Evropský parlament, Štrasburk | foto: Evropská komise

Europoslanci z ČSSD propadli v pracovitosti, nejlepší byla Roithová

  • 50
Pro sociální demokraty to není v době předvolebního boje o bruselská křesla zrovna nejlepší vizitka. Z nejnovější studie o činnosti europoslanců, kterou má MF DNES exkluzivně k dispozici, totiž vyplývá, že sociální demokraté patří z českých zástupců k těm nejméně aktivním.

Naopak nejlepším výsledkem se mohou chlubit lidovci - respektive jejich jediná zástupkyně Zuzana Roithová. Ta se s velkým náskokem umístila na špici žebříčku.

Rozdíly mezi poslanci jsou přitom poměrně výrazné. Třeba sociální demokrat Robert Dušek, který skončil na úplně posledním místě, je devětkrát "línější" než Roithová.

Žebříček pracovitosti českých europoslanců

Pořadí / jméno / kandiduje?

1. Z. Roithová KDU ne
2. O. Vlasák ODS ano
3. O. Sehnalová ČSSD ano
4. A. Češková ODS ne
5. J. Březina nestraník ne
6. J. Zahradil ODS ano
7. J. Maštálka KSČM ano
8. P. Poc ČSSD ano
9. M. Ransdorf KSČM ano
10. J. Kohlíček KSČM ano
11. E. Tošenovský ODS ano
12. M. Cabrnoch ODS ne
13. L. Rouček ČSSD ano
14. E. Kožušník ODS ano
15. H. Fajmon ODS ne
16. M. Ouzký ODS ne
17. I. Strejček ODS ne
18. R. Falbr ČSSD ano
19. Z. Brzobohatá ČSSD ano
20. R. Dušek ČSSD ne

Pozn.: Zbylí dva europoslanci Vojtěch Mynář (ČSSD) a Věra Flasarová (KSČM) nejsou do žebříčku zahrnuti, protože do EP přišli se značným zpožděním, a jejich aktivitu proto s ostatními nelze relevantně srovnat.

Zdroj: Institut Europeum pro nadaci Open Society Fund

Studii si nechala zpracovat renomovaná nadace Open Society Fund. Oproti předchozím letům, kdy žebříčky pracovitosti poslanců vznikaly hlavně na základě docházky, je mnohem propracovanější a bere v úvahu množství kritérií. Zohledňuje třeba to, kolik zpráv poslanec předložil jako takzvaný zpravodaj, kolik podal pozměňovacích návrhů a stanovisek k zákonům a kolikrát hlasoval na plénu.

"Výsledky mě samozřejmě těší, je to potvrzení mé práce, na druhou stranu jsem si vědoma, že všechny takové studie mají svá úskalí," komentuje výsledky Zuzana Roithová. Podle ní by si třeba Libor Rouček z ČSSD zasloužil vyšší příčku, než získal.

"Já jsem si to tu odpracoval"

Ani on se svým umístěním nesouhlasí. "Nechápu, jak mohu být až na třináctém místě, odpracoval jsem si to tu a rozhodně nemám výčitky svědomí," reagoval europoslanec.

A podobně mluví i jeho kolegyně Zuzana Brzobohatá, která obsadila až předposlední místo. "Nevím, odkud vámi zmiňovaná analýza čerpala údaje, pro posouzení mé práce můžete použít mé stránky," napsala Brzobohatá. Stojí za ní i vedení sociální demokracie, které ji znovu postavilo na volitelné místo.

"Pro nás bylo důležité i kritérium, jak daný člověk dokáže prezentovat evropskou agendu doma. Velmi aktivně jsme s paní Brzobohatou spolupracovali na takzvané Klausově výjimce. Mám informace, že je hodnocena velmi pozitivně," brání stranický výběr místopředsedkyně strany Alena Gajdůšková.

Příliš dobře v hodnocení nedopadli ani občanští demokraté. Z jejich poslanců uspěl v podstatě jen Oldřich Vlasák. Celkově strana skončila v aktivitě až za lidovkyní Roithovou a komunisty.

Nadace Open Society Fund Praha, která si nechala studii zpracovat, výtky poslanců odmítá.

"Právě nedostatky v Česku dříve zveřejňovaných studií nás vedly k vytvoření zcela nového žebříčku. Ten je postaven na metodologii, která zohledňuje jen ty činnosti, které jsou podle oslovených odborníků na Evropský parlament důležité," vysvětluje Hana Škodová z nadace.

Europoslanec Richard Falbr vulgárně reagoval na dotaz, zda mu nevadí, že za jeden den práce dostane měsíční plat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue