Ladislav Krejčí ze Sparty přijímá gratulace ke gólu.

Ladislav Krejčí ze Sparty přijímá gratulace ke gólu. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Sparta si nepouští Plzeň k tělu, zato boj o třetí místo se dramatizuje

• 72
Ve fotbalové lize zůstává ve hře už jen 21 bodů a obhájce titulu Plzeň jich ztrácí na vedoucí Spartu nadále 8. Západočeši v sobotu vyhráli na Dukle 3:0, sparťané odpověděli den nato vítězstvím 1:0 na Slovácku. Dramatizuje se však boj o třetí místo, protože Mladá Boleslav poprvé od listopadu prohrála.

Když Sparta v tomto ročníku zaváhá, tak jedině venku.

Videosestřihy

Podívejte se na všechny důležité momenty 23. kola

Plzeň doufala, že její soupeř klopýtne po remíze v Ostravě i na Slovácku, ale to se nestalo. Stále neporažení svěřenci kouče Vítězslava Lavičky sice měli co dělat, ale přece jen vydřeli tři body. Po necelé hodině hry rozhodla křížná střela záložníka Ladislava Krejčího.

Sparta díky jeho trefě zůstává týmem s nejlepším útokem ligy a přehoupla se přes hranici šedesáti bodů. Slovácko jí podlehlo už potřinácté za sebou.

"Věděli jsme že nás čeká houževnatý soupeř, který hraje na jaře v dobré formě, navíc před výbornou kulisou a naplněným stadionem a jsme rádi, že jsme zápas zvládli. Důvodem bylo to, že jsme hráli aktivní fotbal," těší Lavičku.

Devět vstřelených a žádný inkasovaný gól. Taková je bilance plzeňských fotbalistů z posledních dvou ligových zápasů. Od dvou nepovedených ligových zápasů v půlce března a vyřazení z Evropské ligy se Plzni daří. Včetně domácího poháru vyhrála šest utkání za sebou.

Že má Viktoria zápasy s Duklou v oblibě, začala dokazovat v 18. minutě, když se v lize poprvé od úvodního jarního kola trefil útočník Tecl. Další dva góly přidali po přestávce záložníci Kolář a Petržela. Kapitán Horváth začal opět na lavičce, do hry šel až na několik posledních minut.

Nejlepší střelci

12 gólů - Lafata (Sparta)

11 - Hušbauer (Sparta), Harba (Jihlava)

10 - Mahmutovič, Litsingi (oba Teplice), Pospěch (Dukla)

"První půle byla vyrovnaná. Na tu druhou jsme trošku změnili taktiku a vyplatilo se to. V podstatě jsme dominovali, dali jsme rychle gól na 2:0, držení míče nám pomohlo ke třetímu gólu," hodnotil duel plzeňský kouč Dušan Uhrin mladší.

Dukla nevyhrála v nejvyšší soutěži už pošesté v řadě.

Teplice a Liberec se přiblížily k třetí Boleslavi

Hon za třetím místem zaručujícím účast v předkole Evropské ligy se zamotává. Zatímco čtvrté Teplice i pátý Liberec vyhrály, třetí Mladá Boleslav podlehla. Teplice na ni tak ztrácejí už jen jeden bod, Liberec dva.

Boleslav prohrála 1:2 v Jihlavě, přemožitele našla po sedmi kolech. Vysočina zvítězila potřetí za sebou a s 29 body je téměř zachráněná.

Teplice v minulém kole remizovaly a nyní proti Příbrami tahaly za kratší konec, přesto uspěly. Pět minut před koncem hosté trefili břevno a z následného protiútoku rozhodl náhradník Bratanovič.

3 Ml. Boleslav 23 11 7 5 43:25 40
4 Teplice 23 11 6 6 44:25 39
5 Liberec 23 11 5 7 28:32 38

Na teplické lavičce se poprvé objevil útočník Fenin, jehož návrat však skalní fanoušci vůbec neschvalují. Následující den brzy ráno pak policie přistihla záložníka Litsingiho při řízení pod vlivem alkoholu.

Liberec napravil debakl 0:6 s Plzní a poslední Ostravu přehrál 3:2. Prakticky celý zápas vedl, dvakrát se prosadil záložník Pavelka. Baníku znemožnilo závěrečný tlak vyloučení obránce Baránka. Alespoň však poprvé od září skóroval venku.

Olomouc se vzdálila sestupové zóně

Na sestupových pozicích se nic nemění, stejný počet bodů jako Ostrava mají nadále i předposlední Bohemians 1905, kteří prohráli záchranářský duel v Olomouci 1:2.

Sigma napravila debakl s Jihlavou, zvítězila po pěti kolech a rázem poskočila ze čtrnáctého na desáté místo. Klokani utrpěli první porážku ve čtvrtém utkání pod novým koučem Luďkem Klusáčkem.

Velmi kuriózním kouskem zaujal Emir Zeba ze Znojma. Bosenský záložník šel do hry proti Brnu v 70. minutě a hned dal gól, který oslavil svlečením dresu. O pět minut později fauloval, dostal druhou žlutou kartu a byl vyloučen. Červenou kartu viděl i jeho spoluhráč Hnaníček a brněnský Košťál. Zbrojovka v závěru vyrovnala na 1:1.

Dohrávku obstaral netradičně až v úterý duel Slavie s Jabloncem, který nenabídl moc pěkných momentů ani gól. Slavia se tak vzdálila sestupovým příčkám jen mírně, dělí ji od nich čtyři body stejně jako Příbram, Brno a Znojmo.