Jakub Voráček z Philadelphie právě překonal pittsburského gólmana Marka-Andreho...

Jakub Voráček z Philadelphie právě překonal pittsburského gólmana Marka-Andreho Fleuryho. | foto: AP

Krejčí s Voráčkem dali dva góly, trefil se i z farmy povolaný Horák

• 6
Hokejisté Bostonu v předehrávaném duelu sobotního programu NHL naplnili roli favorita a porazili v tabulce poslední Buffalo výsledkem 4:1. David Krejčí se na tom podílel dvěma góly a se spoluhráči si tak zajistil zisk Prezidentovy trofeje pro nejlepší tým základní části. Dařilo se rovněž Jakubu Voráčkovi, jenž s bilancí (2+1) stál za výhrou Philadelphie 4:3 z prodloužení na ledě Pittsburghu. Gól a vítězství slavil také z farmy do prvního týmu Edmontonu povolaný Roman Horák.

Pro definitivní zajištění Prezidentovy trofeje si snad ani hokejisté Bostonu nemohli přát ideálnějšího soupeře. V cestě za zopakováním triumfu v základní části stejně jako v ročníku 1989/90, Bruins stálo v tabulce beznadějně poslední Buffalo.

1. David Krejčí (BOS), 80z. - 69b. (19+50)
2. Jaromír Jágr (NJD), 81z. - 65b. (24+41)
3. Jakub Voráček (PHI), 81z. - 61b. (23+38)
4. Ondřej Palát (TBL), 81z. - 59b. (23+36)
5. Jiří Hudler (CGY), 74z. - 54b. (17+37)
6. Patrik Eliáš (NJD), 64z. - 52b. (18+34)
7. Radim Vrbata (PHX), 79z. - 51b. (20+31)
8. T. Plekanec (MTL), 81z. - 43b. (20+23)
9. Aleš Hemský (OTT), 74z. - 43b. (13+30)
10. M. Frolík (WPG), 81z. - 42b. (15+27)

Výsledkem 4:1 Boston roli favorita snadno naplnil. Hlavní hvězdou se stal centr David Krejčí, jenž si vylepšil statistiky dvěma góly. Nejproduktivnější Čech letošní sezony v 19. minutě zvyšoval na 2:0 pro domácí a v 51. minutě stanovil využitou přesilovkou konečnou podobu skóre.

Sedmadvacetiletý rodák ze Šternberka se s aktuálním ziskem 69 bodů (19+50) nejvíce přiblížil své dosud nejvydařenější sezoně kariéry v NHL. Během úvodních osmi ročníků v nejslavnější lize světa si vytvořil maximum v roce 2009 se součtem 73 zápisů (22+51).

S 39 kladnými body je Krejčí lídrem statistiky +/- celé NHL. Nadvládu Bostonu podtrhuje pohled na další příčky, když má vše vyhrazeno až do čtvrtého místa. Druhý je s +38 Patrice Bergeron, třetí s +36 Brad Marchand a čtvrtý v pořadí je s bilancí +34 veterán Jarome Iginla. Z Čechů je po Krejčím nejvýše celkově 8. nováček Ondřej Palát z Tampy Bay s +32 zápisy.

Voráček s Girouxem táhli Philadelphii v derby proti Pittsburghu

Hlavní hvězdou sobotního pennsylvánského derby mezi Pittsburghem a Philadelphií byl český reprezentant Jakub Voráček, jenž si vylepšil statistiky třemi body (2+1) a v tabulce produktivity svých krajanů se vrátil na třetí pozici před nováčka Ondřeje Paláta z Tampy Bay. Výhru Flyers 4:3 po prodloužení shodně třemi zápisy podpořil také Kanaďan Claude Giroux (1+2).

Hosté byli blízko úspěchu už v řádné hrací době utkání. Penguins, za které si připsal suverénní lídr bodování NHL Sidney Crosby tentokrát jen jednu asistenci, zachránil vyrovnáním na 3:3 až v čase 59:23 uzdravený obránce Kris Letang.

V prodloužení ovšem udeřil pro změnu ofenzivně laděný bek na straně Philadelphie. Svou desátou trefou sezony zápas rozhodl švýcarský reprezentant Mark Streit.

"Byl to další z velkých zápasů mezi oběma týmy. Jako vždy byla vidět velká rivalita a na konci i šarvátky a emoce," řekl novinářům Streit, jenž zmínil konflikt ze závěru řádné hrací doby, kdy si Voráček nenechal líbit atak po finálním hvizdu od domácího Tannera Glasse.

