"Stanovisko pro Evropskou komisi jsem nezpracovával já," tvrdí premiér Sobotka. | foto: Michal Šula, MAFRA

MF DNES: Stát prodal OKD pod cenou a Sobotkův úřad to kryl

  • 692
Státní firmu OKD prodala vláda za čtyři miliardy, i když měla více než dvojnásobnou cenu. A když to bylo možné ještě napravit, ministerstvo financí neudělalo nic a vše přikrylo. MF DNES po mnohaměsíčním pátrání dospěla k novým zjištěním, která míří na nynějšího premiéra Bohuslava Sobotku.

Sobotka říká, že tehdy žádnou chybu neudělal – postupoval prý jen podle pokynů podřízených. "Cena (při privatizaci OKD) vycházela ze znaleckého posudku, který jsme měli jako stát k dispozici," říká premiér.

Jenže už rok po privatizaci mělo Sobotkovo ministerstvo prokazatelně indicie, že vláda prodala OKD hluboce pod cenou. Dokazují to dokumenty, ke kterým se dostala MF DNES.

Kauza OKD

V roce 1998 ovládla majoritní podíl v OKD firma Karbon Invest podnikatelů Koláčka, Otavy a Przybyly. O šest let později, v září 2004, jim Grossova vláda v přímém prodeji přenechala za 4,1 miliardy Kč svoje akcie OKD, celkem 45,9 procenta. Ministrem financí zodpovědným za prodej akcií byl dnešní premiér Bohuslav Sobotka.

Do ceny byly zahrnuty i byty OKD v ceně jen 40 tisíc Kč za jeden. Z celkem 32 dceřiných firem OKD byly oceněny jen tři. Začátkem listopadu 2004 se ohlašuje jako nový vlastník OKD firma RPG Industries, za niž jedná Zdeněk Bakala.

Protikorupční policie Viní dva bývalé náměstky někdejšího Fondu národního majetku – Pavla Kutu a Jana Škurka – z toho, že tehdejší vládě "podstrčili" znalecký posudek, který podhodnotil cenu OKD. Oba to popírají.

Evropská komise se ministerstva financí v depeši ptala: "13. dubna 2005 učinil Karbon Invest nabídku ke koupi akcií od minoritních akcionářů, která naznačovala, že tržní hodnota OKD se rovná 22,4 miliardy. Hodnota privatizovaného státního podílu by mohla být 10 miliard Kč, oproti 4,1 miliardy Kč, za které byl tento podíl prodán. Jak zdůvodníte tak velký rozdíl mezi cenami?"

Tehdejší Sobotkův úřad však nezačal privatizaci prověřovat a neposlal do Bruselu úplné informace. Především to, co plyne z posudku ústavu NOVOTA – že stát "zapomněl" při prodeji dolů ocenit dvě desítky dceřiných společností OKD a další nemovitosti. Právě proto byla privatizační cena tak nízká.

Stanovisko jsem nepodepsal já, tvrdí Sobotka

"Stanovisko pro Evropskou komisi jsem na ministerstvu nezpracovával já. Nevím o tom, jakým způsobem se to řešilo," zbavuje se odpovědnosti Sobotka.

Stanovisko odeslané do Bruselu prý nepodepsal on, ale náměstek Eduard Janota. Ten už zemřel. Dopis do Bruselu však odešel s hlavičkou "Mgr. Bohuslav Sobotka, 1. místopředseda vlády".

Když policie zjišťovala, proč ministerstvo privatizaci tak urputně hájilo, ukázalo se, že na odpovědi Bruselu úzce spolupracovalo s protistranou – tedy kupcem OKD.

Dokumenty nasvědčují, že informace pro Evropskou komisi nechalo ministerstvo zpracovat kupce OKD, společnost Karbon Invest. Konkrétně její advokáty. Ti tedy neměli zájem nízkou privatizační cenu zpochybnit, narozdíl od státu.

Kupec dolů dostal i byty za minimální cenu:

5. března 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue