Richard hlavolam neřeší a za žrádlem jde cestou nejmenšího odporu

  • 11
Hlavolam pro gorily, který spatřil světlo světa zhruba před sedmi lety, se po generální opravě opět objevil v jejich expozici. Gorilí samec Richard k němu ostatní dlouho nepustil. A ani neřešil, jak dostat kousky ovoce k tomu správnému otvoru, prostě je vytáhl silou.

Když se hlavolam nedávno opět objevil v expozici, první se na něj vrhla Bikira. Jakmile ale vycítila, že se k ní a zvláštní bedně s ovocem zezadu blíží stříbrohřbetý Richard, bez protestů zmizela.

A Richard pojal získávání ovoce z bytelné dřevěné bedny - opatřené čelním plexisklem s prořezanými cestičkami, kudy by teoreticky mělo ovoce s pomocí gorilích rukou doputovat k otvoru ve spodní části hlavolamu - jako velice triviální úkol. Prostě zalovil a ovoce vytáhl hrubou silou. A ani náhodou se nenechal rozhodit tím, že ho touto technikou nevytáhne celé, ale že ho přitom drtí.

Samice s mláďaty pak byly rády i za kousíčky jablek, které v hlavolamu zbyly. Malého Nurua zaujal i jako pohodlné vyvýšené stanoviště, ze kterého může pozorovat cvrkot v expozici.

Taktika je u většiny goril podobná, ať je v hlavolamu cokoliv

Na dobývání dobrot jdou podle chovatelů silou i samice, podobně jako Richard. Taktika je tedy jednoduše u většiny goril podobná. Dobroty se moc nesnaží protlačit až dolů, o to se pokoušejí spíše až u zbytků.

"Pokud tedy chceme gorily zabavit na delší dobu, nabídneme jim drobnější kousky potravy," říká chovatelka primátů Šárka Hanzálková. Chovatelé totiž mohou hlavolam naplnit takřka čímkoliv: od rozinek a oříšků přes nakrájené ovoce a zeleninu až k celým kusům ovoce či zeleniny.

Hlavolam je starý zhruba sedm let, po generální opravě ovšem může gorilám...
Nuru přihlíží, jak se táta dostává k dobrotám ukrytým v hlavolamu.
Jak se nejlépe dostat dobrotám, to okoukávají hlavně od Richarda obě mláďata.

"Lze je pak pozorovat, jak si poradí třeba s celým jablkem. Ačkoli používají sílu, prokazují při dobývání vždy i určitou dávku důvtipu, aby potrava nepropadala za přepážku," popisuje Hanzálková.

V současnosti stojí tento velký hlavolam uprostřed vnitřní expozice goril, nelze ho přehlédnout. Chovatelé ho využívají v kombinaci s dalšími typy podnětů, které gorilám denně obohacují život v lidské péči.

"V současnosti jsou ve výrobě nové posuvné válce, které používáme například u orangutanů. Gorilám je ale loni v červnu vzala voda. Ty, které jim nabídneme teď, budou ještě o něco vylepšené," slibuje chovatelka.