Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ke kuchyňskému ostrůvku připojíte díky zásuvkám mixér i laptop

  1:00
Není to otázka přání ani trendů, ale možností. Pro kuchyňský ostrůvek je totiž potřeba poměrně velký prostor. Stále oblíbenější řešení dokáže výrazně ulehčit práci v kuchyni, stačí jen pár kroků - a vše máte hned po ruce. A také umí opticky oddělit kuchyň od obývací části.
Výsuvné elektrické zásuvky i výsuvná digestoř - praktické vychytávky usnadňují...

Výsuvné elektrické zásuvky i výsuvná digestoř - praktické vychytávky usnadňují vaření. | foto: Jaroslav Kvíz

Díky ostrůvku si můžete dopřát i možnost společné přípravy jídla s celou rodinou nebo s přáteli. Za oblibou kuchyňských ostrůvků totiž stojí nejen určitá módnost, ale i změna životního stylu.

Lidé se vracejí od "hotovek" k domácímu vaření, to je vidět na oblibě kuchařských kurzů a farmářských trhů. Mezi muži se zvyšuje počet těch, kteří jsou hrdí na své kulinářské umění, o něž se chtějí podělit s ostatními.

Není umění pozvat přátele do restaurace, ale připravit jim doma něco zajímavého, to se opravdu cení. Pro podobné akce je ostrůvek, u něhož lze sledovat kuchaře, povídat si a dopřát si přitom sklenku dobrého vína, ideálním řešením.

Při dobrém plánování lze už během stavby přivést do míst, kde bude umístěn ostrůvek, i vodu a odpad, u starších domů lze využít přístup podlahou ze sklepa.

Svůj výrazný podíl na oblibě kuchyňských ostrůvků má také dispoziční řešení současných interiérů, kdy se kuchyně spojuje s jídelnou a obývacím prostorem. Jako optické oddělení jednotlivých zón představuje ostrůvek velmi praktické řešení.

Pokud je na ostrůvku umístěna indukční či sklokeramická varná deska, je nutné dovést k ostrůvku elektrické rozvody. Neměly by zde však chybět ani elektrické zásuvky pro drobné spotřebiče. Nejčastěji se používají výsuvné, jež lze zabudovat jak do pracovní desky, tak na boky ostrůvku.

Ostrůvek pod proudem

Pro nové rodinné domy není problém přivést již během stavby pod naplánovaný kuchyňský ostrůvek rozvody elektřiny, vody či odpad, případně odtah pro výsuvnou digestoř z pracovní plochy. Při rekonstrukci bytu se však majitel musí většinou smířit jen s přivedením rozvodů elektrického proudu pro vestavné spotřebiče, zejména varnou desku či troubu.

Vysouvací pop-up krabice lze osadit zásuvkami podle potřeby.

Krabice pop-up lza doplnit o zásuvky podle výběru.

Praktické je však umístit na ostrůvek i zásuvky určené pro drobné spotřebiče, například různé mixéry, případně laptop nebo nabíječku mobilu. Nezřídka totiž na ostrůvek navazuje i jídelní stůl, který zejména mladí uživatelé používají také jako pracovní.

Většina architektů pro tyto případy preferuje výsuvné zásuvky. Jako první se u nás začala používat provedení, která prodejci označují také jako výsuvné "věže" (Schulte, Hettich, Häfele a další). Stačí stisknout víčko (může být i podsvícené) a "věž" se vysune.

Zpravidla bývá osazená dvěma až čtyřmi zásuvkami 230 V/16A (lze zde mít i datové zásuvky či audio přípojky), je možné ji zabudovat svisle i vodorovně.

 Více než cena (průměrně kolem 1 000 až 5 000 korun) však vadí hloubka nutná pro instalaci, například pro "věž" se třemi zásuvkami potřebujete téměř 30 cm. A to může být u ostrůvku problém.

Proto přišel světový lídr v oblasti ovládacích přístrojů, společnost Legrand s krabicí pop-up, do níž lze osadit jak silové a datové zásuvky, tak také audio a video zásuvky či USB nabíječky. Pro instalaci krabice postačí pouze necelých 6 cm, po stisknutí ovládacího tlačítka se krabice elegantně otevře.

Ostrůvek funguje jako příjemné optické oddělení jednotlivých zón.

"Pro zabudování elektrických zásuvek do hořlavých materiálů platí stále norma ČSN číslo 332312 z roku 1986, pop-up krabice je jediný produkt s certifikátem pro možnost montáže do hořlavých materiálů třídy reakce D, tedy stupně hořlavosti C2, například dřevotřískové desky," tvrdí Marcel Reviľák z firmy Legrand.

Na trhu lze zakoupit jednotlivé části (krabici, zásuvky, instalační sadu do nábytku a kabely s vidlicí), nebo již hotové sestavy, pak jen stačí zasunout vidlici do stávající zásuvky. V porovnání s výsuvnými věžemi potěší i cena, která se pohybuje kolem 1 200 až 1 500 korun.

Proč ostrůvek

"Použití pracovního ostrůvku v kuchyni považuji za velmi praktické, při jeho správném umístění se výrazně rozšíří pracovní prostor a zároveň se vymezí takzvaný ´pracovní trojúhelník´, tedy prostor mezi lednicí a spížní skříní, dřezem a varnou deskou, kde se odehrává většina hlavních činností v kuchyni," vysvětluje architekt Miroslav Stach ze studia Balance Idea.

