Tomáš Hertl ze San Jose v šanci před brankářem  Jonathanem Quickem z Los...

Tomáš Hertl ze San Jose v šanci před brankářem Jonathanem Quickem z Los Angeles. | foto: Reuters

Voráček, Hertl a Hejda v play-off končí, Kings se zapsali do historie

• 55
Rozhodující sedmé zápasy zbývajících tří sérií prvního kola play-off NHL skončily vyřazením všech českých hokejistů. Philadelphia s Jakubem Voráčkem podlehla 1:2 Rangers, Minnesota udolala v prodloužení 5:4 Colorado obránce Jana Hejdy a pozornost zámořských fanoušků upoutal zejména velký obrat Los Angeles. Kings jako čtvrtý celek v historii otočili sérii z 0:3 na 4:3 a poslali na dovolenou San Jose s českým duem Tomáš Hertl - Martin Havlát.

Hokejisté Los Angeles obratem série z 0:3 na 4:3 na zápasy napodobili Toronto (1942), Islanders (1975) a Philadelphii (2010). Ve druhém kole je po pokoření San Jose čeká další silný soupeř v podobě Anaheimu Ducks

Češi v play-off:

1. Tomáš Hertl (SJS), 7z. - 5b. (2+3)
2. Jakub Voráček (PHI), 7z. - 4b. (2+2)
3. Tomáš Plekanec (MTL), 4z. - 3b. (2+1)
4. Ondřej Palát (TBL), 3z. - 3b. (2+1)
5. Michal Rozsíval (CHI), 6z. - 3b. (1+2)
6. Vladimír Sobotka (STL), 6z. - 3b. (0+3)
13. Martin Havlát (SJS), 1z. - 0b.

Úvod sedmé partie se přitom vyvíjel lépe pro domácí Sharks, za které po zařazení do sestavy v šestém duelu pro změnu opět nenastoupil Martin Havlát. Český hokej tak reprezentoval pouze mladík Tomáš Hertl, jenž v 21. minutě asistoval u otevírací branky Matta Irwina.

Vedení 1:0 však pro San Jose nemělo dlouhého trvání, když už v 25. minutě při přesilovce srovnal bek Drew Doughty a ještě před druhým odchodem do kabin završil obrat Anže Kopitar. Ve třetí třetině pak rozjetí Kings potvrdili svou nadvládu gólem Tylera Toffoliho a při závěrečné snaze domácích bez brankáře navýšili skóre kapitán Dustin Brown a Tanner Pearson.

Útočníci LA Mike Richards a Jeff Carter se stali prvními hráči v historii NHL, kteří k velkému zvratu v play-off přispěli dvakrát. Oba totiž patřili do kádru Philadelphie z ročníku 2010, kdy Flyers podobně otočili sérii proti Bostonu.

Minnesota narušila nadvládu domácích celků

V sérii Colorada s Minnesotou se ve všech z úvodních šesti duelů radoval z výhry domácí celek. Rozhodující sedmou partii hostili Avalanche, napočtvrté ale dané "pravidlo" nepotvrdili.

Divákům ve vyprodané aréně Pepsi Center se dostalo dramatické podívané v podobě prodloužení sedmého duelu. K jejich nelibosti však nakonec slavili Wild, když se v 66. minutě svou druhou trefou večera proslavil švýcarský forvard Nino Niederreiter.

Vyřazení bylo pro Colorado o to smutnější poté, co v řádné hrací době hned čtyřikrát odskočilo soupeři do vedení. Tým českého zadáka Jana Hejdy postupně poslali do trháku 1:0, 2:1, 3:2 a 4:3 Nick Holden, Jamie McGinn, Paul Stastny a Erik Johnson. O vyrovnávací branky Minnesoty se ale vždy postarali Mikko Koivu, Dany Heatley, zmiňovaný Niederreiter a klíčovou trefu na 4:4 obstaral v čase 57:33 Jared Spurgeon.

V dalším kole se Wild, pro které to byla první vyhraná série play-off od roku 2003, poměří s obhájci Stanley Cupu z Chicaga.

Rangers na domácím ledě pokořili Philadelphii

Hned následující den po venkovní porážce od Philadelphie 2:5, která znamenala rychlý přesun do New Yorku pro sedmý zápas, hokejisté Rangers zvedli hlavy a využili domácího prostředí k rozhodujícímu kroku v sérii v podobě vítězství 2:1.

Blueshirts o svém triumfu rozhodli v prostřední hrací části, kdy vstřelili oba své góly v zápase. Při obou akcích přitom vynikla zejména skvělá práce nahrávačů. Jako první servíroval puk před odkrytou branku z otočky Mats Zuccarello pro Daniela Carcilla a pojistku vymyslel parádním pasem Derik Brassard pro Benoita Pouliota.

Spolehlivě chytajícího Henrika Lundqvista v dalším průběhu pokořil pouze jediný střelec, když kontaktní trefu Flyers vsítil v 45. minutě Jason Akeson. To bylo ovšem ze strany Philadelphie vše, načež pro tým Jakuba Voráčka sezona skončila.

Výsledky 1. kola play-off NHL

Východní konference - 7. zápas:

NY Rangers - Philadelphia 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
24. Carcillo, 32. Pouliot - 45. Akeson. Střely na branku: 33:27. Diváci: 18 006. Konečný stav série: 4:3.

Západní konference - 7. zápasy:

Colorado - Minnesota 4:5 v prodl. (2:1, 0:1, 2:2 - 0:1)
3. Holden, 14. McGinn, 43. Stastny, 52. Johnson - 47. a 66. Niederreiter, 9. Koivu, 28. Heatley, 58. Spurgeon. Střely na branku: 22:35. Diváci: 18 511. Konečný stav série: 3:4.

San Jose - Los Angeles 1:5 (0:0, 1:2, 0:3)
21. Irwin (Hertl) - 25. Doughty, 39. Kopitar, 45. Toffoli, 58. Brown, 60. Pearson. Střely na branku: 40:30. Diváci: 17 562. Konečný stav série: 3:4.