Vicepremiér Andrej Babiš jako ministr Sobotkovy vlády nemusel dodat čisté lustrační osvědčení. To dříve bývalo dobře zavedeným zvykem, Babiš je ale evidován ve svazcích StB. | foto: Dan Materna, MAFRA

Exdůstojníci StB se u soudu k Babišovi neznali, archivní záznamy popřeli

  • 471
Exdůstojník komunistické StB František Hákač u soudu v Bratislavě vypověděl, že nezná Andreje Babiše, jehož byl podle slovenského Ústavu paměti národa styčným důstojníkem. Muž doplnil, že má výpadek paměti kvůli mozkové příhodě. Archivní materiály popřel i Július Šuman, který měl Babiše zverbovat.

To, že byl František Hákač styčným důstojníkem "agenta Bureše", vyplývá z archivních dokumentů. Jenže osmašedesátiletý Hákač to popírá.

"Neznám jej osobně. Vzhledem k tomu, že jsem měl dvě mozkové příhody, mnoho věcí jsem zapomněl. Na zmiňované období si nevzpomínám," řekl o Babišovi Hákač před soudem, u něhož se Babiš domáhá verdiktu, že byl v archivních svazcích StB (coby agent s krycím jménem Bureš) veden neoprávněně.

Hákač během výpovědi také nepotvrdil pravost svého podpisu na dokumentech StB, které mu předložil právní zástupce slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN), který čelí Babišově žalobě.

Nevím, nepamatuju se a grafologickou zkoušku nepodstoupím

"Nejsem si jist, zda je to můj podpis. Já si to nepamatuji, bylo tam mnoho spisů," dodal bývalý příslušník StB. Popřel, že by během svého působení v StB vytvářel fiktivní dokumenty. Na většinu dotazů soudkyně i právního zástupce ÚPN ohledně své činnosti v rámci StB Hákač odpověděl, že si "nepamatuje". Zároveň odmítl, že by se dobrovolně podrobil případné grafologické zkoušce.

Podle archivních dokumentů StB v roce 1983 Hákač převzal spis týkající se agenta Bureše, což mělo být krycí jméno Babiše. Hákač byl také údajně jeho styčným důstojníkem.

Právní zástupce ÚPN soudu předložil další svazek pod názvem Ekron, v němž je uvedeno jméno agenta Bureše. Podle záznamu Bureš, který vystupuje i v dalších nejméně pěti svazcích StB, podal komunistické tajné policii informace ohledně vyšetřování jednoho z pracovníků podniku Petrimex kvůli podezření z přijímaní úplatků tureckou firmou Ekron. Babiš v 80. letech v Petrimexu pracoval.

Že jsem ho zverboval? Není to pravda

Proti archivním dokumentům se vymezil i někdejší nadporučík StB Július Šuman, který podle záznamů získal Babiše v 80. letech ke spolupráci s tajnou službou. "Zpráva o získání agenta Bureše není pravdivá. Naverbování se u Obuvníka (restaurace, v níž mělo ke zverbování dojít) neuskutečnilo," prohlásil Šuman.

Právě jeho svědectví by mohlo být klíčové ve věci žaloby nynějšího českého ministra financí, který se domáhá očištění z tvrzení, že vědomě spolupracoval s StB.

Šuman rovněž řekl, že v roce 1980 založil spis na Babiše coby důvěrníka StB, a to na základě výpovědí několika osob, nikoliv ovšem samotného Babiše. "Založil jsem ho k tomu, abych tento spis mohl v budoucnu využít," prohlásil. Dodal, že v roce 1983 složku ohledně agenta Bureše ovšem odevzdal svému nadřízenému (načež se spis měl dostat k Hákačovi).

Zprávu o údajném získání Babiše ke spolupráci s StB Šumanovi podle něj následně předložil jeho nadřízený. "Tuto zprávu jsem odmítl podepsat, ale na přímý příkaz náčelníka odboru jsem tak učinil," řekl Šuman.

Babišův advokát navrhne odmítnutí případného mimosoudního vyrovnání

Babiš v reakci na výslechy svědků zopakoval, že spolupráci s StB nepodepsal a spis byl veden bez jeho vědomí. "To, co řekli svědkové u soudu, je pravda, nic jsem nepodepsal, nespolupracoval jsem s StB. Pro mne nic nového. Spis je vedený bez mého vědomí," reagoval na pondělní líčení Babiš.

Právní zástupce českého vicepremiéra po výpovědích svědků řekl, že navrhne svému klientovi, aby odmítl případnou mimosoudní dohodu s ÚPN. "Jen (rozsudek) jasně popíše celou kauzu. Cela kauza byla zpolitizována vstupem pana Babiše do politiky," řekl advokát Vojtech Agner.

Šéf ÚPN Ondrej Krajňák po líčení novinářům řekl, že pokládá za nebezpečné, pokud bývalí příslušníci StB vypovídají v soudním procesech ohledně oprávněnosti lidí v evidenci StB. ÚPN zvažuje, že ještě nechá k soudu předvolat historika, který je zaměstnancem ústavu. Pokud by se tak nestalo, soudkyně by už na nadcházejícím stání mohla vynést verdikt.

Andrej Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Během předchozího stání koncem ledna se jej zastali dva svědkové, které nechal předvolat právě šéf hnutí ANO. Bývalý důstojník StB Andrej Kuľha tehdy vypověděl, že archivní svazek poukazuje pouze na nevědomou spolupráci Babiše s StB. Také Kuľha měl coby pracovník tajné policie Babišův svazek na starosti. Podobně jako Kuľha vypovídal i někdejší člen takzvané lustrační komise Milan Žitný.

Spisy StB, ve kterých má figurovat Andrej Babiš

Bureš
Osobní spis Andreje Babiše, který na něj zavedla StB. Babiš v něm byl vedený jako tajný agent s krycím jménem Bureš. V říjnu 2013 Ústav paměti národa zveřejnil dokumenty, které mají potvrdit, že byl Babiš vedený jako agent oprávněně.

Oko
V tomto spise vystupuje Bureš jako zdroj dvakrát. Doslova se tu píše: "AZ od OP Bureš k činnosti Ing. Novák na PTX" a "AZ od OP Bureš k presadzovaniu firmy Plastimex."
AZ znamená agenturní záznam, ze kterého je možné vyvodit, že Bureš podal agenturní záznamy řídícímu důstojníkovi StB.

Voják
Popisuje schůzky tajného spolupracovníka Bureše s StB v pronajatém bytě. Co se na setkáních probíralo, se nedá zjistit. Část svazku StB v roce 1989 zničila.

Bauer a Turek
Jedná se o nové spisy, ve kterých figuruje i agent Bureš. Nadporučík StB Andrej Kuľha tvrdí, že jde o skutečné spisy, které ale mají falešný obsah.

Zdroj: Hospodárské noviny

Andrej Babiš u soudu v Bratislavě 30. ledna 2014:

30. ledna 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue