," varuje Tomáš Vencálek s tím, že on by vistárii každopádně raději vysadil do volné půdy. I tak ji lze navést třeba na balkon.

Při výsadbě můžete udělat osudovou chybu už při výběru stanoviště. "Ideální je teplejší poloha na slunci, při výsadbě radím přilepšit jim zeminou obohacenou zahradnickým substrátem a případně vylehčenou pískem. To mají opravdu rády."

Květy dělá jarní a letní řez

Tomáš Vencálek ukazuje, jak je na jaře potřeba zakrátit postranní výhonky, aby...
Vistárie bohatě kvetou na zakrácených postranních výhoncích, proto je správný...

Vistárie bohatě kvetou na zakrácených postranních výhoncích, proto je správný řez tak důležitý.

Správný postup řezu je podle Tomáše Vencálka následující: "V předjarním období zkracujeme postranní výhony zhruba na deset centimetrů. Pak je důležitý i takzvaný letní řez, tedy řez za vegetace, který lze praktikovat už od května. Tehdy je potřeba výhony zaštipovat a znovu v tom pokračovat ještě v srpnu. Díky takto provedenému řezu přeměníte listové pupeny na květní a můžete se těšit z bohaté záplavy květů, tak typické pro vistárie."

Podstatná část správného pěstování vistárií je podle Vencálka ukryta v jejich řezu: "Málokdo u vistárií uplatňuje řez, který je přitom velmi důležitý. Jinak rostliny nekvetou, nebo kvetou velmi málo," konstatuje.

Pro představu, jak rychle vistárie rostou, se podívejte na video a na snímky ve fotogalerii. Rostliny, které jsou na nich vidět, rostou v Botanické zahradě zhruba 15 let. Roční přírůstky jsou při vhodných podmínkách poměrně velké.

Samozřejmě záleží, o jaké rostliny jde. "Když je vypěstujete ze semen, bude trvat hodně dlouho, než vám vykvetou, ale dají se množit i řízkováním či hřížením."

Hřížení je další možný způsob vegetativního rozmnožování, kdy vyberete mladý výhon, který lze ohnout až na zem a zasypete jej kvalitním substrátem. Případně můžete výhon zafixovat třeba kolíkem a počkáte až pustí kořeny. Až v tu chvíli ho můžete od mateční rostliny odříznout. "Pro běžného zahrádkáře je ale nejjednodušší koupit hotové sazenice, většinou roubované kultivary, které mohou být odolnější nebo efektnější v květu," doporučuje Tomáš Vencálek.

Právě na květ rostliny nasazují po narašení, tedy zhruba v dubnu. Proto je důležité dodržet jarní řez, jak je uvedeno v boxu vlevo. "Přes sezonu pak rostlina dělá poměrně velké přírůstky, na podzim už je potřeba hnojení dusíkatými hnojivy omezit. Dřevo musí před zimou vyzrát, aby přežilo. Na podzim tedy vistárie potřebují spíše draselná nebo fosforečná hnojiva," konstatuje kurátor.