Z Nákladového nádraží na Žižkově se stane kulturně-vzdělávací centrum

  • 4
Před rokem se Nákladové nádraží na Žižkově zařadilo mezi kulturní památky, od úterý je jasnější jeho další využití. Funkcionalisticko-průmyslová stavba se v budoucnu stane centrem kultury a vzdělání.

Podzemní kinosály, expozice s originály soch z Karlova mostu, ateliéry a restaurátorské dílny Uměleckoprůmyslového muzea, sbírky Národního filmového archivu a také kavárny a kluby s kulturním programem.

To všechno v prostoru památkově chráněného Nákladového nádraží Žižkov a nejlépe za jednu vstupenku. Vzácná funkcionalistická budova ze třicátých let minulého století se v úterý této vizi výrazně přiblížila.

To, že se stavba promění v kulturně-vzdělávací centrum, kde by měly sídlit nejrůznější instituce, totiž přímo v jejím interiéru podpisem memoranda stvrdili ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), zástupci třetí městské části, Českých drah, hlavního města i developera.

"Nyní je třeba určit, jak má proměna budovy nádraží proběhnout ekonomicky, právně, stavebně a technicky," popsal místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický (SZ). Takový dokument má být připravený v červnu. Samotná přeměna je však otázkou let.

Budovu vlastní České dráhy, které jako akciová společnost musí nejprve vyřešit právní formu převodu majetku na subjekt, který bude objekt provozovat či vlastnit. Podle zúčastněných stran by jím mohlo být jakési společenství vlastníků.

"Hledáme právní rámec, podle kterého by bylo možné budovu rozdělit a nabízet její prostory různým institucím, což je složité," říká starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

To, kdo proměnu obrovské budovy zaplatí, zatím není jasné. "Takto veliký projekt bude možné realizovat jen ve spolupráci s partnery," řekl Herman.

Plán zněl: zbourat a stavět nový komplex. To se nestane

O budoucnosti nákladového nádraží se vedou spory už roky. Společnost Žižkov Station Development, kterou založily České dráhy a firma Sekyra Group, původně plánovala nádraží zbourat a vystavit na tomto území bytový a administrativní komplex. Proti demolici se ale postavila občanská sdružení.

Loni na jaře pak bylo nádraží prohlášeno za kulturní památku. Nová městská čtvrť by však měla vzniknout - v jeho okolí a nádraží by mělo být jejím centrem.

"Naší snahou bude integrovat takto obrovskou památku do komerční části našeho projektu, zejména do té rezidenční části. Bude to jedna z největších revitalizací nejen v Praze, ale i v Česku," sdělil v úterý Luděk Sekyra, místopředseda dozorčí rady Žižkov Station Development.

Dodal, že nelze odhadnout, kolik bude taková stavba stát.

Designéři, divadelníci a jejich publikum už nádraží znají

Již vloni našly v prostorách nádraží útočiště akce jako Designblock, Prague Biennale nebo Velká jarní cyklojízda. Nákladové nádraží navštívilo přes šedesát tisíc diváků.

Aby si lidé zvykli chodit sem za kulturou, budou akce pokračovat. Radnice na ně letos vyčlenila 1,9 milionu korun. Národní filmový archiv chystá projekce věnované studentům, několik inscenací zde sehraje divadlo Letí. Účast přislíbila i Galerie Jaroslava Fragnera, festival United Islands a další.

Podle odborníků patřila funkcionalistická stavba architektonicky i z hlediska technologie k nejmodernějším svého druhu v Evropě. Celý koncept z roku 1930 je dílem architektů Karla Caivase, Vladimíra Weisse a Miroslava Chlumeckého.

Industriální památka

  • 10 hektarů vnitřní plochy nabízí budova nákladového nádraží, její prostor je rozdělen podpěrnými sloupy
  • 50 hektarů zabírá celý areál nákladového nádraží
  • 1933 v tomto roce bylo nádraží představeno veřejnosti
  • 2002 je rok, kdy byl plný provoz nákladového nádraží ukončen V dubnu 2013 byla budova nádraží prohlášena kulturní památkou