Horák se trefil za Edmonton, Smyth se loučil s kariérou

První hvězdou zápasu mezi Edmontonem a Vancouverem nemohl být zvolen nikdo jiný, než domácí veterán Ryan Smyth. Rozhodnuto o tom bylo už před začátkem duelu poté, co dlouholetý kanadský reprezentant předem oznámil loučení s kariérou.

38letý levý křídelní forvard během 1 270 duelů v NHL posbíral 842 bodů (386+456). Z devatenácti odehraných sezon v nejslavnější lize světa jen pět z nich působil v jiném klubu, než Edmontonu. S 971 zápasy v dresu Oilers je tak druhý v klubové historii.

Po výsledku 5:2 se Smyth mohl loučit s kariérou vítězně. Pomohly mu k tomu góly spoluhráčů Jeffa Petryho, Willa Actona, Jordana Eberleho, Ryan Nugent-Hopkinse a Romana Horáka, jenž byl před zápasem povolán do prvního týmu z farmy.

V nižší AHL český útočník strávil převážnou část sezony, v jejímž úvodu se stal součástí výměny mezi Calgary a Edmontonem. V dresu farmářských celků Abbotsford Heat a Oklahoma City Barons během 61 duelů posbíral slušných 50 bodů (21+29).

Hemský asistoval u jediné branky Ottawy

Stejně jako v rámci souboje Edmontonu s Vancouverem, tak i duel Ottawy s Torontem byl pro obě mužstva pouze dohrávkou nevydařené sezony. Ze sedmi kanadských celků v NHL letos vybojoval play-off pouze Montreal. Pro kolébku hokeje se tak zopakoval černý scénář z ročníku 1973, kdy se rovněž kvalifikoval jen jeden zástupce.

Diváci ve vyprodané aréně Canadian Tire Centre viděli jen jediný gól poté, co Senators uspěli nad Maple Leafs fotbalovým výsledkem 1:0. Rozhodla o tom využitá přesilovka z 28. minuty v podání kapitána Jasona Spezzy. Asistence si připsali Erik Karlsson a Aleš Hemský. Gólman Craig Anderson potřeboval na čtvrté čisté konto sezony 28 zákroků.

Výsledek:

Boston - Buffalo 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
19. a 51. Krejčí, 17. Campbell, 32. Bergeron - 34. Hodgson. Střely na branku: 30:25. Diváci: 17 565.

Pittsburgh - Philadelphia 3:4 v prodl. (1:1, 0:1, 2:1 - 0:1)
2. J. Jokinen, 55. Neal, 60. Letang - 18. a 35. Voráček, 59. Giroux (Voráček), 63. Streit. Střely na branku: 36:21. Diváci: 18 673.

Montreal - NY Rangers 1:0 v prodl.
Branka:
63. Gionta z tr. střílení. Střely na branku: 27:41. Diváci: 21 273.

Ottawa - Toronto 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka:
28. Spezza (Hemský). Střely na branku: 37:28. Diváci: 20 500.

Florida - Columbus 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
19. Trocheck, 27. Hayes - 1. Atkinson, 31. Letestu, 46. Johansen. Střely na branku: 35:38. Diváci: 14 241.

Nashville - Chicago 7:5 (1:2, 1:1, 5:2)
13. C. Smith, 27. Ellis, 45. Cullen, 48. Wilson, 58. Gaustad, 60. Hornqvist, 60. Weber - 5. B. Smith, 13. Hossa, 34. Carey, 48. Morin, 59. Shaw. Střely na branku: 33:25. Diváci: 17 355.

Phoenix - San Jose 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)
31. Ribeiro (Vrbata, Erat), 41. Doan - 4. a 10. Pavelski, 41. Couture. Střely na branku: 32:32. Diváci: 15 438.

Edmonton - Vancouver 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
3. Horák, 14. Petry, 23. Acton, 37. Eberle, 42. Nugent-Hopkins - 26. Matthias, 60. Kassian. Střely na branku: 22:42. Diváci: 16 839.

Los Angeles - Anaheim 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 2:1 - 0:0)
41. a 57. Kopitar, 5. Brown - 23. a rozhodující sam. nájezd Smith-Pelly, 7. Bonino, 56. Beleskey. Střely na branku: 30:24. Diváci: 18 372.