Designéři někdy tento trojúhelník nazývají také jako "magický", součet délek jeho stran by neměl přesáhnout 650 cm (jak uvádějí ergonomická doporučení), aby se člověk při vaření zbytečně nenachodil. U ostrůvku se většinou stačí jen otočit od varné desky na druhou stranu, ke dřezu a k další pracovní ploše.

Kuchyňské ostrůvky (či spíše ostrovy) proto často využívají i profesionální kuchyně, v nichž se do nich umisťují především různé varné zóny.

Výsuvné zásuvky jsou ideální pro kuchyňské ostrůvky

Vzdálenost mezi ostrůvkem a kuchyňskou linkou by však měla být 110 či spíše 120 cm. "Je třeba si uvědomit, že v ostrůvku bývají většinou pod varnou deskou zásuvky s plnovýsuvy, na druhé straně se otevírají dveře myčky, musí zde projít dvě osoby," vypočítává Jan Hlavnička z Kuchyňského studia.cz.

 A dodává: "Po stranách kolem ostrůvku tak široký průchod být nemusí, ale mezi kuchyňskou linkou a ostrůvkem určitě ano, aby nedocházelo k nepříjemným střetům."

Architekt Maňák zde použil možnost různého nastavení výšek, po vysunutí
Ostrůvek v půdním bytě vyřešil i problém se sloupem, který kvůli statice bylo

Architekt Maňák zde použil možnost různého nastavení výšek, po vysunutí "oddělí" barový pult výhled do kuchyně.

Předěl mezi zónami

 Umístění ostrůvku mezi kuchyňskou a jídelní, případně obývací část, si vyžádalo i nové pojetí ostrůvku a digestoře. Ty se proměnily v designové kousky sloužící i jako svítidla, nebo je naopak výrobci pojali jako výsuvnou záležitost z plochy.

Zde mají smysl pouze odsavače s odtahem, pro ten je však nutná stavební příprava. Cena těchto digestoří se pohybuje kolem 70 až 250 tisíc podle výrobce, například od firmy Gutmann, která je schopná vyrobit digestoř přesně na míru.

Pro spojený prostor kuchyně s obývací částí je nezbytný vysoký výkon odsavače, minimálně 700 m3/h. Ostrůvkové digestoře s recirkulace nevystačí, problém s hlučností lze nejlépe vyřešit umístěním motoru mimo obytnou část, i zde pak musí zájemce počítat s vyšší částkou.

Na veletrhu Eurocucine v Miláně předvedli výrobci i velký ostrůvek, v jehož
Na veletrhu Eurocucine v Miláně předvedli výrobci i velký ostrůvek, v jehož
Na veletrhu Eurocucine v Miláně předvedli výrobci i velký ostrůvek, v jehož

Na veletrhu Eurocucine v Miláně předvedli výrobci i velký ostrůvek, v jehož středu jsou skryté skříňky. Stačí však zmáčknout tlačítko na straně - a vyjedou nahoru.

"Ostrůvkové kuchyně vyžadují pečlivou stavební přípravu, zejména kvůli rozvodům vody a kanalizace. Přívod elektrické energie lze řešit i v rámci interiéru, například použitím podhledu přecházejícího do pracovní desky. Interiérové řešení podhledu zakryje rovněž odvětrání digestoře, a zároveň nabídne prostor pro zabudování vhodného osvětlení," radí architekt Miroslav Stach.

Ostrůvek místo příčky

V některých případech se umisťují nad ostrůvek i skříňky, které se často instalují přímo na strop. Vzniká tak vlastně příčka, které chybí střední část. "Ukázalo se totiž, že řada lidí si přeje optické oddělení obou zón," vysvětluje architekt Hynek Maňák ze studia Maniac interier, který má s kuchyněmi velké zkušenosti.

Z ostrůvku a skříněk zavěšených nad ním vznikla příčka s volnou střední částí - expozice firmy Team 7.

"Není to nic nového, snad už před 30 lety se u nás nabízela kuchyně Vistárie, jejíž horní skříňky byly prosklené a přístupné z obou stran," upozorňuje architekt Maňák.

Autorkou Vistárie byla architektka Zdeňka Maňáková, která ve svých návrzích často předběhla i velké zahraniční výrobce. Navrhla i nejznámější tuzemskou kuchyni, která se prodávala řadu let pod jménem Aroma (více zde).

Její syn se zaměřuje na posuvné řešení pracovních ploch, které dovolují používat kuchyňský ostrůvek lidem s velmi rozdílnou výškou, ale také zcela změnit jeho účel, třeba z pracovní plochy je rázem barový pult.

Kuchyň Vistárie - návrh architektka Zdeňka Maňáková
Kuchyň Vistárie - návrh architektka Zdeňka Maňáková

Kuchyň Vistárie - návrh architektka Zdeňka Maňáková

  • Nejčtenější

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

S čím přijeli čeští designéři a výrobci ohromit Milán: židle, sklo a vany

18. dubna 2024

Týden nabitý designem čeká návštěvníky už 62. ročníku veletrhu Salone del Mobile Milano, který...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...