BUDE TO GÓL. Tomáš Hertl ze San Jose překonává brankáře Los Angeles Jonathana

BUDE TO GÓL. Tomáš Hertl ze San Jose překonává brankáře Los Angeles Jonathana Quicka. | foto: Reuters

Hertl byl u dvou gólů, St. Louis a Colorado slaví výhry po prodloužení

• 42
Hokejový útočník Tomáš Hertl přispěl k vítěznému vstupu San Jose do play-off NHL dvěma body. Talentovaný mladík dal gól a na další přihrál a jeho Sharks si připsali výhru nad Los Angeles 6:3. Rovněž ve zbylých třech duelech uspěly domácí celky, když Rangers výsledkem 4:1 přehráli Philadelphii a po prodloužení slavilo St. Louis nad Chicagem (4:3) a Colorado nad Minnesotou (5:4).

V loňském play-off se San Jose utkalo s Los Angeles ve vyrovnané sérii 2. kola, kterou nakonec dotáhli do úspěšného konce Kings. V sedmi zápasech se vždy radoval domácí celek a pět duelů skončilo rozdílem jediné trefy.

Letošní odveta odstartovala opět triumfem domácích, když Sharks rozstříleli Kings výsledkem 6:3. O všem podstatném již bylo rozhodnuto po dvou třetinách hry, když San Jose vedlo jasně 5:0. Ve 20. minutě se o to zasloužil gólem na průběžných 2:0 i dorážející Tomáš Hertl.

Navrátilec do sestavy po zranění, které si v průběhu sezony přivodil právě v konfrontaci s LA, navíc neřekl své poslední slovo.

V prostředním dějství totiž ještě asistoval u využité přesilovky obránce Marc-Edouard Vlasice. Produktivní zadák byl se shodnou bilancí jako Hertl (1+1) vyhlášen první hvězdou zápasu před spoluhráči Raffi Torresem (1+0) a Jamesem Sheppardem (0+2).

Martin Havlát zůstal v prvním duelu play-off pouze mezi nehrajícími náhradníky domácích a z pozice diváka pak sledoval stíhací jízdu Kings v závěrečné třetině. Jake Muzzi, Vjačeslav Vojnov a Trevor Lewis totiž svými góly postupně zmírnili ztrátu hostí. Drama ovšem při závěrečné hře LA bez brankáře odmítl Brent Burns, jenž upravil skóre na finálních 6:3.

Richards táhl Rangers za první výhrou nad Flyers

Poté, co loňské play-off ještě pod vedením přísného kouče Johna Tortorelly zakončil dvěma duely v pozici nehrajícího náhradníka, byl útočník Brad Richards hlavní hvězdou Rangers u vítězného vstupu do vyřazovacích bojů 2014. Elitní centr dal v 49. minutě proti Philadelphii rozdílový gól na průběžných 2:1 a následně ještě asistoval u pojistek z hole Dereka Stepana a Carla Hagelina.

New York tak v prvním měření sil uspěl 4:1 a Richards byl po právu zvolen první hvězdou. "O předchozí roku se mi opravdu nechce bavit. Zažil jsem hodně povedených ročníků, proč rozebírat jeden nevydařený," řekl vítěz Stanley Cupu s Tampou Bay z roku 2004. Kromě Richardse tehdy válel za Lightning také Martin St. Louis, jenž nově obléká rovněž dres Rangers a proti Philadelphii byl zvolen druhou hvězdou s bilancí (0+2).

Jediný gól Flyers v zápase obstaral už v 8. minutě obránce Andrew MacDonald, jenž před startem play-off uzavřel nový šestiletý kontrakt na celkových 30 milionů dolarů. Nejlepší útočné trio hostí ve složení Jakub Voráček - Claude Giroux - Scott Hartnell se v duelu dostalo jen ke dvěma střeleckým pokusům. "Nic nevytvořili, nestříleli. Moc toho v útoku nepředvedli," stěžoval si na práci elitní trojky kouč Craig Berube.

St. Louis po maratonu uspělo nad obhájci Stanley Cupu

Ani navrátilci do sestavy po zranění - Patrick Kane s Jonathanem Toewsem - nepomohli hokejistům Chicaga k vítěznému vstupu do play-off, ve kterém obhajují loňský triumf. V zahajovací třetině se sice zmiňovaní útočníci zasloužili o vedení Blackhakws 3:2 (Toews měl 0+2 a Kane 1+0), v dalším průběhu (celkově čtyřech dalších dvacetiminutovkách) již ale bodovat nedokázali.

Domácí St. Louis, hrající i s Vladimírem Sobotkou a Romanem Polákem, si vynutilo prodloužení vyrovnáním na 3:3 až v 59. minutě gólem forvarda Jadena Schwartze. Následně byli diváci v aréně Scottrade Center svědky dvou bezgólových prodloužení. Rozhodnutí přinesl až úvod třetí nastavované dvacetiminutovky. Běžela 101. minuta utkání, když se prosadil domácí kanonýr Alexander Steen po přihrávkách od Davida Backese a Steva Otta.

Na konci hokejového maratonu, jenž se do klubových statistik Blues zapsal jako nejdelší v historii, kouč vítězů Ken Hitchcock zdravil zámořské novináře na tiskové konferenci symbolicky: "Dobré ráno".

Stastny vystřílel Coloradu výhru

Zatím, co v St. Louis potřebovali na vítěznou branku až třetí prodloužení, Colorado slavilo nad Minnesotou už po osmi minutách hry nad rámec řádné hrací doby. Hrdinou rozhodujícího okamžiku byl útočník Paul Stastny, jenž navíc v čase 59:46 obstaral i vyrovnání na 4:4.

Hostující Wild vedli po čtyřiceti minutách hry o dvě branky průběžným skóre 4:2. Avalanche ovšem ve třetím dějství zabrali a góly Jamie McGinna a zmiňovaného Stastného si připravili pozici pro vítězný obrat.

"Hodně si věříme. Někdy se stane, že nehrajete nejlepší zápas. Hlavní kvalitou týmu ale je, aby si našel cestu za výhrou. Přesně to je potřeba v play-off," řekl trenér vítězů Patrick Roy, jenž neváhal při snaze o vyrovnání odvolat brankáře Semjona Varlamova už tři minuty před koncem řádné hrací doby.

Výsledky 1. kola play-off

Východní konference - 1. zápas:

NY Rangers - Philadelphia 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)
11. Zuccarello, 49. Richards, 50. Stepan, 56. Hagelin - 8. MacDonald. Střely na branku: 36:15. Diváci: 18 006.

Západní konference - 1. zápasy:

St. Louis - Chicago 4:3 ve třetím prodl. (2:3, 0:0, 1:0 - 1:0)
5. Cracknell, 16. Tarasenko, 59. Schwartz, 101. Steen - 12. Oduya, 15. Seabrook, 19. P. Kane. Střely na branku: 52:42. Diváci: 19 423.

Colorado - Minnesota 5:4 v prodl. (1:1, 1:3, 2:0 - 1:0)
60. a 68. Stastny, 14. Landeskog, 35. O´Reilly, 48. McGinn - 16. Coyle, 32. Suter, 37. Haula, 39. Brodziak. Střely na branku: 31:33. Diváci: 18 074.

San Jose - Los Angeles 6:3 (3:0, 2:0, 1:3)
4. J. Thornton, 20. Hertl, 20. Marleau, 33. Torres, 37. Vlasic (Hertl), 60. Burns - 43. Muzzin, 47. Vojnov, 54. Lewis. Střely na branku: 33:33. Diváci: 17 562.