Dopravní letoun ruské armády Il-76. Archivní snímek

Dopravní letoun ruské armády Il-76. Archivní snímek | foto: Profimedia.cz

Nebe nad Krymem se černá ruskými letadly, hlásí ukrajinští analytici

  • 2157
Rusko podle ukrajinských armádních analytiků výrazně posiluje své vojenské posádky na Krymu. Na anektovaný poloostrov podle nich přemísťuje letecké síly a motostřelecké útvary, informovala ukrajinská státní agentura Ukrinform. Ukrajinská armáda na východě země pokračuje v operaci proti separatistům.

Aktivita ruských vojsk na Krymu podle ukrajinských armádních analytiků nemá obdoby od bojových operací za druhé světové války.

"Nebe nad Krymem se celý den černalo leteckými svazky," tvrdí zdroj ukrajinské agentury. Z ruské pevniny byly podle blíže nespecifikovaných ukrajinských vojenských expertů na Krym převeleny desítky stíhacích strojů MiG a Su, údajně celý letecký pluk. K vidění bylo i několik těžkých bombardérů Tu-22. Na sevastopolském letišti Belbek podle zdrojů přistály v sobotu desítky dopravních letadel Il-76 s výsadkáři a nákladem těžké vojenské techniky.

Ukrajinští vojenští experti tvrdí, že posilování jižního křídla ruské armády je vedeno snahou vytvořit kolem Ukrajiny pevné sevření a zvýšit tlak na novou kyjevskou vládu. "V důsledku posledních událostí na východě Ukrajiny není vyloučeno, že Rusko chce vojensky ohrožovat jižní a východní ukrajinské oblasti," napsal Ukrinform.

V krymském Sevastopolu sídlí ruská Černomořská flotila. Bezprostředně po březnové anexi Krymu Rusko zařadilo poloostrov do své vlastní armádní struktury a podřídilo tamní ruské jednotky velení ruského jižního vojenského okruhu. Ministr obrany Sergej Šojgu byl prvním členem moskevské vlády, který okupovaný Krym navštívil.

Na východě Ukrajiny dál zuří boje

Na východě Ukrajiny nadále panuje napětí. Vláda v Kyjevě oznámila, že "protiteroristická operace", která začala v pátek, bude rozšířena na všechna města a obce, která nyní ovládají proruští ozbrojenci. 

"Až ukončíme operace ve Slavjansku a Kramatorsku, provedeme aktivní fázi operace i v dalších městech (kontrolovaných separatisty)," řekl v sobotu večer v ukrajinské televizi tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Parubij.

Z východu Ukrajiny nicméně přichází řada protichůdných informací, jejichž pravdivost nelze nezávisle ověřit.

Podle ranních zpráv ruských agentur ukrajinské jednotky obklíčily města Slavjansk a Kramatorsk a míří jižním směrem na Doněck. Proruští vzbouřenci ale jen o několik hodin později agentuře Interfax řekli, že postup ukrajinských jednotek zastavili. 

"V noci během krvavých bojů, které si vyžádaly značné ztráty na straně nepřítele, se nám podařilo získat zpět Kramatorsk a také vesnici Andrejevka. Taktéž Konstantinovku a Horlivku," řekl Interfaxu jeden z vůdců separatistů Miroslav Rudenko.

Do Kramatorsku přitom jen o den dříve vstoupila ukrajinská armáda a získala kontrolu nad klíčovými objekty (více o sobotním dobývání Kramatorsku zde). Vzbouřenci měli podle všeho držet už jen centrální náměstí s radnicí.

Ukrajinská armáda vjela do Kramatorska:

4. května 2014

Protichůdné zprávy přicházejí také z nedalekého Slavjansku, který od začátku dubna ovládají proruští vzbouřenci. Ti ve městě také přes týden zadržovali skupinu zahraničních vojenských pozorovatelů z mise OBSE. Všechny  kontrolory v sobotu nakonec separatisté propustili s tím, že nemohou zajistit jejich bezpečnost (jak popisuje zajetí ve Slavjansku český důstojník, si můžete přečíst zde).

Stotisícové město na severu Doněcké oblasti je podle prokyjevských zdrojů nyní fakticky odříznuto od světa. Všech 14 kontrolních stanovišť, které v okolí Slavjanska rozmístili povstalci, už údajně obsadili příslušníci ukrajinské armády.

V neděli kolem poledne nicméně některá ruská média informovala o tom, že by mezi městy dobytými zpět proruskými vzbouřenci měl figurovat také Slavjansk.

Jaká je ve Slavjansku a jeho okolí situace ve skutečnosti, nelze nezávisle ověřit.

Separatisté se připravili na ukrajinské vojáky, obehnali Slavjansk barikádami:

V samotném centru oblasti, Doněcku, v sobotu večer vzali proruští demonstranti útokem sídlo ukrajinské tajné služby SBU, které ale bylo v tu dobu již prázdné. Budovu vyplenili a vymlátili všechna okna. Zaútočili rovněž na sídlo Průmyslového svazu Donbasu, podnikatelské organizace, jejímž výkonným ředitelem je doněcký gubernátor Serhij Taruta. Z okna budovy vzbouřenci vyvěsili vlajku samozvané Doněcké lidové republiky.

Střelba se v noci ozývala i v Luhansku v nejvýchodnější části Ukrajiny. Podle agentury ITAR-TASS tam zahynul jeden odpůrce kyjevského režimu, další dva lidé byli zraněni.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video