Ministr vnitra Milan Chovanec (vlevo) a nový policejní prezident Tomáš Tuhý vystoupili 14. dubna v Praze na tiskové konferenci. | foto: ČTK

Fotbalové kluby si musí víc zabezpečit stadiony, říká nový šéf policie

  • 51
Novým policejním prezidentem se tento týden stal dosavadní náměstek Tomáš Tuhý. U výběrové komise vyhrál na celé čáře, hlas mu dalo všech sedm členů. Tuhý má velké plány. V rozhovoru pro MF DNES řekl, že chce potírat řidiče hazardéry, dostat do ulic víc pochůzkářů či přimět fotbalové kluby, aby zaplatily zabezpečení stadionů.

Před dvaadvaceti lety začínal jako pochůzkář obvodního oddělení v Albrechticích. Řešil krádeže aut a stal se vyšetřovatelem. Od soboty je Tomáš Tuhý novým policejním prezidentem. Poslední dobou ale lidé na tomto postu moc dlouho nevydrží. On sám však doufá, že jeho mandát se nebude počítat jen v měsících.

Tipněte si, jak dlouho vydržíte na postu policejního prezidenta.
Životnost mých předchůdců je průměrně tak patnáct měsíců, svou nechci odhadovat. Rád bych, aby můj mandát trval pět let, jak je ustanoveno.

Tak uvidíme. Jedním z cílů, které jste si stanovil, je větší bezpečí na silnicích. Dopravní odborníci podotýkají, že řidiči neznají předpisy, které se často mění. Jak se s tím vypořádáte?
Neznalost nových předpisů je problém. Za posledních několik let se plno věcí měnilo a tyto změny nepomohly zklidnit dopravní situaci. Opakování je nutné. A to nejen u předpisů, ale i u výcviku - úroveň dovedností řidičů v kolizních situacích je tristní. Mnozí se domnívají, že zvládají řízení na sto procent, přitom to dokáže jen mizivé procento. V rizikové situaci své auto neznají a to je v mnohých případech příčina nehod. Policie je nemůže učit řídit, ale lze doporučit, aby se řidič naučil na kurzech či jednorázových školeních, jak se v takové situaci chovat.

Jak tedy chcete zvýšit bezpečí na silnicích?
Teď se zaměříme na piráty silnic. Opakovaně jsou porušována pravidla pro rychlost jízdy. Naši "stíhači", jak policistům v rychlých vozech říkáme, budou připravení být těmto šoférům v patách. To je hlavní, co pro boj proti dopravnímu pirátství uplatníme.

Tomáš Tuhý

První náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý

Vystudoval Filozofickou fakultu Ostravské univerzity (titul Mgr.) a Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně (titul Bc.). U policie je 22 let. Z řadového policisty v Albrechticích se vypracoval přes okres až na šéfa severomoravské krajské správy. Na policejním prezidiu v Praze je od dubna 2013. Prvním náměstkem pověřeným řízením sboru se stal letos v březnu po odchodu Martina Červíčka.

Jaké máte plány s elitními útvary jako ÚOOZ či Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality?
Hodně se mě na to ptají i uvnitř policie. Byly tu různé názory na vytvoření úřadu, který by absorboval tyto útvary. Nedomnívám se, že je to dobrá cesta. Nedovedu si představit, kde by se tyto činnosti prolínaly ještě více než doposud. Mým cílem je, aby fungovaly v rolích, pro které byly zřízeny. Tedy ÚOKF řešilo závažnou hospodářskou trestnou činnost, finanční kriminalitu, daňové delikty a ÚOOZ zase organizovaný zločin.

Říká se, že mezi těmito dvěma útvary je rivalita a dostatečně nespolupracují...
Rivalita by v policii neměla být. Chci posílit roli analytického útvaru, který by s těmi dvěma útvary měl lépe spolupracovat a kvalitně vyhodnocovat informace. A také posoudit, co má který útvar dělat. Ta rivalita by se měla odstranit.

Plánujete nějaké změny na postech šéfů těchto dvou útvarů?
Pana Komárka i Šlachtu osobně znám, oba považuji za schopné lidi, dobré manažery. Budu s nimi dále jednat.

Jak se díváte třeba na kauzu Jany Nagyové? Na začátku policie řekla, že jde i po "kmotrech", ale výsledek této práce po roce moc není vidět. Dospěje to někam?
Pevně věřím, že dospěje a neskončí ve ztracenu. Je to stále ve fázi vyšetřování. Teď nebudu komentovat, zda policie udělala dobrou práci, nebo ne. Počkáme, jak budou pracovat soudy a jak posoudí výsledky této práce.

Chcete se zabývat policejním školstvím - co vás vede k domněnce, že ze škol nevycházejí dostatečně kvalitní policisté?
Nechci teď mluvit o kvalitě. Dovedu si představit, že výcvik nových policistů by mohl být rychlejší a šlo by jich přijmout více najednou. Než vychováme nového policistu, trvá to minimálně rok a teprve pak ho uvidíme v ulicích. Byl bych rád, kdyby policejní školství bylo součástí struktury policie. Dnes je pod ministerstvem vnitra. Vidím v něm velký potenciál - ve zvyšování odbornosti s pomocí zkušených policistů. To by byla varianta pro manažery i odcházející policejní prezidenty, kteří by se mohli podělit o zkušenosti z praxe.

Řekl jste také, že chcete řešit násilí na fotbalových stadionech. Jaká další bezpečnostní opatření může policie zavést nad rámec těch dnešních?
První, co by se mělo změnit, je podceňování bezpečnostní role samotných klubů. Fotbalová asociace uznala, že tomu tak bylo a že je potřeba zásadně investovat do bezpečnostních prvků na stadionech i do kvalitní pořadatelské služby. Policie v tomto sehraje roli jakéhosi poradce. Je nutné zabezpečit stadiony tak, aby chránily slušné fanoušky. Třeba tím, že se zabrání tomu, aby někdo vnášel dovnitř pyrotechniku. S tím souvisí lepší kontroly u vstupů na stadion a těch by mělo být více než dnes. Měl by tu být i vchod pro policii, který by sloužil pro případ, že je nutný její zákrok. Navíc by se měly vytvořit zóny pro problémové fanoušky.

To ale bude stát dost peněz. A protože to vyžaduje stavební úpravy, nebude to hned...
Buďto chceme, aby bylo na stadionech bezpečno, nebo chceme, aby se stupňovalo násilí. Myslím, že kluby postupnými kroky dokážou stadiony adekvátně vybavit.

Co znamená větší kontrola lidí? Bude se na stadiony chodit skrz bezpečnostní rámy?
Pokud to bude nutné a půjde o riziková utkání, tak jakýkoliv bezpečnostní prvek, který odhalí předmět ohrožující ostatní, je vítán. V zahraničí také například prodávají vstupenky proti dokladu totožnosti. To by nebylo od věci.

Válka v hledišti. Duel Baníku se Spartou narušili chuligáni 22. března:

22. března 2014


Nejlepší videa na Revue