Jakub Voráček (vlevo) z Philadelphie překonává brankáře  Henrika Lundqvista z...

Jakub Voráček (vlevo) z Philadelphie překonává brankáře Henrika Lundqvista z New York Rangers. | foto: Reuters

Voráček odstartoval obrat Flyers, Plekanec trefil Montrealu výhru

• 22
V neděli byly na programu čtyři zápasy play-off hokejové NHL. V prvním z nich Jakub Voráček gólem odstartoval vítězný obrat Philadelphie na ledě Rangers z 0:2 na 4:2. Češi byli vidět i v duelu Montrealu s Tampou Bay. Kanadský celek, jenž dělí od postupu již pouze jediný triumf, vyhrál 3:2 díky rozdílové brance Tomáše Plekance. Za hosty se jednou prosadil Ondřej Palát, obránce Radko Gudas si připsal asistenci.

Otevírací duel série mezi Rangers a Philadelphií skončil výhrou newyorského celku 4:1. V táboru hostů se pak největší vlna kritiky snesla na elitní útočnou formaci - Voráček, Giroux, Hartnell. Dané trio nepotvrdilo své kvality, když na Henrika Lundqvista dohromady vyslali jen tři střely.

Vstup do odvety vyšel opět lépe domácím, které poslali do trháku Martin St. Louis a Benoit Pouliot. V dalším průběhu ale převzali otěže Flyers a úvodní motiv vzešel od mnohem aktivnější první lajny.

Voráček v 15. minutě po dravém průniku před branku otevřel svůj střelecký výčet v letošním play-off a nastartoval velký obrat Philadelphie.

Na českého reprezentanta totiž v prostřední dvacetiminutovce navázali Jason Akeson a Luke Schenn. Vedení 3:2 si pak Flyers pohlídali až do samotného závěru, kdy navíc do prázdné branky pojistil výsledek Wayne Simmonds.

"Prohrávali jsme 0:2, ale nemyslím si, že jsme hráli tak špatně. Udělali jsme dvě chyby a soupeř obě potrestal. Nálada na střídačce byla dobrá. V danou chvíli nebylo, co měnit. Jen dál hrát," komentoval průběh zápasu kouč Flyers Craig Berube.

Boston srovnal s Detroitem krok

Hlavním hrdinou prvního duelu série mezi Bostonem a Detroitem byl brankář hostujících Red Wings Jimmy Howard. Svým barvám vychytal fotbalový výsledek 1:0. V odvetě však přišel o nulu už v 8. minutě a navíc po vlastní velké chybě. Howard chtěl uspíšit rozehrávku, nalezl ale pouze domácího Justina Floreka, pro kterého již nebyl problém trefit odkrytou branku. Když se následně v 11. minutě dorážkou z brankoviště prosadil i mladík Reilly Smith, začal se zápas ubírat jasným směrem.

Milan Lucic z Bostonu překonává brankáře Detroitu Jimmyho Howarda.

Detroitu sice v 34. minutě snížením vykřesal naději Luke Glendening, po povedené akci přihrávajícího Jaroma Iginly a zakončujícího Milana Lucice nicméně favorizovaný Boston odcházel podruhé do kabin opět za dvougólového vedení. To pak ještě na startu třetí třetiny v přesilovce pojistil kapitán Zdeno Chára.

Blízko vstřelené brance v play-off byl v závěru český útočník domácích Bruins David Krejčí. Při zakončení do prázdné branky jej ale připravilo o zápis do statistik postavení mimo hru v podání Lucice.

Za zmínku stojí ještě potyčka ze závěru prvního dějství mezi Chárou a hostujícím Brendanem Smithem, který se urostlého soupeře rozhodně nezalekl. "Chára by určitě nebyl tím prvním hráčem, na kterého bych já ukázal v případě bitky. Příště si to asi raději nejprve pořádně rozmyslí," komentoval počínání svého bratra v hostujícím dresu bostonský Reilly Smith.

Plekanec přiblížil Montreal k postupu, Palát se vrátil po zranění

Po třech odehraných zápasech a třech výhrách nad Tampou Bay jsou hokejisté Montrealu již pouhý krok od postupu. Kanada má v letošním play-off pouze jediného zástupce, útěchou fanouškům z kolébky hokeje tak může být alespoň aktuální stav. Canadiens jsou totiž po víkendu nejblíže účasti 2. kola ze všech týmů v play-off.

První a zatím poslední gól Montrealu v boji o Stanley Cup vstřelil útočník Tomáš Plekanec, jenž po trefě ze zahajovacího duelu rozhodl dělovkou z pravého kruhu utkání s pořadovým číslem 3. Běžela 46. minuta a český centr zvyšoval na průběžných 3:1 pro Canadiens.

Autor gólu Ondřej Palát (s číslem18) obklopený svými spoluhráči z Tampy Bay.
Alexej Jemelin z Montrealu se snaží uklidt puk do bezpečí před najíždějícím
Tomáš Plekanec a Brendan Gallagher se radují z gólu Montrealu.
Střelec gólu Tomáš Plekanec uprostřed jásotu hokejistů Montrealu.

O tom, že jeho zásah bude nakonec tím rozdílovým, rozhodl v 52. minutě Matthew Carle, skórující za asistencí Stevena Stamkose a Radka Gudase. Kromě Carlea se za domácí Tampu prosadil v 29. minutě ještě český mladík Ondřej Palát. Navrátilec do sestavy po zranění v přesilové hře z prostoru mezi kruhy dorazil předchozí nahození na branku od aktivního Stamkose.

San Jose rozdrtilo Los Angeles sedmi góly

Série mezi San Jose a Los Angeles byla v zámoří tipována mezi ty nejvyrovnanější. Výsledky úvodních dvou partií tomu ovšem vůbec neodpovídají. Sharks svého soupeře roznesli 6:3 a naposledy dokonce na play-off nevídaným výsledkem 7:2. V prvním případě se střelecky prosadilo šest různých hráčů San Jose a v odvetě pak dokonce o jednoho více.

I Tomáš Hertl ze San Jose přijel poblahopřát k výkonu svému brankáři Anttimu Niemimu.

Po bilanci (1+1) z úvodního duelu však mezi nimi tentokrát chyběl Tomáš Hertl. Hlavní radost mu ale musel udělat konečný výsledek, o kterém si po zahajovacím dějství domácí mohli nechat jen zdát. Kings totiž díky trefám Jaka Muzzina a Trevora Lewise odskočili do dvougólového trháku. V daný moment by jen málokdo věřil v obrat z 0:2 na 7:2. Opak byl však pravdou.

Velký zvrat odstartovaly tři góly ze druhé dvacetiminutovky v podání Mika Browna, Raffi Torrese a Justina Brauna. V závěrečné hrací části se pak ještě přidali tradiční opory ofenzivy Sharks - Patrick Marleau, Joe Pavelski, Logan Couture a Joe Thornton.

Výsledky 1. kola play-off:

Východní konference:

New York Rangers - Philadelphia 2:4 (2:1, 0:2, 0:1)
5. St. Louis, 9. Pouliot - 15. Voráček, 26. Akeson, 32. Schenn, 60. Simmonds. Střely na branku: 33:25. Diváci: 18 006. Stav série: 1:1.

Boston - Detroit 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
8. Florek, 11. R. Smith, 39. Lucic, 43. Chára - 34. Glendening. Střely na branku: 29:35. Diváci: 17 565. Stav série: 1:1.

Montreal - Tampa Bay 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
1. Bourque, 39. Gallagher, 46. Plekanec - 29. Palát, 52. Carle (Gudas). Střely na branku: 31:29. Diváci: 21 273. Stav série: 3:0.

Západní konference:

San Jose - Los Angeles 7:2 (0:2, 3:0, 4:0)
25. Brown, 30. Torres, 35. Braun, 42. Marleau, 45. Pavelski, 49. Couture, 51. J. Thornton - 2. Muzzin, 10. Lewis. Střely na branku: 40:26. Diváci: 17 562. Stav série: 2:0.