Proruští separatisté v neděli propustili švédského člena mise pod záštitou...

Proruští separatisté v neděli propustili švédského člena mise pod záštitou OBSE, jejíž členy zajali v pátek. | foto: Reuters

Zadržení kontrolorů OBSE zosnovalo Rusko, tvrdí ukrajinská kontrarozvědka

  • 187
Zadržení kontrolorů OBSE minulý pátek bylo provedeno na příkaz agentů ruské vojenské rozvědky GRU. Podle ukrajinské tajné služby to potvrzují odposlechnuté rozhovory, který zachycují vydané příkazy. Akci proti vojákům, mezi nimiž je i vyšší důstojník české armády, údajně řídil agent GRU Igor Bezler.

Podle mluvčí SBU Maryny Ostapenkové zatčení mise OBSE zosnovala špionážní skupina kolem plukovníka GRU Igora Strelkova, která podle zpráv ukrajinských médií řídí akce slavjanských separatistů. Bezprostřední příkaz, jak prý vyplývá z odposlechů, vydal Strelkovův přímý podřízený Bezler. Skutečné jméno Strelkova je podle SBU Girkin.

GRU a SBU

GRU je přepisem ruského akronymu ГРУ, který je zkratkou pro Главное разведывательное управление - Hlavní správa rozvědky) je bývalá sovětská, v současné době ruská vojenská zpravodajská služba. Hovorově byla označována (v návaznosti na carskou armádu) jako Rozvědka. Dnes je GRU jednou z důležitých výzvědných služeb Ruské federace, neboť nebyla rozdělena jako KGB

Služba bezpečnosti Ukrajiny (ukrajinsky Служба Безпеки України - Služba Bezpeky Ukrajiny, zkráceně SBU), je hlavní ukrajinská civilní kontrarozvědka. Jejím současným šéfem je Valerij Ivanovyč Choroškovskyj.

SBU vznikla 20. září 1991 transformací z pobočky KGB v Ukrajinské SSR, přičemž si ponechala většinu zaměstnanců. Od roku 1992 má konkurenci, o vnitřní zpravodajskou službu se totiž také stará vojenská rozvědka.

zdroj: Wikipedia

"Zadržení se odehrálo na bezprostřední příkaz diverzanta Igora Bezlera (přezdívka Bes). Svědčí o tom záznamy telefonických rozhovorů Bezlera s podřízenými," řekla na tiskové konferenci Ostapenková. Na Girkina-Strelkova vydala SBU zatykač a stíhá ho za přípravu vraždy, diverzi a ohrožování ukrajinské svrchovanosti.

Šéf slavjanských separatistů Vjačeslav Ponomarjov v pondělí ve Slavjansku prohlásil, že zadržení členové vojenské mise se cítí dobře a proruští vzbouřenci je "nepovažují za zajatce, ale za hosty". Vojenské kontrolory, mezi nimiž je i jeden Čech, povstalci podle Ponomarjova chtějí vyměnit za vězněné separatisty, především za Ponomarjovova zatčeného zástupce Igora Perepečajenka.

Jednání o propuštění členů OBSE

Skupinu vojenských pozorovatelů zadrželi povstalci v pátek, když autobus s misí OBSE dorazil do Slavjansku. Mezi zadrženými, které povstalci považují za vyzvědače, je i příslušník české armády (více o jejich zadržení se dočtete zde).

Švédský člen mise Ingvi Thomas Johansson, který trpí lehčí formou diabetu, byl v neděli ze zajetí propuštěn (více o jeho propuštění zde). Kromě českého podplukovníka a propuštěného Švéda jsou členy mise vojáci z Německa, Polska a Dánska.

"Vytvořili jsme pro ně komfortní podmínky. Cítí se dobře. Nejsou to zajatci, jsou u nás hosty," řekl Ponomarjov agentuře Interfax.

Velitelé slavjanských vzbouřenců jsou prý připraveni jednat o výměně zadržovaných zahraničních kontrolorů za vězněné "stoupence federalizace". Ponomarjov prohlásil, že jde především o jeho zástupce Perepečajenka. Aktivista byl podle ukrajinských médií zatčen v Doněcku, když se vracel z talk-show, kterou pro jeden z ruských televizních kanálů natáčel v Moskvě.

Perepečajenka prý v pátek na doněckém letišti zadrželi agenti ukrajinské kontrarozvědky. "O jeho osudu nic nevíme," řekl Ponomarjov. "V rukách junty je řada dalších našich soudruhů. Bude-li možnost, jsme připraveni k výměně," dodal. Na další otázky novinářů ohledně osudu zadržených vojáků mise OBSE odmítl odpovědět.

Propuštění mise by zmírnilo krizi, zní z Moskvy

Propuštění inspektorů by podle ruského velvyslance při OBSE Andreje Kelina bylo "dobrým krokem ke zmírnění" konfliktu na Ukrajině. Prohlásil to v pondělí ve Vídni, kde má organizace své sídlo. Dodal ovšem zároveň, že mise vojenských kontrolorů je "extrémně nezodpovědná".

Rusko o víkendu přislíbilo, že se o propuštění představitelů OBSE zasadí. Berlín ale Moskvu kritizoval, že dosud neučinila žádné zásadní kroky, které by k osvobození zadržovaných přispěly. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier proto v pondělí telefonoval ruskému protějšku Sergeji Lavrovovi a požádal ho, aby jeho země vyvinula větší úsilí.

Nejsme váleční zajatci, jsme v pořádku, říká zadržený pozorovatel OBSE:

27. dubna 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video