POSTUPOVÁ POJISTKA. Útočník Milan Lucic  (vlevo) slaví spolu s Jaromem Iginlou

POSTUPOVÁ POJISTKA. Útočník Milan Lucic (vlevo) slaví spolu s Jaromem Iginlou gól do prázdné branky proti Detroitu, jímž Boston definitivně potvrdil svůj postup do druhého kola. | foto: Reuters

Krejčí asistoval u postupu Bostonu, San Jose nevyužilo druhý mečbol

• 12
Hokejisté Bostonu díky sobotní výhře 4:2 dokonali obrat série proti Detroitu ze stavu 0:1 na 4:1 na zápasy a po Montrealu se stali druhým postupujícím celkem v play-off NHL. Ve druhém kole Bruins změří síly právě se zmiňovaným kanadským rivalem. Naopak ani na druhý pokus neuzavřelo postup San Jose, které naposledy podlehlo Los Angeles 0:3.

Hokejisté Bostonu z pozice finalistů předchozího Stanley Cupu a vítězů letošní základní hrací části NHL naplnili roli favorita a poslali hráče Detroitu na dovolenou po výsledku série 4:1 na zápasy.

Rozhodující krok učinili před vyprodanou domácí arénou TD Garden vítězstvím po skóre 4:2. Ve dvou případech Bruins využili početní převahy. Stalo se tak při otevírací brance ze 4. minuty v podání Loui Erikssona a následné trefě kapitána Zdena Cháry na průběžných 2:1 ze závěru druhé hrací části.

Klid do řad Bruins vnesl v 45. minutě svým třetím gólem v play-off Milan Lucic. Red Wings se však ještě podařilo snížit, když se v 57. minutě prosadil kapitán Henrik Zetterberg.

Češi v play-off:

1. Tomáš Hertl (SJS), 5z. - 4b. (2+2)
2. Tomáš Plekanec (MTL), 4z. - 3b. (2+1)
3. Jakub Voráček (PHI), 4z. - 3b. (2+1)
4. Ondřej Palát (TBL), 3z. - 3b. (2+1)
5. Vladimír Sobotka (STL), 5z. - 3b. (0+3)
6. Michal Rozsíval (CHI), 5z. - 2b. (1+1)
7. David Krejčí (BOS), 5z. - 2b. (0+2)
8. Roman Polák (STL), 5z. - 1b. (0+1)
9. Radko Gudas (TBL), 3z. - 1b. (0+1)
10. Jan Hejda (COL), 5z. - 0b.
11. Jakub Kindl (DET), 4z. - 0b.
12. Andrej Šustr (TBL), 3z. - 0b.

O možnost závěrečného tlaku na vyrovnání se však následně hosté připravili špatným střídáním a hrou s šesti hráči v poli.

Do prázdné branky pak ještě v čase 59:44 výsledek pojistil bostonský Jarome Iginla, asistence putovaly na konto Lucice a Davida Krejčího. Pro posledně jmenovaného útočníka, jenž vyhrál produktivitu Čechů v základní části, to byl druhý bod v letošním Stanley Cupu.

Trenér Detroitu Mike Babcock ve snaze vykřesat naději na zvrat před zápasem promíchal sestavu. Na střídačce tak zůstal první gólman Jimmy Howard a šanci dostal Jonas Gustavsson, mezi nehrajícími náhradníky pak poprvé v play-off figuroval i český bek Jakub Kindl.

Pittsburgh zasypal Bobrovského 51 puky a urval třetí výhru

Hokejisté Pittsburghu v sobotu přivítali na domácím ledě Columbus za stavu 2:2 na zápasy a své fanoušky potěšili vybojovaným mečbolem po výhře 3:1. Penguins svého soupeře přestříleli jednoznačně 51:24, zápas tak mohl skončit mnohem vyšším skóre nebýt perfektního výkonu brankáře Sergeje Bobrovského.

Jako první udeřili Blue Jackets, kterým v předešlém díle série umožnil srovnat stav chybující pittsburghský gólman Marc-Andre Fleury. Pod tlak se dostal i v sobotu, když jej ve 13. minutě po zmatcích v brankovišti pokořil Boone Jenner. V dalším průběhu už ale Fleury neinkasoval a přes délku kluziště sledoval úspěchy svých spoluhráčů.

Vyrovnání na 1:1 se zrodilo v 28. minutě. Přesilovku Penguins využil dorážející Chris Kunitz. Rozhodující akci předvedl v 47. minutě v pravý čas na pravém místě číhající Jussi Jokinen, jenž dopravil odražený puk do odkryté části branky Bobrovského. Poslední slovo patřilo ještě Krisi Letangovi. Ofenzivně laděný bek Pittsburghu v 59. minutě otevřel svůj střelecký výčet v letošním play-off trefou do prázdné branky Columbusu.

Nováček MacKinnon táhl Colorado za výhrou

Nejproduktivnější nováček letošní základní části (s 63 body skončil 35. v rámci celé NHL) útočník Nathan MacKinnon válí v play-off ještě ve větším stylu. Ofenzivní klenot Colorada kraluje statistikám vyřazovacích bojů.

Mladý Kanaďan, jenž společně s duem Tamby Bay Ondřej Palát - Tyler Johnson kandiduje na Calder Trophy pro nejlepšího novice sezony, po sobotním zisku tří zápisů (1+2) vévodí bodování s 10 body (2+8) a zároveň kraluje i tabulce asistencí a žebříčku +/- s osmi kladnými zápisy.

Za svůj poslední výkon nemohl být nevyhlášen první hvězdou. V řádné hrací době souboje s Minnesotou totiž nezastavitelný MacKinnon podpořil remízu 3:3 dvěma asistencemi a hlavně v prodloužení se blýskl vítěznou brankou. Colorado s českým obráncem Janem Hejdou v sestavě tak vede v sérii 3:2 na zápasy poté, co uspělo ve všech domácích duelech.

Los Angeles suverénním výkonem odmítlo vyřazení

Po hladkém vstupu do play-off triumfy 6:3, 7:2 a 4:3 po prodloužení hokejisté San Jose ani napodruhé nedokázali dotáhnout postup do druhého kola, když po porážce 3:6 v sobotu na domácím ledě padli s Los Angeles pro změnu 0:3.

Gólman Jonathan Quick pochytal všech 30 střel Sharks, včetně jednoho pokusu z hole Tomáše Hertla, a střelecky aktivnější Kings z 41 ran vytěžili branky Tylera Toffoliho, Anže Kopitara a Jeffa Cartera.

Výsledky 1. kola play-off:

Východní konference - 5. zápasy:
Boston - Detroit 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
4. Eriksson, 40. Chára, 45. Lucic, 60. Iginla (Krejčí) - 35. Dacjuk, 57. Zetterberg. Střely na branku: 33:33. Diváci: 17 565. Konečný stav série: 4:1.

Pittsburgh - Columbus 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
28. Kunitz, 47. J. Jokinen, 59. Letang - 13. Jenner. Střely na branku: 51:24. Diváci: 18 618. Stav série: 3:2.

Západní konference - 5. zápasy:
San Jose - Los Angeles 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)
9. Toffoli, 13. Kopitar, 21. Carter. Střely na branku: 30:41. Diváci: 17 562. Stav série: 3:2.

Colorado - Minnesota 4:3 v prodl. (0:0, 2:1, 1:2 - 1:0)
29. McLeod, 33. Holden, 59. Parenteau, 64. MacKinnon - 30. Moulson, 45. Parise, 47. Brodziak. Střely na branku: 35:32. Diváci: 18 418. Stav série: 3:2.