Derick Brassard z New York Rangers překonává obranu Pittsburghu a střílí

Derick Brassard z New York Rangers překonává obranu Pittsburghu a střílí vítězný gól. | foto: AP

Chicago potvrdilo roli favorita, Pittsburgh naopak padl v prodloužení

• 18
Po zahajovacím souboji rivalů Bostonu s Montrealem se v pátek rozjely další série druhého kola play-off NHL. Obhájci Stanley Cupu z Chicaga naplnili roli favorita triumfem 5:2 nad Minnesotou a hokejisté Pittsburghu naopak na domácím ledě podlehli Rangers 2:3 po prodloužení.

Chicago, v jehož sestavě figuruje obránce Michal Rozsíval jako jediný Čech ze zbývajících čtyř celků Západní konference (Anaheim, Los Angeles a Minnesota nemají Čechy na soupiskách) usilujících o účast ve finále, si postupně vypracovalo náskok 2:0.

Skóre otevřel v přesilovce z 15. minuty Bryan Bickell tečí střely od modré čáry v podání beka Brenta Seabrooka. Asistenci si připsal i Marián Hossa, jenž v 32. minutě při další početní výhodě z bezprostřední blízkosti branky Minnesoty sám zvyšoval na rozdíl dvou gólů.

Hostující hokejisté Wild, kteří byli překvapivě střelecky aktivnější v poměru 32:22, se poprvé prosadili až v úvodu třetí třetiny. V 43. minutě brankáře Corey Crawforda připravil o čisté konto Clayton Stoner a v 47. minutě srovnával na 2:2 Kyle Brodziak. V závěru základní hrací doby se tak začínalo od znova.

Blackhawks ovšem mají ve svém kádru hvězdu typu Patricka Kana. Americký reprezentační útočník v 49. minutě naplno prodal svůj ofenzivní talent, když pohybem oklamal bránící hráče Minnesoty a následným zakončením bekhendem vrátil domácím vedení.

Navíc ani neřekl své poslední slovo. Běžela 57. minuta a Kane číhající v pravý čas na pravém místě do odkryté branky Ilji Bryzgalova přidal pojistku na 4:2. Krátce na to ještě do prázdné branky Wild zamířil Bryan Bickell - 5:2. Třetí bod večera si za asistenci připsal Slovák Hossa (1+2), jenž byl po zmiňovaném Kanovi vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Hokejisté Rangers dobyli led Pittsburghu

Stejně jako v Chicagu i v souboji Pittsburghu s Rangers vítězný celek v průběhu základní hrací doby neudržel vedení 2:0. Do trháku se ve vyprodané aréně CONSOL Energy Center utrhli překvapivě hostující Blueshirts. Brankáře Marc-Andre Fleuryho už v zahajovacím dějství překonali Benoit Pouliot a Brad Richards.

Favorit utkání srovnal s hosty krok ve druhé dvacetiminutovce. Henrika Lundqvista pokořili Lee Stempniak a James Neal. Stav 2:2 pak vydržel až do prodloužení, v jehož čtvrté minutě se děly velké věci před brankou domácích. Nejprve pálil Derick Brassard, po jehož prudké ráně ale puk vylétl z branky a hra tak ještě chvíli pokračovala. Jen o pár vteřin později z velkého tlaku Rangers dopravil puk do sítě podruhé Benoit Pouliot. Videorozhodčí však následně prokázal regulérnost úvodní trefy Brassarda. Pouliotovi tak zůstala jen asistence a se dvěma body byl zvolen první hvězdou.

"Dneska mohl vyhrát kdokoliv. Nemyslím si, že jsme hráli naplno celých šedesát minut," nebyl s výkonem týmu spokojený kapitán domácích Sidney Crosby, jenž nebodoval a na gól v play-off čeká v součtu s předešlým ročníkem už dlouhých dvanáct zápasů v řadě. Se 104 body suverénní vítěz produktivity letošní základní části si v úvodních sedmi partiích vyřazovacích bojů připsal šest asistencí.

Výsledky 2. kola play-off:

Východní konference - 1. zápas:

Pittsburgh - NY Rangers 2:3 v prodl. (0:2, 2:0, 0:0 - 0:1)
28. Stempniak, 34. Neal - 6. Pouliot, 18. B. Richards, 64. Brassard. Střely na branku: 36:27. Diváci: 18 622. Stav série: 0:1.

Západní konference - 1. zápas:

Chicago - Minnesota 5:2 (1:0, 1:0, 3:2)
15. a 58. Bickell, 49. a 57. P. Kane, 32. Hossa - 43. Stoner, 47. Brodziak. Střely na branku: 22:32. Diváci: 22 116. Stav série: 1:0.