Jsme připraveni vás bránit, chlácholil prezident Obama Japonce

  • 218
Ukrajinská krize znamená historický zlom. Rusko světu ukázalo, že i ve 21. století lze teritoriálních zisků dosáhnout silou. Napětí je ale patrné i jinde než v Evropě. Americký prezident Barack Obama musel v Tokiu tamní politické špičky ujišťovat, že Spojené státy jsou připravené Japonsko bránit. A to i v případném střetu s Čínou o sporné souostroví Senkaku.

Na skupince ostrovů a skal tyčících se z Východočínského moře nikdo nežije. Přesto se o ně Japonci a Číňané (nazývají je Tiao-jü) dlouhodobě přou. Proč? V jejich okolí se podle všeho nacházejí bohaté ropné zásoby. Navíc přilehlé vody jsou bohaté na ryby. Souostroví nyní spravují Japonci, Číňané se ale svých nároků nevzdávají.

Senkaku

Malé neobydlené souostroví ležící poblíž čínských a tchajwanských břehů přešlo pod správu Japonska v roce 1971, předtím ho spravovaly USA. Senkaku už ostrovnímu státu patřily v rozmezí let 1895-1945. Po celou dobu si však na ně činí nárok Čína, která se hájí jejich objevením a historickým vlastnictvím sahajícím až do čtrnáctého století. Oblast zahrnuje pět ostrovů a tři skaliska. Český název pro sporné souostroví by zněl "Špičaté ostrovy".

"Nebudeme zaujímat žádný postoj, co se týče konečného určení svrchovanosti nad souostrovím Senkaku, ale historicky je pod japonskou správou a my se domníváme, že by se jeho status neměl jednostranně měnit," řekl Obama na tiskové konferenci po schůzce s japonským premiérem Šinzóem Abem.

Japonsko a Spojené státy pojí bezpečnostní smlouva. Obama nyní zdůraznil, že se vztahuje i na souostroví Senkaku. "Bezpečnostní smlouva zahrnuje všechna území, jež jsou pod japonskou správou. To není nový postoj," uvedl americký prezident. Peking vzápětí na jeho slova zareagoval prohlášením, že souostroví je čínským územím.

Politický jestřáb Abe

Obama Japonsko navštívil ve výjimečné době. V současnosti totiž země vycházejícího slunce prochází proměnou. Premiér Šinzó Abe platí za politického jestřába a více než kdy předtím se tak mluví o tom, že by měla skončit éra poválečného pacifismu.

Po porážce ve druhé světové válce se Japonsko při své obraně spoléhalo na Spojené státy. Abe to však chce nyní alespoň částečně změnit. Dokonce se zřejmě chystá upravit pacifistickou ústavu. Ta Japonsku povoluje vojensky jednat pouze v sebeobraně.

Proč by k takovému kroku měl Abe přikročit? Třeba i proto, že někteří japonští nacionalisté dlouhodobě Obamovi nedůvěřují. Před lety jim trnem v oku byla jeho snaha budovat svět bez jaderných zbraní. Tokio za součást svých bezpečnostních záruk vždy považovalo americký nukleární deštník. Obamova vize jim však tuto jistotu trochu sebrala. Otázkou nyní je, zda nynější slova amerického prezidenta budou pro Japonce znamenat skutečnou bezpečnostní záruku. Je proto možné, že v budoucnu se další světová ohniska napětí budou objevovat v Asii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video