Hromadná bitka v utkání mezi Ottawou a Montrealem, do které se v červeném vrhl

Hromadná bitka v utkání mezi Ottawou a Montrealem, do které se v červeném vrhl i Tomáš Plekanec. | foto: AP

Hemský dal gól, výhru ale v kanadském derby slavil Plekanec

• 9
Celkově jedenáct gólů bylo k vidění v souboji Ottawy s Montrealem. Výhru Canadiens v poměru 7:4 jednou asistencí podpořil i centr Tomáš Plekanec, za domácí Senators se pak trefil pro změnu Aleš Hemský. V dalších zápasech NHL se z Čechů díky jedné přihrávce prosadili ještě útočník Jiří Hudler z Calgary, Martin Erat z Phoenixu a obránci Marek Židlický z New Jersey, Jakub Kindl z Detroitu a chicágský Michal Rozsíval.

Souboj třináctého s třetím týmem tabulky Východní konference skončil podle papírových předpokladů výhrou 7:4 v podání hostujícího Montrealu. Tým Canadiens v kanadském derby uspěl, přestože už v 6. minutě prohrával o tři góly.

1. Jaromír Jágr (NJD), 77z. - 64b. (24+40)
2. David Krejčí (BOS), 77z. - 63b. (16+47)
3. Jakub Voráček (PHI), 76z. - 56b. (21+35)
4. Ondřej Palát (TBL), 77z. - 54b. (20+34)
5. Patrik Eliáš (NJD), 62z. - 51b. (17+34)
6. Jiří Hudler (CGY), 71z. - 50b. (16+34)
7. Radim Vrbata (PHX), 76z. - 49b. (20+29)
8. T. Plekanec (MTL), 77z. - 42b. (20+22)
9. Martin Hanzal (PHX), 65z. - 40b. (15+25)
10.M. Frolík (WPG), 77z. - 39b. (14+25)

O skvělý vstup Ottawy do utkání se zasloužil mimo jiné i český reprezentant Aleš Hemský, jenž v 5. minutě svou 12. trefou sezony zvyšoval průběžný stav na 2:0 pro Senators. Hosté však ještě v daném dějství skóre srovnali. Asistencí u branky Mika Weavera se na tom podílel také Tomáš Plekanec.

V prostřední dvacetiminutovce se prosadili Lars Eller a již podruhé Max Pacioretty, jenž navíc v 43. minutě završil hattrick a následně ještě asistoval u branky Davida Desharnaise.

Celkově si Pacioretty odnesl pět kanadských bodů (3+2) a právem byl zvolen první hvězdou. Poslední slovo v zápase patřilo domácímu Miku Zibanejadovi, jenž v 55. minutě čtvrtým gólem Ottawy alespoň zkorigoval skóre.

New Jersey si posílilo naději na play-off, přišlo ale o Eliáše

Souběžná porážka Columbusu a domácí těsný úspěch 2:1 nad přímými konkurenty z Washingtonu v pátek posílil hokejistům New Jersey před finišem základní části naději na posun na postupové příčky.

Aktuálně 10. Devils se ziskem 82 bodů ztrácí na 9. Toronto (84 bodů) dva body a 8. Columbus (85 bodů) má ještě o jeden zápis navíc. Jak tým českého tria (Jágr, Eliáš, Židlický), tak Blue Jackets ještě odehrají pět zápasů.

Úvod duelu New Jersey nevyšel podle představ. Hosty poslal do vedení 49. gólem sezony v posledních dnech za chabou práci do obrany hodně kritizovaný Alex Ovečkin a navíc do kabin předčasně zamířil zraněný Patrik Eliáš, jenž doplatil na tvrdý bodyček od Toma Wilsona.

V prostředním dějství ale mimo dosah Jaroslava Haláka tečoval střelu Erica Gelinase útočník Tuomo Ruutu a stav 1:1 pak v 56. minutě rozsekl Ryan Carter. Přihrávku u vítězné trefy Devils si připsal i Marek Židlický.

"Všichni víme, jak důležitý ten zápas byl. Bojovali jsme navíc s únavou, bylo obtížné dostat čerstvé hráče na led. Podívejte se na čas na ledě u Jágra (25:28) a Zajace (23:36). Odehráli toho opravdu hodně a to proti odhodlanému týmu na druhé straně," vyzdvihoval své opory trenér Peter DeBoer, jenž v zápase kromě Eliáše postupně přišel vinou zranění i o Adama Henriqua a Jacoba Josefsona.

Kindl asistoval u další výhry Detroitu

Hokejisté Detroitu splnili povinnost, když na domácím ledě v pátek porazili poslední Buffalo 3:2. Připsali si tak již čtvrtý dvoubodový zisk za sebou a v tabulce Východní konference se posunem na šestou příčku před aktuálně sedmou Philadelphii opět o krůček přiblížili jistotě své 23. účasti v play-off za sebou.

Výhra byla pro domácího kouče Mika Babcocka 413. v kariéře, díky čemuž vyrovnal klubový rekord Jacka Adamse. Red Wings za úspěchem nakročili už v první třetině, kdy se prosadili Darren Helm, Tomáš Jurčo a Daniel Alfredsson. Gól švédského veterána, jemuž asistoval i český zadák Jakub Kindl, byl nakonec tím rozdílovým poté, co Sabres postupně snížili zásahy Jamie McBaina a Nicolase Deslaurierse.

Ottawa - Montreal 4:7 (3:3, 0:2, 1:2)
3. a 6. Z. Smith, 5. Hemský, 55. Zibanejad - 16., 36. a 42. Pacioretty, 8. Markov, 10. Weaver (Plekanec), 25. Eller, 50. Desharnais. Střely na branku: 43:23. Diváci: 19 241.

Columbus - Chicago 3:4 (1:1, 2:2, 0:1)
2. MacKenzie, 21. Johansen, 33. Anisimov - 18. Morin (Rozsíval), 25. Sharp, 31. Hossa, 60. B. Smith. Střely na branku: 27:38. Diváci: 18 695.

New Jersey - Washington 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
33. T. Ruutu, 56. Carter (Židlický) - 11. Ovečkin. Střely na branku: 31:25. Diváci: 15 218.

Florida - Calgary 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
23. Trocheck - 22. Agostino, 27. Cammalleri (Hudler). Střely na branku: 35:17. Diváci: 12 055.

Detroit - Buffalo 3:2 (3:0, 0:1, 0:1)
6. Helm, 15. Jurčo, 16. Alfredsson (Kindl) - 33. McBain, 47. Deslauriers. Střely na branku: 31:23. Diváci: 20 066.

Anaheim - Nashville 2:5 (1:4, 1:1, 0:0)
16. Palmieri, 24. Winnik - 6. a 13. Wilson, 14. a 37. Fisher, 18. Hornqvist. Střely na branku: 29:24. Diváci: 17 174.

Phoenix - Edmonton 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
35. Ekman-Larsson, 53. Chipchura (Erat) - 60. a rozh. nájezd Gagner, 20. Schultz. Střely na branku: 26:26. Diváci: 14 732.