Proruští ozbrojenci v Slavjansku (14. dubna 2014)

Proruští ozbrojenci v Slavjansku (14. dubna 2014) | foto: Reuters

Kyjev připustil referendum o jednotě Ukrajiny. Rozpad si nepřipouští

  • 1562
Ukrajinský prezident Turčynov připustil konání referenda o federalizaci země. V pondělí ráno vypršelo ultimátum proruským separatistům, ozbrojenci se ale odmítli vzdát. Nejméně sto lidí naopak zaútočilo na policejní velitelství ve městě Horlivka. Kyjev slibuje rozsáhlý zákrok.

Prezident Oleksandr Turčynov v pondělí prohlásil, že kyjevská vláda není proti referendu o federalizace země, které by se mohlo konat souběžně s prezidentskými volbami 25. května. 

Krize na Ukrajině

"Jsem si jistý tím, že v tomto referendu (...) naprostá většina Ukrajinců podpoří nedělitelnou nezávislou demokratickou a jednotnou Ukrajinu," dodal prezident. Referendum by se zřejmě týkalo celé Ukrajiny a ne jen oblastí na východě, které ho požadují.

Turčynov v neděli večer zdůraznil, že kyjevské úřady nepřipustí opakování krymského scénáře. "Bezpečnostní rada rozhodla o zahájení rozsáhlé protiteroristickou operace se zapojením ozbrojených sil," uvedl prezident. Ani známky této rozsáhlé operace však zatím nebyly na východě Ukrajiny znát.

Ozbrojenci ve východoukrajinském městě Slavjansk v pondělí ráno nadále drželi obsazené místní úřady a podle reportéra agentury Reuters nic nenasvědčovalo tomu, že by se po tom, co v osm hodin ráno (9:00 místního času) vypršelo ultimátum, chtěli vzdát.

Separatisté se snaží o další postup

Podle agentury Unian naopak 150 separatistů zaútočilo na policejní velitelství ve městě Horlivka, které leží asi 50 kilometrů od Doněcku. Podle očitých svědků útočníci použili dýmovnice a dělobuchy. Policisté se v budově zabarikádovali a útok se snažili odrážet, informovala televizní stanice Espreso. 

Po několika hodinách obléhání se povstalcům podařilo do budovy policejní stanice proniknout. Podle zpravodajského webu Ostrov ničili vnitřní zařízení a zabovali písemnosti, část policistů údajně také přešlo pod vedení vzbouřenců. Zbytek stanici opustil. Informace z míst nepokojů je ale velmi obtížné ověřit, místní média se odvolávají hlavně na anonymní zdroje či blogy.

Separatisté rovněž zablokovali nedalekou Leninovu ulici, kde zastavili dopravu; několik z nich již v neděli v noci proniklo do budovy místní radnice.

V Luhansku místní úřady evakuovaly sídlo gubernátora. Pozice uvnitř budovy zaujali těžkooděnci, kteří budovu mají bránit před obávaným útokem proruských vzbouřenců. Oddíl separatistů už od počátku minulého týdne okupuje kanceláře místní odbočky tajné služby SBU. Objekt je obehnán barikádami, v prostoru před budovou stanují proruští aktivisté.

Separatisté v Luhansku žádají úplnou nezávislost na Kyjevu, uznání svého "lidového hnutí" a propuštění zadržených lidí. Pokud jejich požadavky úřady do středy nesplní, za další vývoj prý vzbouřenci neručí.

V Mariupolu, půlmilionovém městě na jihu Doněcké oblasti, se v pondělí sešli představitelé takzvané Doněcké lidové republiky vyhlášené minulý týden a zvolili "lidového" starostu, jímž je proruský aktivista Vjačeslav Kuklin. Mariupolskou radnici obsadili vzbouřenci v neděli, městské zastupitelstvo vyhlásili za rozpuštěné a z řad demonstrantů zvolili nové poslance. Jejich jména nezveřejnili.

Krveprolití ve Slavjansku

Ve Slavjansku nad obsazenou policejní stanicí v pondělí ráno stále vlála ruská vlajka a maskovaní ozbrojenci přinášeli další pytle s pískem, aby před budovou vytvořili barikádu. Nákladní auta pak přivážela k vybudování zábran i desítky pneumatik.

Proruští ozbrojenci podle agentury Unian ve Slavjansku zabili již čtyři lidi. Dva civilisty zastřelili přímo na ulici, dva důstojníky ukrajinské tajné služby SBU na kontrolním stanovišti, která separatisté vytvořili u vjezdů do města. 

Skupina ozbrojenců v maskovacích uniformách v sobotu ve Slavjansku obsadila policejní strážnici, pobočku tajné služby SBU a radnici. Na strážnici se prý zmocnili stovek zbraní. 

Policejní sídlo obsadili proruští separatisté také v Doněcku a ve městě Kramatorsk. Ve stotisícovém městě v Doněcké oblasti prý panuje velké napětí. Místní úřady proto v pondělí uzavřely školy i školky. Nepokoje se podle ukrajinských médií šíří i do dalších míst na východě země. 

Obsazení policejní budovy v Kramatorsku:

Rusko na Ukrajině své agenty nemá, tvrdí Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí prohlásil, že by se rusky mluvící ukrajinské oblasti měly podílet na tvorbě ústavy, o které by se v referendu mělo hlasovat. Ukrajinci by podle něj měli rozhodnout o tom, jakým typem státu má jejich země být.

Lavrov na tiskové konferenci dále prohlásil, že je jednota Ukrajiny v ruském zájmu a všichni občané by si měli být před kyjevskou vládou rovni. Popřel nařčení Kyjeva a Spojených států, že má Rusko na východě Ukrajiny své agenty, kteří zde podněcují nepokoje (o údajné dopadené špionce čtěte zde).

O situaci na Ukrajině v noci jednala Rada bezpečnosti OSN. O zasedání požádalo Rusko po tom, co Kyjev oznámil začátek protiteroristické operace na východě Ukrajiny. Velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin vyzval západní státy, aby zabránily použití síly. Americká velvyslankyně Samantha Powerová naopak Rusko obvinila z toho, že podněcuje nestabilitu na východě Ukrajiny a postupuje obdobně jako na Krymu (více čtěte zde).

Napětí ve Slavjansku. Záběry ukazují oběti střelby nedaleko města:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue