S epidemií eboly v Guineji zápasí hrstka lékařů, účinný lék nemají

  • 24
Západní Afriku v čele s Guineou ohrožuje epidemie eboly typu Zair, na niž umírá až 90 procent nakažených. Nemocné hlásí také dvoumilionová metropole Conakry s mezinárodním letištěm. Šíření epidemie do Evropy se však není třeba bát, míní Sam Taylor, jenž zasahuje s Lékaři bez hranic přímo v Guineji.

Před jak dlouhou dobou se objevil v Guineji první případ nákazy ebolou a kolik je oficiálně od té doby hlášeno obětí?
První případ se objevil na jihovýchodě země na místě zvaném Guéckédou, diagnostikován byl asi před třemi týdny. Podle posledních čísel ministerstva zdravotnictví je v současnosti evidováno 134 podezřelých případů, z toho 84 potvrzených úmrtí.

Co je vůbec oním prvotním zdrojem nákazy?
Domníváme se, že se lidé mohou nakazit kontaktem s infikovanými zvířaty. Jestliže člověk s nimi přijde do kontaktu, patrně se také nakazí.

Hrozí nevídaná epidemie eboly

Nezisková organizace Lékaři bez hranic varovala před "epidemii eboly dosud nevídaného rozsahu".

Úmrtí hlásí Guinea, Libérie a podezřelé případy zaznamenala i sousední Sierra Leone.

Mezi lidmi se šíří nákaza typu Zair, tedy vůbec nejagresivnější forma nemoci, která zabíjí devět z deseti nakažených.

Další podrobnosti o aktuálně hrozící epidemii eboly v západní Africe čtěte zde.

Je nějaký rozdíl mezi dřívějšími epidemiemi eboly a tou nynější v Guineji, potažmo sousední Libérii a Sieře Leone, které také hlasí podezřelé případy?
Virus byl identifikován jako typ Zair, což není nový kmen. Je to kmen, s kterým jsme se již setkali. Nicméně největším problémem je identifikování lidí, kteří by mohli být nakaženi. Obvykle pracujeme na venkově, v odlehlých oblastech, takže je celkem jednoduché vystopovat všechny osoby, s kterými nakažení přišli do kontaktu. Ale tady v Conakry (hlavní město Guineje pozn. red.) je mnohem těžší vysledovat všechny, s nimiž pacient přišel do styku.

Tušíte, kolik lidí by mohlo být v tuto chvíli nakaženo virem eboly, aniž by byli pod kontrolou lékařů v izolaci?
To nelze říct. To nikdo netuší.

Je tu reálná hrozba, že by se epidemie mohla rozšířit za hranice regionu?
Je to velmi, velmi nepravděpodobné. Je samozřejmě možné, že by se člověk nakazil a odcestoval do jiné země, ale ve většině rozvinutých zemí je zdravotnictví na natolik dobré úrovni, že by bylo možné rychle rozpoznat, o co jde, a izolovat dotyčného pacienta. Riziko, že by se nákaza rozšířila do Evropy, je velmi malé.

Tři páry rukavic, holínky a maska jako nutná výbava

Stalo se, že by se nakazil virem někdo z vašeho zdravotnického personálu?
Pracujeme s nakaženými ebolou už patnáct let a dosud se nikdo z nás nenakazil.

Jak přesně se tedy před nákazou ebolou chrání lékaři a další zdravotnický personál, který je s nemocnými v přímém styku?
Uplatňujeme velmi přísná opatření, každý používá osobní ochranné pomůcky. Každý člen týmu má na sobě holínky, svrchní kalhoty, krycí plášť, tři páry rukavic, pokrývku hlavy a masku, jelikož pacient může být velmi infekční.

Na ebolu prakticky žádný lék neexistuje. Co tedy přesně dělají lékaři, jak konkrétně nemocným pomáhají?
Lékaři a zdravotní sestry každý den navštěvují pacienty a zjišťují, v jakém jsou stavu: jestli potřebují léky proti bolesti, doplnit tekutiny nebo ošetřit jiné infekce. Jestliže pacient trpí jakoukoli jinou nákazou nebo jiným běžným onemocněním, můžeme jej vyléčit. Jde o to, že pokud držíme pacienty v dobrém zdravotním stavu, zvyšuje to pravděpodobnost jejich přežití o 10 až 15 procent.

Boj s epidemií svádí několik desítek lidí

Angažují se v této oblasti v boji proti ebole kromě Lékařů bez hranic také jiné organizace či státní instituce?
Lékaři bez hranic jsou hlavní neziskovou organizací pracující přímo s pacienty. Ostatní nevládní organizace, jako je například UNICEF nebo Plan International, se zaměřují na informační kampaň o šíření nákazy. Dostat nákazu pod kontrolu pomáhají mimo jiné také katolické dobročinné organizace. Hlavními aktéry jsou nicméně Světová zdravotnická organizace a Lékaři bez hranic.

A co guinejská vláda, snaží se zamezit tomu, aby se nákaza nešířila dál?
Guinejská vláda vyhlásila stav epidemie a úzce spolupracuje s Lékaři bez hranic i dalšími organizacemi na tom, aby ji dostala pod kontrolu.

Kolik lékařů z vaší organizace tedy nyní zasahuje v Guineji?
V Guineji máme v tuto chvíli celkem 52 lidí, z toho asi osm nebo devět doktorů a dalších deset zdravotních sester.

Hodlají Lékaři bez hranic začít působit také v sousední Libérii nebo Sieře Leone, které rovněž hlásí možné případy nákazy ebolou?
Momentálně ně. Velmi důkladně monitorujeme situaci a v závislosti na aktuálním vývoji se rozhodneme.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video