Policisté míří zbraněmi na demonstranty. Dva lidé zemřeli na střelná poranění,...

Policisté míří zbraněmi na demonstranty. Dva lidé zemřeli na střelná poranění, policie ale odmítá, že by použila ostré náboje (22. ledna 2014) | foto: Reuters

Střelbu do lidí na Majdanu nařídil Janukovyč, říká prokuratura v Kyjevě

  • 539
Příkaz ke střelbě do demonstrantů v ulicích Kyjeva v době největších nepokojů vydal ministerstvu vnitra a tajné službě SBU prezident Viktor Janukovyč. Oznámil to generální prokurátor Oleh Machnycky. Šéf bezpečnostních služeb Valentyn Nalyvajčenko posléze obvinil z účasti také ruské tajné služby.

V době nejkrvavějších střetů opozičních demonstrantů s bezpečnostními silami v centru ukrajinské metropole zemřelo ve dnech kolem 20. února přes sto lidí, většina z nich na střelná poranění. Podle tehdejších opozičních zdrojů do lidí pálili členové speciálních jednotek Berkut z budov přiléhajících k náměstí Nezávislosti, centra protestů.

Úmrtí demonstrantů byla po sesazení prezidenta Viktora Janukovyče a jeho útěku do Ruska předmětem vyšetřování.

Jeho průběžné výsledky, které vrchní zastupitelství nyní zveřejnilo na svých webových stránkách, uvádějí, že proti demonstrantům byly prokazatelně použity automatické a odstřelovačské zbraně. Palba byla podle prokuratury vedena z hotelu Ukrajina. Příkaz ke střílení do lidí vydal podle Machnyckého exministru vnitra a šéfovi tajných služeb Janukovyč osobně.

Totéž ve čtvrtek potvrdil na zasedání parlamentní komise pověřené vyšetřením incidentů současný šéf ukrajinských bezpečnostních služeb Valentyn Nalyvajčenko, člen strany UDAR vedené Vitalijem Kličkem.

Za násilím stojí ruští agenti, tvrdí Ukrajina

Dodal, že v době masových protestů, bylo na velitelství ukrajinských bezpečnostních služeb přítomno 26 agentů ruské tajné služby FSB. "Máme vážné důvody se domnívat, že právě tito lidé se podíleli na plánování a realizaci takzvané protiteroristické operace," uvedl. "Žádáme ruskou stranu o sdělení, co tam ti lidé dělali. Chceme znát jejich jména a hodnosti," dodal.

Mluvčí ruské FSB ukrajinská obvinění šmahem odmítl. "Ať taková prohlášení zůstanou na svědomí těch, kdo je pronášejí," řekl mluvčí v Moskvě agentuře ITAR-TASS.

Nalyvajčenko na čtvrteční tiskové konferenci rovněž prohlásil, že 20. února přistála nedaleko Kyjeva letadla naložená víc než pěti tunami ruských výbušnin a dalšího materiálu. K čemu měly sloužit neupřesnil.

Janukovyč vinu odmítá, zatímco jej poslanci ženou do Haagu

Na Janukovyče byl kvůli smrti demonstrantů krátce po jeho útěku do Ruska vydán mezinárodní zatykač. Ukrajinský parlament již dříve rozhodl o tom, že hodlá za smrt desítek demonstrantů postavit bývalou hlavu před Mezinárodní trestní soud, bude-li dopaden a vrchní prokurátor v Haagu se stíháním bude souhlasit (více o tom se dočtete zde).

Sesazený prezident při svém posledním veřejném vystoupení odpovědnost za střelbu odmítl. V rozhovoru, který poskytl, se zapřisáhl, že rozkaz střílet do demonstrantů nevydal. Naopak jej prý jeho okolí kritizovalo, že vůči protestům postupoval příliš mírně a stavěl se proti použití násilí (podrobnosti se dočtete zde).

Vyšetřovatelé podle Majdanu vyslechli na 30 tisíc policistů

Podle prohlášení ukrajinské generální prokuratury bylo kvůli střelbě do lidí již zadrženo 9 členů rozpuštěné policejní jednotky Berkut. Oficiální propagační web majdanského hnutí k zátahu dodal, že všichni zadržení jsou důstojníci Berkutu, mezi nimi i jejich velitel. Uvádí také, že kvůli smrti demonstrantů vyšetřovatelé vyslechli na 30 tisíc policistů, kteří byli ve službě od 18. do 20. února, tedy ve dnech největšího krveprolití v ulicích. Zadržené důstojníky podrobili zkoušce na "detektoru lži". 

Agentura Reuters s odvoláním na mluvčí prokuratury uvedla, že zatčeno bylo 12 bývalých členů Berkutu.

Nadále podle vrchního zastupitelství pokračuje také vyšetřování členů dalších speciálních složek, jednotek Alfa tajných služeb, taktéž podezřelých ze střelby do lidí.

Generální prokurátor Oleh Machnycky byl na svůj post dosazen revoluční vlnou po svržení prezidenta Viktora Janukovyče koncem února. Je členem nacionalistické a protirusky laděné strany Svoboda.

Tato vládní strana na sebe přitáhla nechtěnou pozornost naposledy koncem března, kdy skupina jejích členů, včetně jednoho poslance, napadla ředitele ukrajinské státní televize přímo v jeho kanceláři a donutila ho podepsat rezignaci. Příčinou byl jejich nesouhlas s tím, že televize odvysílala projev Vladimira Putina. Útočníci si incident nahráli a umístili jej posléze na internet (video si můžete přehrát zde).

Ukrajinští policisté stříleli po demonstrantech:

20. února 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue