Radko Gudas (vpravo) z Tampy Bay v pěstním souboji s Brandonem Prustem z...

Radko Gudas (vpravo) z Tampy Bay v pěstním souboji s Brandonem Prustem z Montrealu. | foto: AP

Tampa Bay bez Paláta padla s Montrealem i podruhé, Boston zaváhal

• 10
Hokejisté Tampy Bay neuspěli ani ve druhém domácím duelu 1. kola play-off NHL s Montrealem. Prohráli 1:4 a v sérii hrané na čtyři výhry ztrácejí 0:2. Za stavu 0:1 je nenastartovala ani bitka Radka Gudase s Brandonem Prustem. V sestavě Lightning chyběl kvůli zranění v horní části těla Ondřej Palát, naopak vůbec poprvé v kariéře dostal v play-off šanci Andrej Šustr. V dalším zápase Boston překvapivě podlehl Detroitu 0:1 a Anaheim si podruhé poradil s Dallasem tentokrát po výsledku 3:2.

Po úvodní výhře Montrealu 5:4 z prodloužení měla odveta na ledě Tampy Bay mnohem jednoznačnější průběh poté, co si hosté z Kanady postupně vypracovali čtyřgólový náskok.

V prostřední dvacetiminutovce otevřeli skóre David Desharnais, jenž v přesilovce tečoval ránu P.K. Subbana, a dravým průnikem Rene Bourque. Stejný hráč se navíc po dorážce vlastní střely prosadil ve třetí třetině i podruhé. Čtvrtou branku Canadiens přidal ještě mladík Brendan Gallagher.

Tampa alespoň umazala nulu na kontě brankáře Carey Price až v 59. minutě, kdy zkorigoval konečný stav za početní převahy Teddy Purcell. První hvězdou byl zvolen zmiňovaný brankář Price. Kanadský reprezentant kryl 26 střel, dalšími oceněnými byli dvougólový Bourque a autor dvou asistencí Subban. Český útočník Tomáš Plekanec se na rozdíl od předchozího zápasu bodově neprosadil.

"Podali jsme celistvý týmový výkon. Líbilo se mi, jak hráči pracovali s pukem. Napadání bylo rovněž ukázkové. Na změny v taktice soupeře jsme vždy zareagovali a zároveň se drželi našeho plánu," nešetřil superlativy kouč vítězů Michel Therrien, jehož hráče povzbudila i bitka Brandona Prusta z úvodu druhé dvacetiminutovky proti českému obránci Radko Gudasovi.

Boston překvapivě podlehl Detroitu 0:1

Na rozdíl od na góly bohaté série Tampy s Montrealem byl úvodní souboj Bostonu s Detroitem defenzivní taktickou bitvou, která skončila fotbalovým výsledkem 1:0 překvapivě ve prospěch hostujících Red Wings.

Autorem vítězné branky utkání, ve kterém byly uděleny pouze tři malé tresty (2 vyloučení Bostonu a 1 Detroitu), byl v 57. minutě zkušený útočník Pavel Dacjuk.

Ruský reprezentant se v obklíčení bránících hráčů Bruins prodral do útočného pásma a prostřelil jinak bezchybného Tuukku Raska.

Finská jednička Bostonu se jako jediný hráč domácích protlačil mezi tři hvězdy utkání, kterým vládl autor vítězné trefy Dacjuk před Jimmy Howardem. Gólman vítězů na čisté konto potřeboval 25 zákroků.

Getzlaf dovedl Anaheim k druhému triumfu

V závěru úvodního duelu, který Ducks po nabytí vedení 4:0 vyhráli nakonec těsně 4:3, poslala elitního centra a kapitána Anaheimu Ryana Getzlafa předčasně do kabin dělovka z hole Tylera Seguina. Produktivní útočník Dallasu nechtěně zasáhl soupeře pukem do obličeje. Kanadský reprezentant však ukázal, že je pravým lídrem a neváhal nastoupit do odvety i přes čerstvě zašitou bolestivou ránu v obličeji.

S bilancí gólu a jedné asistence byl navíc vyhlášen první hvězdou. Getzlaf v úvodní třetině vyrovnával průběžné skóre na 1:1 a v závěrečném dějství asistoval u trefy na 3:1 z hole Andrew Cogliana. Právě daná akce byla v utkání nakonec tou rozdílovou poté, co Dallas jetě v 40. minutě snížil zásahem Ryana Garbutta.

Play-off NHL, 1. kolo

Východní konference

1. zápas:
Boston - Detroit 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka:
57. Dacjuk. Střely na branku: 25:24. Diváci: 17.565. Stav série: 0:1.

2. zápas:
Tampa Bay - Montreal 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
59. Purcell - 31. a 55. Bourque, 23. Desharnais, 52. Gallagher. Střely na branku: 27:26. Diváci: 19.204. Stav série: 0:2.

Západní konference

2. zápas:
Anaheim - Dallas 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
18. Getzlaf, 37. Perry, 46. Cogliano - 8. Chiasson, 50. Garbutt. Střely na branku: 19:36. Diváci: 17.426. Stav série: 2:0.