Australská loď HMAS Success přivezla Královské malajsijské lodi KD Lekiu...

Australská loď HMAS Success přivezla Královské malajsijské lodi KD Lekiu palivo, aby mohla v Indickém oceánu pokračovat v pátrání po troskách letu MH370 (8.dubna 2014) | foto: Reuters

Do pátrání po MH370 nastupuje ponorka. Poslední signály jsou z neděle

  • 43
Týmy pátrající po pohřešovaném letadle společnosti Malaysia Airlines poprvé posílají do Indického oceánu hlubokomořskou ponorku. Jejím úkolem bude zjistit, zda slabé signály zachycené v posledních dnech pocházely z černých skříněk zmizelého boeingu. Od neděle žádné další signály zachyceny nebyly.

Podle vedoucího pátracích operací Anguse Houstona budou týmy pokračovat ve snaze o opětovné zachycení signálu, a pokud se jim to podaří, spustí na mořské dno automaticky řízenou ponorku.

Australský vicepremiér Warren Truss dříve uvedl, že hlubokomořská ponorka Bluefin 21 bude k hledání pohřešovaného letadla společnosti Malaysia Airlines použita už dnes. Trussův mluvčí později tento výrok opravil s tím, že se jednalo o nedorozumění a že ponorka nebude v tomto okamžiku upotřebena.

Pátrací týmy závodí s časem vzhledem k tomu, že letadlo zmizelo přesně před měsícem a zhruba měsíc je také životnost baterií černých skříněk.

Australská loď Ocean Shield, která za sebou táhne zařízení na lokalizaci zvuků ve velkých hloubkách, zachytila v sobotu večer a v neděli ráno slabé signály. Ty podle expertů mohly pocházet z letových záznamníků ztraceného boeingu 777. Již předtím na jiném místě zachytilo signály také čínské plavidlo Chaj-sün.

Od neděle se ale signály, které vzbuzovaly naděje na průlom při pátrání po letadle, nepodařilo potvrdit. "Nepovedlo se navázat žádný další kontakt. Musíme pokračovat (v hledání) ještě několik dní, dokud nebude zcela jisté, že životnost baterií vypršela," konstatoval Houston.

Ponorka bude podle Houstona nasazena pouze v případě nového zachycení signálu, jež by zúžilo oblast pro pátrání. "Pokud by byla ponorka spuštěna na dno nyní, s hrstkou doposud shromážděných dat by trvalo řadu dní, než by prohledala všechna místa, odkud mohl signál vycházet," vysvětlil Houston.

Ponorka má vytvořit sonarovou mapu

Jestliže se nepodaří znovu zachytit signál, bude ponorka k pátrání nasazena, až bude s jistotou možné mluvit o vypršení životnosti baterií a zařízení k lokalizaci signálů bude nepoužitelné.

Úkolem miniaturní ponorky bez lidské posádky bude pak vytvořit sonarovou mapu oblasti, která by zaznamenala jakékoli trosky na dně. Když se podaří objevit pole trosek, vymění posádka lodi sonarový systém za kameru, která by pořídila snímky.

Letadlo mířící 8. března z Kuala Lumpuru z neznámých důvodů změnilo kurz a místo do Pekingu se stočilo na jih. Na palubě bylo 239 lidí a malajsijské úřady už vyloučily, že někdo z nich přežil. O příčině havárie se spekuluje. Nejčastěji se uvažuje o únosu či sabotáži, ale vyloučeny nejsou ani technické problémy.

Pátrání se soustřeďuje na oblast asi 2 300 kilometrů jihozápadně od australského přístavu Perth, kde se podle expertů stroj pravděpodobně zřítil. Do hledání trosek na hladině moře je každodenně zapojeno až 14 letadel a stejný počet lodí.

Podívejte se, jak vypadá pátrání po černé skříňce:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video