Svíčky před policejní stanicí v Kostelci nad Labem. Připomínají tragické úmrtí 36leté dopravní policistky. Ve službě ji zabil zfetovaný řidič (5. května 2014). | foto: Michal Šula, MAFRA

Zfetovaný řidič vzal život policistce s letitou praxí a malými dětmi

  • 577
Máma dvou dětí předškolního věku a spolehlivá dopravní policistka s šestnáctiletou praxí. Tak kolegové mluví o ženě, kterou v sobotu během její služby smetl vozem 22letý mladík pod vlivem pervitinu s 11 zákazy řízení.

"Byla to spolehlivá policistka, v kolektivu velmi oblíbená. Je to pro všechny tragická událost, která zasáhla nejenom její kolegy z oddělení, ale z celé republiky," řekla mluvčí středočeské policie Markéta Johnová.

Právě ve středních Čechách 36letá žena sloužila. Konkrétně 16 let pracovala u policie na Mělnicku. "Začínala jak na hlídkové, tak na dopravní službě a prošla několika odděleními v rámci územního odboru," popsala mluvčí.

Svého času byl jejím nadřízeným i současný šéf dopravní policie Tomáš Lerch. "Nezlobte se, ale nebudu k tomu nic říkat, obraťte se na policejní prezidium," požádal Lerch s ohledem na citlivost celé věci.

Dopravní policistku v noci na sobotu ve službě smetlo auto, které řídil mladík zfetovaný pervitinem. Podle policie má 22letý muž na kontě už 11 zákazů řízení. Žena zemřela v nemocnici (více o tragické události čtěte zde). Zůstaly po ní dvě děti předškolního věku.

Už o víkendu si kvůli tragické události část policistů připnula na uniformu černou stuhu (více o uctění památky čtěte zde). Mezi nimi i policejní prezident Tomáš Tuhý. Další policisté památku své kolegyně takto uctili v pondělí. Před služebnou v Kostelci nad Labem, kde žena pracovala, vlaje černý prapor a na místě hoří několik svíček.

Lidé poslali pro rodinu zabité policistky už 155 tisíc

Kvůli okamžité pomoci rodině otevřela Unie bezpečnostních složek účet, kam mohou nejen policisté posílat peníze.

"Jde o kolegiální podporu všech příslušníků ozbrojeného sboru. Za den a půl lidé poslali 155 tisíc," řekl iDNES.cz člen vedení Unie bezpečnostních složek Miloš Plechatý. "Událost vzbudila velký ohlas a solidaritu všech uniformovaných příslušníků, ale i občanů," dodal Plechatý.

Účet bude otevřený měsíc ode dne úmrtí policistky, tedy do 3. června. "Poté celou částku předají zástupci unie přímo do rukou manžela zesnulé," dodal Plechatý.

Medaile Unie bezpečnostních složek

Peníze pomohou rodině pokrýt období, než jim dorazí finanční pomoc od státu.

Spolu s výtěžkem pomoci chtějí policisté rodině předat také medaili Unie bezpečnostních složek. Tato forma ocenění vznikla po smrti policisty Romana Jedličky (více čtěte zde). Je určena pro rodiny těch, jejichž blízcí přišli tragicky o život při službě. Unie bezpečnostních složek ji udělí vůbec poprvé.

Zákon o služebním poměru říká, že pokud příslušník bezpečnostního sboru přijde ve službě o život, rodině náleží přiměřená náhrada nákladů spojených s pohřbem, náhrada nákladů na výživu pozůstalých, jednorázové odškodnění pozůstalých a případná náhrada věcné škody.

Zjednodušeně řečeno to znamená, že jednorázové odškodnění pro děti a manžela činí 200 tisíc korun. Náhrada nákladů na výživu pozůstalých činí až 80 procent průměrného služebního příjmu příslušníka. V případě policisty s 16 lety praxe, který je v páté platové třídě, může být měsíční příjem v průměru 22 tisíc čistého.

Od vzniku sboru v roce 1990 ve službě zemřelo už 102 policistů a policistek. Jméno každého z nich je na pamětní desce při vstupu na policejní prezidium.

Podívejte se na reportáž o zadržení řidiče, který zabil policistku:

4. května 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video