Michal Rozsíval (vpravo) z Chicaga se raduje z gólu se spoluhráči Andrewem...

Michal Rozsíval (vpravo) z Chicaga se raduje z gólu se spoluhráči Andrewem Shawem (vlevo) a Duncanem Keithem. | foto: Reuters

Rozsíval slaví s Chicagem postup, blíže úspěchu jsou i Rangers

• 31
Pouhý den poté, co dosáhli na postup do druhého kola play-off NHL loňští finalisté z Bostonu, slaví také obhájci Stanley Cupu z Chicaga. O svém úspěchu rozhodli jasnou výhrou 5:1, kterou dokonali obrat série proti St. Louis z 0:2 na 4:2 na zápasy. V dalších duelech Rangers zdolali Philadelphii 4:2 a ujali se vedení 3:2 na zápasy a Anaheim velkým obratem na 5:4 po prodloužení poslal hráče Dallasu na dovolenou.

Po dvou porážkách z úvodních zápasů série to s nadějemi hokejistů Chicaga na obhajobu Stanley Cupu nevypadalo nejlépe. Blackhawks ovšem následně ukázali svou sílu a ambiciózní St. Louis vyprovodili na dovolenou šňůrou čtyř vítězství.

Češi v play-off:

1. Tomáš Hertl (SJS), 5z. - 4b. (2+2)
2. Tomáš Plekanec (MTL), 4z. - 3b. (2+1)
3. Jakub Voráček (PHI), 5z. - 3b. (2+1)
4. Ondřej Palát (TBL), 3z. - 3b. (2+1)
5. Vladimír Sobotka (STL), 6z. - 3b. (0+3)
6. Michal Rozsíval (CHI), 6z. - 3b. (1+2)
7. David Krejčí (BOS), 5z. - 2b. (0+2)
8. Roman Polák (STL), 6z. - 1b. (0+1)
9. Radko Gudas (TBL), 3z. - 1b. (0+1)

Na výsledky 2:0, 4:3 z prodloužení a 3:2 z prodloužení navázali rozhodujícím nedělním triumfem 5:1. Hlavním hrdinou duelu byl obránce Duncan Keith, jenž si připsal čtyři kanadské body za gól a tři přihrávky.

Jednou se do statistik zapsal i český bek Michal Rozsíval. Díky asistenci si připsal již svůj třetí bod v sérii. Naopak pro Bluesmany Vladimíra Sobotku a Romana Poláka sezona v NHL skončila. Chicago se v dalším kole může těšit na vítěze série mezi Minnesotou a Coloradem.

Ve druhém kole je i Anaheim

Anaheim prakticky celý zápas v Dallasu zaostával o dva góly. Po první třetině vedl domácí tým 3:1, po druhé dvacetiminutovce 4:2. Stejný stav svítil na ukazateli ještě v 58. minutě.

Jenže pak se hosté nadechli k velkému zvratu  - 130 vteřin před závěrečnou sirénou snížil Nick Bonino, a 24 vteřin před závěrem základní hrací doby vyrovnal při power-play Devante Smith-Pelly. Vítězný a postupový gól pak vstřelil ve třetí minutě prodloužení opět Bonino.

V dalším kole Ducks narazí na vítěze série mezi San Jose a Los Angeles (průběžný stav je 3:2 na zápasy pro Sharks).

Rangers se přiblížili postupu

V sérii mezi Rangers a Philadelphií zatím žádný z celků nedokázal zvítězit dvakrát za sebou. Naposledy vyšla řada na Blueshirts, kteří se díky domácímu triumfu 4:2 ujali nadějného vedení v sérii 3:2 na zápasy.

Newyorský celek si postupně vypracoval náskok 3:0, když se prosadili Marc Staal, Brad Richards a Dominic Moore. Neprůstřelnost Henrika Lundqvista ukončil až těsně před druhým odchodem do kabin Vincent Lecavalier.

Následná kontaktní branka Claude Girouxe ale přišla příliš pozdě. Kapitán Flyers totiž snižoval při power-play v 59. minutě. V pokračující hře bez brankáře ovšem udeřili Rangers, do prázdné klece se trefil Brian Boyle.

Výsledky 1. kola play-off NHL

Východní konference - 5. zápas:

New York Rangers - Philadelphia 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
12. M. Staal, 29. B. Richards, 37. Moore, 60. Boyle - 40. Lecavalier, 59. Giroux. Střely na branku: 22:26. Diváci: 18 006. Stav série: 3:2.

Západní konference - 6. zápasy:

Chicago - St. Louis 5:1 (1:1, 0:0, 4:0)
5. Bickell, 41. Toews, 43. Sharp, 48. Shaw (Rozsíval), 58. Keith - 17. Oshie. Střely na branku: 27:36. Diváci: 22 144. Konečný stav série: 4:2.

Dallas - Anaheim 4:5 v prodl. (3:1, 1:1, 0:2 - 0:1)
6. a 31. Daley, 11. Eakin, 20. Garbutt - 18. a 60. Smith-Pelly, 58. a 63. Bonino, 24. Lovejoy. Střely na branku: 24:30. Diváci: 19.323. Konečný stav série: 2:4.